جشنواره گلدن کوکر و خبر خوب حضور دو انیمیشن ایرانی در بخش رقابتی

12

جشنواره انیمیشن «گلدن کوکر» و خبر خوب رقابت دو انیمیشن ایرانی

امروز درباره جشنواره انیمیشن «گلدن کوکر» و خبر خوب حضور دو انیمیشن کوتاه ایرانی «خاطره نمناک» و «این سو، آن سو» در بخش مسابقه این جشنواره به شما دوستان گودنیوز اطلاعاتی خواهیم داد.

یازدهمین دوره جشنواره «گلدن کوکر» در شهر صوفیه کشور بلغارستان از اول تا ششم سپتامبر در حالی برگزار خواهد شد که دو انیمیشن کوتاه ایرانی «خاطره نمناک» ساخته مسعود قدسیه و «این سو، آن سو» به کارگردانی لیدا فضلی در بخش مسابقه این جشنواره برای کسب جایزه به رقابت خواهند پرداخت.

جشنواره «گلدن کوکر» و خبر خوب آن برای ماجشنواره انیمیشن «گلدن کوکر»

جشنواره بین‌المللی انیمیشن «گلدن کوکر» (Golden Kuker International Animation Film Festival) از سال ۲۰۱۰ در شهر صوفیه، پایتخت بلغارستان به‌صورت سالانه در ماه می برگزار می‌شود.

این جشنواره برای ایجاد پلی ارتباطی میان بهترین انیمیشن‌سازان جهان و جوشش هرچه بیشتر چشمه خلاقیت انیماتورها که می‌توان گفت اصلی‌ترین فاکتور در صنعت انیمیشن است، برگزار می‌شود. این حساسیت این دلیل است که عمدتا مخاطبان انیمیشن در جهان کودکان هستند و برای داشتن جهانی بهتر نیاز به آینده‌سازانی باهوش، خلاق و دارای خصوصیات انسانی داریم، پس برای آموزش نسل آینده بشر به بهترین نحو از هیچ وسیله‌ای نباید دریغ کرد.

در این جشنواره علاوه بر بخش مسابقه، برای انیماتورها و مخاطبان این امکان فراهم است که در کارگاه‌های حرفه‌ای برای استفاده از تجربیات بزرگترین کارگردانان و انیمیشن‌سازان جهان شرکت کنند.

همچنین برنامه‌های دیگری همچون نمایشگاه و سمینارهایی در زمینه انیمیشن نیز وجود دارد.

یکی از نکات مهم که جشنواره «گلدن کوکر» بر آن متمرکز است، حفاظت از محیط زیست است که در این باره کارهای فرهنگی بسیاری در این رویداد انجام می‌شود و جایزه‌ای نیز در همین موضوع برای آثار شرکت‌کننده قرار داده است.

البته این جشنواره در دوره یازدهم خود که امسال برگزار خواهد شد به‌دلیل شیوع بیماری کرونا، تاریخ برگزاری را به سپتامبر ۲۰۲۰ تغییر داده است.

بخش‌های رقابتی «گلدن کوکر»

در بخش رقابتی جشنواره انیمیشن «گلدن کوکر» رقابت بر سر جوایزی است که از آنها نام می‌بریم:

 • بهترین فیلم انیمیشن
 • جایزه ویژه «پرویکو پرویکوف»
 • بهترین فیلم انیمیشن ویژه کوتاه (حدود یک دقیقه)
 • بهترین انیمیشن کوتاه زیر ۱۰ دقیقه
 • بهترین انیمیشن کوتاه زیر ۴۵ دقیقه
 • بهترین انیمیشن بلند
 • بهترین انیمیشن دانشجویی 
 • بهترین انیمیشن کودک 
 • بهترین قسمت از یک سریال تلویزیونی (انیمیشن)
 • بهترین انیمیشن سازگار با محیط زیست 
 • بهترین موسیقی متن
 • بهترین تریلر

خبر خوب برای ما این است که دو انیمیشن «خاطره نمناک» ساخته مسعود قدیسه و «این سو، آن سو» از لیدا فضلی در بخش رقابتی بهترین انیمیشن کوتاه زیر ده دقیقه پذیرفته شده‌اند و در کنار رقبای جهانی خود برای جایزه به داوری گذاشته خواهند شد.

انیمیشن «خاطره نمناک» از مسعود قدیسه

مسعود قدیسه کارگردان و انیماتور ایرانی است که در کارنامه هنری خود کارگردانی و تهیه‌کنندگی انیمیشن‌های «ابر صورتی» و «خاطره نمناک» را دارد.

انیمیشن «خاطره نمناک» از مسعود قدیسه

انیمیشن کوتاه « خاطره نمناک» در ۶ دقیقه داستان دختر و پسری را روایت می‌‌کند که در کنار تپه‌ای بازی می‌کنند، ناگهان دختر گم می‌شود و پسر در تمام عمر خود به‌دنبال او میگردد.

این انیمیشن که اخیرا برنده جایزه بهترین فیلم انیمیشن جشنواره «سیور دو وگا» پرتغال شد، حالا بر سر جایزه بهترین انیمیشن زیر ده دقیقه در جشنواره «گلدن کوکر» رقابت خواهد کرد.

لیدا فضلی ، همیشه با خبر خوب

لیدا فضلی نویسنده، تصویرگر، کارگردان و فیلمنامه‌نویس ایرانی است که سوابق کاری او بیش از حوزه هنر و انیمیششن هستند.

در حوزه انیمیشن او ساخت آثار بسیاری از جمله «چرا سگها از گربه ها متنفرند؟»، «مرگ و پیرزن» و «این سو، آن سو» را در کارنامه خود دارد.

تصویرسازی کتاب‌های «کارهای خوب، بچه‌های خوب» و «نامه‌های بچه‌ها به خدا» نیز از فعالیت‌های این هنرمند کشورمان است.

فضلی سابقه تدریس در دانشگاه‌های بسیار همچون دانشگاه علمی کاربردی در رشته ی انیمیشن بوده و دوره‌های تخصصی انیمیشن و مقاله‌نویسی را نیز در انبوه فعالیت‌های خود دارد.

همچنین برای آثار خود جوایز بسیاری را نیز از آن خود کرده که به نام بردن از جایزه بهترین فیلم کوتاه داستانی بخش بین الملل بیست و هفتمین جشنواره فجر برای انیمیشن «چرا سگ‌ها از گربه‌ها متنفرند؟» بسنده می‌کنیم.

آخرین انیمیشن ساخته لیدا فضلی به نام «این سو، آن سو» درباره دختر و پسر کوچکی است که در دو طرف مرزی با هم بازی میکنند و این موضوع باعث ایجاد جنگ میان بزرگترهایشان می‌شود.

در خلاصه این داستان آمده: «هیچ مرزی نمی‌تواند مانع شکل‌گیری دوستی‌ها و محبت بین کودکان شود. کاش به‌راستی دنیای بزرگسالان هم مانند دنیای کودکان پُر از صلح و دوستی باشد.»انیمیشن «این سو، آن سو» از لیدا فضلی

حال ما متتتظر شنیدن خبر خوب درخشش این انیمیشن ۹ دقیقه‌ای ایرانی که پیام صلح را برای جهانیان دارد، در جشنواره انیمیشن «گلدن کوکر» هستیم.

چرا این خبر خوب است؟

شرکت کردن دو انیمیشن از کشورمان در یک جشنواره بین‌المللی و تخصصی انیمیشن خبر خوبی است از این جهت که جنبه آموزشی این انیمیشن‌ها و البته پیام صلحی که در یکی از این دو اثر وجود دارد، چهره خوبی از کشورمان را به جهان نشان می‌دهد.

خبرهای خوب و یادداشت‌های ما درباره انیمیشن را بخوانید.

وج‌ورد هر روز برای شما یک خبر خوب دارد.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

جشنواره گلدن کوکر و خبر خوب حضور دو انیمیشن ایرانی در بخش رقابتی
5 (100%) 1 vote