چرا باید مدیریت جهانگردی بخوانیم؟

422

گردشگری، توریسم و مدیریت جهانگردی از یک زاویه دید مهم

در جهان امروز که صنعت توریسم یکی از جذاب‌ترین و سودآورترین فعالیت هاست، ما در ایران با این پرسش اساسی مواجهیم که سهم اندک ما از این تجارت عظیم جهانی به رغم داشتن جاذبه‌های منحصربفرد، ناشی از چیست؟

 اگر به پاسخ گردشگران خارجی مراجعه کنیم، در می‌یابیم که مدیریت ضعیف و عدم اطلاع از بایدها و نبایدهای این عرصه که امروز تبدیل به علمی جهانی شده، آنان را می‌آزارد.

اکنون زمان آن است که اولویت‌ها و استراتژی‌ها تغییر کند. ما باید روی کاری متمرکز شویم که همزمان منجر به بهبود رونق کسب‌وکارها شود، درآمد ارزی ما را تأمین کند و هم اشتغال آفرینی کند. قطعاً صنعت گردشگری از محدود حوزه‌هایی است که همزمان توانمندی پاسخگویی به هر سه مسأله را دارد؛ اما نکته اینجاست که ما تصورات اشتباهی راجع به گردشگری داریم.

 برای توریسم باید حتما هتل های پنج ستاره داشت؟!

باید بدانید که بیش از ده نوع توریسم مختلف داریم:

توریسم فرهنگی، توریسم بوم گردی، توریسم آثار باستانی، توریسم سلامت، توریسم ورزشی، توریسم ماجراجویی، توریسم آموزشی، توریسم تفننی، توریسم مذهبی، توریسم غذا و …
بسیاری از این توریسم‌ها نیازی به هتل ندارند. آنهایی که چنین گردشگری‌هایی را انتخاب می‌کنند نمی خواهند در هتل‌های گران‌قیمت باشند. می‌خواهند آزادی، ترس، طبیعت، خطر و تازگی را تجربه کنند.

ما در ایران بیش از بیست میلیون خانه مسکونی داریم. این یعنی بیست میلیون هتل اختصاصی. این یعنی بیست میلیون مرکز درآمد. این یعنی بیست میلیون فرصت کسب‌وکار. اما متأسفانه به جای آنکه به داشته‌هایمان فکر کنیم به نداشته‌هایمان فکر می‌کنیم.

 توریست‌ها، عیاش هستند و ورودشان مساوی است با ابتذال و فروپاشی ارزش‌ها!؟

کشور ما یعنی ایران در لیست ۱۰ کشور برتر برای عیاشی نیست. واقعیت این است که عیاش‌ها گزینه‌های بسیار بهتری برای گذران زمان سفر خود دارند. بنابراین ایران را انتخاب نخواهند کرد. توریست‌هایی که ایران را انتخاب می‌کنند، توریست‌هایی هستند که با اهداف دیگری بجز عیاشی به ایران می‌آیند. نوع تبلیغات و نوع بازاریابی می‌تواند در پالایش توریست‌ها کاملاً موثر باشد.

در این تصورات اشتباه موارد بسیار زیادی وجود دارد که صرفاً تصور اشتباه ما هستند و مبنای دقیق و درستی ندارند.

توریسم جاده حرکت به سوی روزهای بهتر

ایران ما نیازمند چرخیدنِ چرخ های کسب‌وکار است. توریسم یعنی دوباره چرخ‌های صنعت رستوران داری، صنایع غذایی، حمل و نقل، بوم گردی، پوشاک و… به کار بیفتند.
باید بدانیم که کشورمان سه ویژگی فوق العاده در زمینه گردشگری دارد.

اول اینکه، در ایران هر چهار فصل شما جایی مناسب برای سفر خواهید یافت. از کویر لوت تا کوه لاله‌زار. از آستارا تا آبادان.

دوم؛ ایران از منظر امنیت داخلی جزو کشورهای خوشنام منطقه است. این مزیت بزرگی برای گردشگران است.

سومین ویژگی اینکه، ایران اکنون جز ارزان‌ترین و جذاب‌ترین مقاصد گردشگری است. برای مثال یک خانواده متوسط اروپایی با هزینه‌ای اندک می‌تواند یک هفته سفر شاهانه را در ایران تجربه کند.

صادرات نامرئی!

به گردشگری می‌گویند، صادرات نامرئی! شما بدون آنکه کالایی را از طریق گمرک و طی مسافت طولانی به جای دیگری بفرستید و بفروشید داخل خانه‌تان نشسته‌اید و درآمد کسب می‌کنید. صادراتی که دیده نمی‌شود و البته عوارض هم پرداخت نمی‌کند.

ما بیش از آنکه به هتل و زیرساخت نیاز داشته باشیم، به ذهن‌های باز، خلاقیت و اراده نیاز داریم.

برای پیشرفت و تقویت صنعت جهانگردی نیاز به مدیران و متخصصان با انگیزه و فعالی است که آگاهی لازم در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، جغرافیایی و فرهنگی کشور را داشته باشند؛ تا بتوانند برای شناسایی امکانات حاضر و همچنین مسائل و مشکلاتی که در مسیر گسترش این صنعت قرار دارد یک برنامه‌ریزی دقیق را اجرا کنند. تدریس این مهارت در شاخه مدیریت جهانگردی انجام می‌شود.

مشاغل زیر به طور مستقیم به این رشته تحصیلی ارتباط دارد و دانش آموختگان در صورت فعالیت در این شغل بیشترین ارتباط را بین رشته تحصیلی و شغل خود برقرار خواهند کرد :
مدیر روابط عمومی، مدیر هتل، مدیر و کارمند آژانس های مسافرتی، راهنمای تورهای گردشگری.

 

توصیه  می‌کنم در صورتی که به سفر، گردشگری و یادگیری علاقمندید آن را حرفه‌ای و دقیق پیگیری کنید و دست کشور خود را در راه پیشرفت محکم بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید

چرا باید مدیریت جهانگردی بخوانیم؟
4.8 (95.12%) 41 votes