چرا باید رشته مدیریت بخوانیم؟

422

رشته مدیریت، رکنی اساسی در پیشرفت

 

پیش از پرداختن به رشته مدیریت لازم است تا بدانید، تاریخ فــرهنگ و تمدن کشورها بسیار مهم است، ریشه های فرهنگی آنان را می‌رساند و باعث غرور ملی و افتخار ملت هاست. با این حال کشورهای مختلفی با تمدن‌های غنی حتی از ده درصد پیشرفت و رفاه کشورهای جدید که حتی سیصد سال هم قدمت اکتشاف ندارند برخوردار نیستند.

چرا رشته مدیریت لازم است؟!

ثروتها و منابع و استعدادها بسیار اهمیت دارند و باعث غرور ملی می‌شوند اما باز هم داشتن معادن و منابع و ثروتها باعث پیشرفت نمی‌شود. کشوری مثل ژاپن تقریباً تمام آنچه که نیاز دارد از خارج کشور خریداری می‌کند و کل مساحت آن از استان‌های شمالی کشور ایران هم کمتر است. اما یکی از بزرگترین اقتصادها و یکی از مرفه‌ترین جوامع امروزی را دارا است.

آنچه باعث پیشرفت کشورها می‌شود این است که از تمام آنچه که وجود دارد خصوصاً از فکرو ایده و نیروی ذهنی انسان‌ها بتوان  با مدیریت بهتر به بهترین نحو استفاده کرد و این به هنر و علم آنها در رشته مدیریت و بهترین استفاده از منابع و تصمیمات صحیح آنها بستگی دارد.

رشته مدیریت و توانمندی مدیران

رشته مدیریت بنیاد تمام موفقیت‌های بشر است که هدف اصلی آن ارتقا بهره‌وری سازمان است و هر جامعه‌ای برای برطرف کردن مشکلات خود، قبل از هر چیز باید به مسئله آموزش صحیح مدیریت نگاه عمیقی داشته باشد.

بدیهی است که مهم‌ترین رکن موفقیت در هر سازمان، توانمندی مدیر آن در استفاده بهینه از حداقل امکانات جهت بهره‌برداری بهتر برای رسیدن به اهداف آن سازمان است.

اهداف آموزش در رشته مدیریت

باید بدانید که فقط یکی از اهداف آموزش رشته مدیریت تربیت مدیران لایق برای سازمان‌هاست. اما شاید هدف مهم‌تر از آن، تربیت کارشناسان و مشاوران آگاه در زمینه مدیریت و مسائل مربوط به سازمان‌ها جهت کمک و همکاری با مدیران است.

آن چه از مهارت‌ها و توانایی‌های لازم برای رشته مدیریت به ذهن می رسد این است که:

دانشجویان رشته مدیریت باید خلاق باشند، قدرت تصمیم‌گیری خوبی داشته باشند.توان رهبری، اعتمادبه‌نفس بالا، روابط اجتماعی عالی، قدرت تجزیه ‌و تحلیل و فنِ بیان قوی از توانایی‌های موردنیاز برای دانشجویان رشته مدیریت در تمام گرایش‌هاست.

یک نقل قول

در این بخش می پردازم به گزیده ای از ” کتاب هنر مدیریت در اقتصاد مقاومتی” که به ویژگی مهمی اشاره می کند:

« هشتاد درصد مدیریت امروز بر ایجاد روابط جدید و توسعه روابط فعلی استوار است. یعنی تمام آنچه در این کتاب در مورد علم مدیریت مرور می شود ، تنها بیست درصد آن را تشکیل می‌دهد و اصل رشته مدیریت ایجاد رابطه و گسترش روابط میباشد.

این گسترش روابط میتواند درون سازمانی و یا برون سازمانی باشد و در همه جوانب ، گسترش روابط مهم است.

اگر شما قویترین مدیر باشید و تمام تئوری‌ها و مطالب مدیریت را بدانید اما در ایجاد یک رابطه جدید مثل جذب یک مشتری ناگهانی جدید و یا توسعه روابط با مخاطبین و مشتریان و کارکنان و اطرافیان خود ضعیف باشید، نتیجه مهمی از مدیریت نخواهید گرفت. زیرا بیش از هشتاد درصد مدیریت در عصر کنونی مبتنی بر روابط است.

و بالعکس اگر شما هم مانند بسیاری از دیگر کارآفرینان یا مدیران هیچ مطلب علمی در مورد مدیریت ندانید اما انسان برون گرا و گرم و صمیمی باشید و در رابطه برقرار کردن با دیگران قوی باشید می‌توانیم موفقیت شما رادر هر کاری که هستید یا قصد دارید شروع کنید در حد هشتاد درصد تضمین کنیم.»

در آخر اگر رشته مدیریت را تحصیل می‌کنید یا قصد آن را دارید؛ برای تبدیل شدن به مدیری موفق مهارت‌های فردی و اجتماعی خود را افزایش دهید و با تمام وجود به خود و توانایی‌های خود اعتماد کنید.

آینده روشن است.

در مورد سایر رشته‌های تحصیلی میتوانید پرونده معرفی رشته‌های تحیلی را مطالعه کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

چرا باید رشته مدیریت بخوانیم؟
4.8 (95%) 32 votes