انیمیشن من مرزی نمی بینم ، شما چطور و خبر خوب جشنواره سن دیگو

99

انیمیشن «من مرزی نمی بینم ، شما چطور ؟» و خبر خوب برنده شدن از جشنواره سن دیگو ۲۰۲۰

امروز با شما هستیم تا خبر خوب افتخار آفرینی هنرمند ایرانی در جشنواره بین‌المللی سن دیگو را به شما برسانیم. برنده شدن انیمیشن ایرانی «من مرزی نمی بینم ، شما چطور ؟» یا همان i don’t see any borders, do you ساخته پرهام مانیان موفق شد که در جشنواره بین‌المللی فیلم سن دیگو ۲۰۲۰ جایزه بهترین انیمیشن را در بخش چالش فیلم قرنطینه دریافت کند.

نوزدهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم سن دیگو ۲۰۲۰ امسال از ۱۵ تا ۱۸ اکتبر (۲۴ تا ۲۷ مهر) برگزار شد که انیمیشن کوتاه «من مرزی نمی بینم ، شما چطور» ساخته پرهام مانیان هنرمند کشورمان موفق شد در رقابت با بیش از ۱۱ هزار اثر از ۷۵ کشور جایزه بهترین انیمیشن را در بخش فیلم چالش فیلم قرنطینه دریافت کند.

پرهام مانیان

پرهام مانیان برنده جایزه جشنواره فیلم سن دیگو

پرهام مانیان (Parham Manian) فارغ التحصیل کارشناسی ارشد انیمیشن از دانشگاه سوره تهران است و کارشناسی خود را در رشته گرافیک از دانشکده هنر و معماری دریافت کرده است. مانیان پیش از این در کارنامه هنری خود موفق شده بود که جایزه «گلدن مورف» از «استودیو آردمن» انگلستان در سال ۲۰۱۹ را از آن خود کند. او در زمینه‌های طراحی کاراکتر، کارگردانی استاپ موشن و انیمشن دو بعدی‬، ‫طراحی گرافیک ( لوگو، پکیج و …)‬، برندینگ، عکاسی‬، ‬تدوین، ‏‫Photoshop، illustrator‬ و …. تخصص دارد. و از سوابق او می‌توان به همکاری با مجموعه آلومینا از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵‬ به عنوان گرافیست، گرافیست و مدیر طراحی در مجموعه تمپو  از سال ۱۳۹۵، تصویرگری مجموعه آموزشی “دندونچه”  برای وزارت بهداشت در سالهای ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۷‬ و …. اشاره کرد.

همچنین پرهام مانیان در سال ۲۰۲۰ نامزد دریافت جایزه از LFSFF انگلستان و BCN Film اسپانیا شده است.

جشنواره فیلم سن دیگو ۲۰۲۰

جشنواره فیلم سن دیگو  (San Diego International Film Festival) نخستین بار در سال ۲۰۰۱ در کالیفرنیا برگزار شد. این جشنواره که بزرگترین جشنواره مستقل در کالیفرنیای آمریکاست هر سال توسط بنیاد فیلم سن دیگو در فصل پاییز برگزار می‌شود.

این جشنواره بعد از گذشت یک دهه از آغاز به فعالیت خود یعنی در سال ۲۰۱۲ تغییرات اساسی را در فرم و جشنواره خود ایجاد کرد و با روی کار آمدن مدیریت جدید خود را آماده رقابت با جشنواره‌های مستقلی مانند ساندنس/sundance و تریبیکا/Tribeca کرد.‌ از آن‌جایی که ویروس کرونا امسال باعث لغو بسیاری از جشنواره‌ها در سرتاسر جهان شده بود جشنواره فیلم سن دیگو روزهای برگزاری این دوره را از شش روز به چهار روز کاهش داد و ضمن اینکه بخش‌های نمایش جشنواره به صورت مجازی و سینما خودرو اکران شدند. این جشنواره در سال جاری، میزبان ۱۱۵ فیلم از ۶۰ کشور جهان از جمله فیلم های مستند، کوتاه و داستانی بود.

سال گذشته انیمیشن «آخرین داستان» به نویسندگی و کارگردانی اشکان رهگذر در این جشنواره حضور داشت و برنده جایزه بهترین انیمیشن سینمایی از جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان سن دیگو ۲۰۱۹ شد.

امسال با شیوع ویروس کرونا و همه گیر شدن آن در جهان بخش فیلم چالش قرنطینه/ Quarantine Film Challenge به عنوان بخشی جنبی در این جشنواره برای سال جاری با همکاری فیلم کنسرسیوم و جشنواره بین المللی فیلم سن دیه‌گو درنظر گرفته شد.

انیمیشن خورده شده و خبر خوب اکران در سینماهای آمریکا

انیمیشن «من مرزی نمی بینم ، شما چطور ؟»

این استاپ‌موشن سه دقیقه‌ای با تکنیک «‌خمیری (clay motion)‌» ساخته شده و موضوع آن «‌همکاری و صلح جهانی برای مقابله با کرونا » است. ایده‌ای نو و خلاق که نشان می‌دهد اگر تمامی ملت‌ها جنگ و درگیری‌هایی را که با یکدیگر کنار بگذارند و با هم متحد شوند می‌توانند آن را شکست دهند و کرونا باعث شده است که به ملت‌ها یادآوری کند که دشمن اصلی آن‌ها چیزی دیگر است و با کنار گذاشتن اختلاف‌ها و ایجاد صلح می‌توان جهانی زیباتر و یکپارچه داشت.

استاپ موشن یکی از روش های تولید انیمیشن سازی است که در آن شیئی را فریم به فریم حرکت داده و دوربین تصویر آن را ضبط می کند. از توالی این تصاویر به نظر می رسد که شیء به خودی خود در حال حرکت است. عروسک هایی با مفاصل متحرک یا عروسک های ساخته شده با خمیر در این روش کاربرد زیادی دارند.

مسعود فراستی منتقد سینما هم که برای بسیاری از ایرانیان نامی آشنا است در صفحه اجتماعی خود به تعریف و تمجید از این استاپ موشن پرداخته و آن را تحسین کرده است و به عقیده او پرهام مانیان به خوبی توانسته است که منظور خود را با این انیمیشن به گوش جهانیان برساند و از پس این کار بر آمده است.

انیمیشن را می‌توانید در پیج اینستای پرهام مانیان مشاهده کنید.

چرا این خبر خوب است؟

انیمیشن «من مرزی نمی بینم ، شما چطور ؟» و خبر خوب جشنواره برنده شدن جایزه از جشنواره فیلم سن دیگو آمریکا بار دیگر به ما نشان می‌دهد که هنر می‌تواند تمامی کشورها و ملت‌ها را به دور از هرگونه نژاد و عقیده‌ای به یکدیگر پیوند بزند. پرهام مانیان یکی از بیشمار جوانان مستعد ایرانی است که به صورت مستقل و بدون وابستگی به هیچ گونه نهادی در این حرفه فعالیت دارد که مسلماً تعداد چنین افرادی در کشورمان کم نیست اما خب از ظرفیت آن‌ها شاید آنطور که باید استفاده نمی‌شود.

امیدواریم که در آینده از نام پرهام مانیان بیشتر بشنویم و از استعداد و ظرفیت او بتوانیم در داخل کشور استفاده کنیم.

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

انیمیشن من مرزی نمی بینم ، شما چطور و خبر خوب جشنواره سن دیگو
5 (100%) 2 votes