تولیدکنندگان فعال در شهرک‌های صنعتی بین ۷ تا ۲۰ سال معاف از مالیات

52

معافیت تولیدکنندگان فعال

وزیر صنعت ومعدن و تجارت گفت: برای تولیدکنندگان فعال در شهرک‌های صنعتی به تناسب مناطق، بین ۷ تا ۲۰ سال طرح معافیت مالیاتی در نظر گرفته شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره مشوق‌های اشتغال‌زایی تصریح کرد: داخلی سازی، محدودیت واردات و تسهیل صادرات مشوق اشتغال‌زایی است، البته در شهرک‌های صنعتی به تناسب مناطق برای تولیدکنندگان فعال، بین ۷ تا ۲۰ سال طرح معافیت مالیاتی در نظر گرفته شده است.

وی اظهار کرد: شعار وزارت صمت برای افزایش اشتغال و کاهش بیکاری “یک شغل، یک پروژه” است چرا که ایجاد اشتغال و یک شغل خوب باید مانند یک پروژه مورد بررسی و حمایت قرار گیرد. هم اکنون در مناطق محروم فعالیت خوبی آغاز شده و برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام اهتمام ویژه‌ای شکل گرفته است. امیدواریم ظرفیت‌های مغفول مانده در استان‌هایی همچون کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان و … با اقدامات جهادی، مورد توجه قرار گیرد.

تعطیلی بسیاری از کارخانه‌ها

در این چند سال گذشته همیشه بحث بر سر حمایت از تولیدکنندگان داخلی و مبارزه با قاچاق یکی از بحث‌های جدی بوده است. هر چند که در این چند سال ما شاهد تعطیلی بسیاری کارخانه‌های باقدمت و باسابقه کشورمان به دلیل واردات بی‌رویه، بی‌توجهی مسئولین و مشکلات تهیه مواد اولیه و بسیاری مسائل دیگر بوده‌ایم.

تولیدکنندگان فعال

تولیدکنندگان فعال در شهرک‌های صنعتی، باید فعالیت اقتصادی مربوط به صنعت انجام دهند در غیر این صورت جهت فعالیت اقتصادی غیرصنعتی نظیر پرورش آبزیان، طیور و کشاورزی و کشت و صنعت و….. در صورتی که بتوان از آن‌ها به عنوان تولید صنعتی یاد نمود با تشخیص هیات مدیره شرکت شهرک‌های صنعتی استان، تخصیص زمین به طرح‌های مذکور بلا اشکال خواهد بود.

ارائه خدمات صنعتی و هرگونه خدماتی اعم از مالی، فنی، علمی، آموزشی، اطلاع رسانی و … که برطرف کننده نیاز واحدهای صنعتی باشد با کسب مجوز قانونی از مراجع ذیصلاح امکان‌پذیر است.

شهرک‌های صنعتی

شهرهای بسیاری در کشور وجود دارند که در زمینه صنعت فعال بوده و بسیاری از نیازهای کشور را در بخش صادرات و تولیدات داخلی تأمین می‌کنند. شهرهایی مانند ماهشهر، اصفهان، اهواز، اراک، شیراز و …..

سال گذشته مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان خوزستان اعلام کرد که: استان خوزستان استان پر ظرفیتی است و اگر شرایط فراهم باشد و امکانات به موقع در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد و موانع پیش روی سرمایه گذاران برداشته شود  قطعاً انگیزه برای سرمایه گذاری در استان بیش از استان‌های دیگر خواهد بود.

وی افزود: در سال گذشته در حوزه سرمایه گذاری در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان شاهد رشد ۸۲ درصدی در قالب انعقاد ۴۲۹ قرارداد واگذاری حق انتفاع زمین به مساحت ۱۷۰ هکتار به متقاضیان سرمایه گذاری در این بخش بوده‌ایم.

با توجه به ظرفیت‌های موجود و پراکندگی ارضی و وجود بسیاری منابع در سطح کشور  انتظار می‌رود که از این پتانسیل بالا به بهترین شکل ممکن استفاده کرده و امکانات مناسب برای تولید کنندگان فعال داخلی فراهم شود و بسترسازی مناسبی صورت بگیرد تا پیش از پیش در بخش صنعت کشورمان شاهد پبشرفت باشیم.

حمایت از تولیدکنندگان داخلی

مسلماً تولیدکنندگان فعال در یک کشور نقش بسیار مهمی در پویایی و پیشرفت یک کشور خواهند داشت. چرا که با فراهم کردن زمینه اشتغال برای هزاران نفر می‌توانند بسیاری از مشکلات جامعه همچون بیکاری، فساد، رکود اقتصادی و…… را برطرف نمایند.

از این رو بسیاری از نهادها همچون بانک‌ها با تخصیص وام و تسهیلات با شرایط مناسب می‌توانند به کارآفرینانی که در بخش خصوصی می‌خواهند فعالیت داشته باشند کمک شایانی داشته باشند. درحال حاضر پرداخت تسهیلات به طرح‌های صنعتی توسط سیستم بانکی کشور صورت می‌گیرد از این رو برای اجرای طرح‌های صنعتی می‌بایست به بانک‌های تجاری اعم از دولتی و خصوصی مراجعه نمود.

از طرف دیگر وزارت صنعت و معدن و تجارت با بستر سازی مناسب و وضع‌گذاری قانون می‌تواند افراد را تشویق به سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی و کارآفرینی در صنعت نمایند. هر چند هنوز در بخش صادرات و قاچاق با مشکلات بسیاری روبرو هستیم که این موضوع می‌تواند به تولیدکنندگان داخلی چه دربخش صنعت یا کشاورزی و خدماتی، ضررهای جبران ناپذیری  وارد نماید.

حال وزارت صمت سعی دارد با اجرای قانون معافیت تولیدکنندگان در شهرک‌های صنعتی بین ۷ تا ۲۰ سال قدم مثبتی را در این زمینه بردارد. هر چند این طرح می‌تواند مورد سوء استفاده بسیاری از دستگاه‌ها جهت فرار از مالیات قرار گیرد که این می‌تواند هرج‌ومرج ایجاد کند. از این‌رو باید طرح پیش رو با برنامه و با چارچوب‌های معین اجرا شود.

تحلیل خبر: رضا زرگر

 

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

تولیدکنندگان فعال در شهرک‌های صنعتی بین ۷ تا ۲۰ سال معاف از مالیات
5 (100%) 1 vote