تپه باستانی حسنلو و خبر خوب ساماندهی و مرمت این مجموعه تاریخی

9

تپه باستانی حسنلو و خبر خوب مرمت این مجموعه

امروز تصمیم داریم درباره تپه باستانی حسنلو و خبر خوب شروع مرمت و ساماندهی این مجموعه و اختصاص بودجه ۵۰ میلیون تومانی برای تحقق بخشیدن به این امر به شما همراهان عزیز گودنیوز اطلاع‌رسانی کنیم.

طرح ساماندهی و مرمت تپه حسنلو که از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین آثار ملی به‌حساب می‌آید از اول تیرماه سال جاری آغاز شده است. به‌منظور تسریع در تحقق بخشیدن به این موضوع، بودجه‌ای به مبلغ ۵۰ میلیون تومان به آن تعلق گرفته است تا برای ثبت در لیست آثار جهانی سازمان یونسکو آماده شود.

تپه باستانی حسنلو و خبر خوب تمدنی ده هزار ساله

تپه حسنلو واقع در شهر نقده، یکی از تپه‌های باستانی آذربایجان غربی است که نشان از تمدنی بیش از حدوداً ۱۰ هزار ساله دارد و به بیش از ۷ هزار سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد.تپه باستانی حسنلو

این تپه که در فاصله ۱۲ کیلومتری از دریاچه ارومیه قرار دارد، به‌دلیل مجاورت با دهکده حسنلو با همین نام خوانده شده است.

در شعاع ۲ تا ۱۵ کیلومتری تپه حسنلو چیزی در حدود ۱۴ تپه باستانی دیگر نیز وجود داشته است که بر طبق اسناد تاریخی یافته شده از گذشته، اقوام ساکن در این تپه‌ها همگی از یک تیره بوده و با یکدیگر داد و ستد داشته‌اند که این موضوع نشان از آبادانی، آب و هوای مناسب و تمدن و رشد فرهنگی مردم ایران از دیرباز دارد.

تاریخچه سکونت در این تپه در ده دوره متمایز تخمین زده شده که قدیمی‌ترین دوره به بیش از ۶ هزار سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد. بررسی‌های انجام شده نشان از پیشرفت تمدن و هنر معماری در دوره‌های متوالی در این مکان داشته است. در آخرین حفاری‌های صورت گرفته محققان مؤفق به کشف دو تالار ستون‌دار بزرگ شدند که نشانه‌های موجود در آن به شکل مراکزی مذهبی و به‌نوعی معبد بوده که برای تشریفات و مراسم‌هایی خاص ساخته شده‌اند.

حفاری و آثار باستانی تپه حسنلو

حفاری این تپه و کاوش آن از سال ۱۳۱۳ آغاز شد و در طی سال‌های بسیار، گروه‌های مشترکی از ایران و آمریکا به حفاری، کشف آثار باستانی و کاوش این تپه پرداختند. در این سال‌ها آثار بسیاری که از میان آن‌ها می‌توان به نشانی هلالی شکل مربوط به هزاره یکم پیش از میلاد مسیح و سنگ‌های لاجورد مربوط به همین دوره که هم اکنون در موزه‌ ملی ایران نگهداری می‌شوند اشاره کرد.

مهم‌ترین اثر باستانی یافت شده در تپه حسنلو، جام طلای حسنلو است که در سال ۱۳۳۷ کشف شد و قدمتی بیش از ۸۰۰۰ سال برای آن تخمین زده شده است. جامی که در آغوش انسانی یافت شد که بر زمین افتاده بود و بر پشت او خنجری فرو کرده بودند. نقوش این جام متنوع هستند و دارای ارزش هنری فراوان است. در طرح‌های این جام از دو داستان کهن الهام گرفته‌ شده است. یکی داستان مهر فراخ دشت است که بر گردونه‌ای سوار و همراه یارانش به جنگ دشمن می‌رود که پیمان شکنان را مجازات کند. دیگری داستان پیروزی فریدون پیشدادی بر ضحاک ماردوش است که شاه فریدون به کمک کاوه آهنگر موفق می‌شود که بر ضحاک پیروز شده و خواهرانش را از اسارت او بیرون آورد.جام طلای حسنلو

خبر خوب مرمت و ساماندهی مجموعه تاریخی حسنلو

مرمت و ساماندهی تپه حسنلو هر چند سال توسط تیم‌های زبده انجام ‌می‌شود تا مراقبت از این اثر باستانی که نشان از تاریخ و تمدن کشور ایران دارد تا جایی که ممکن است به درستی انجام شود.

امسال هم عملیات مرمت و ساماندهی این مجموعه تاریخی از اول تیر ماه آغاز شد و هم اکنون با اختصاص بودجه ۵۰ میلیون تومانی در حال اجراست.

کارهایی که در این دوره مرمت و ساماندهی در تپه حسنلو انجام می‌شوند عبارتند از:

  • قرار دادن اندود (پوشش) حفظتی از کاهگل بر روی بقایای معماری برای جلوگیری از سرعت فرسایش
  • از بین بردن پوشش گیاهی مزاحم که موجب فرسایش می‌شوند
  • ساماندهی و رفع عیوب در مسیر بازدید شنی
  • روغن‌کاری مسیر بازدید چوبی
  • مرمت قسمتی از بقایای معماری آسیب دیده و فرسوده
  • ساماندهی تابلوهای معرفی نقاط مخلف مجموعه
  • تقویت سیستم روشنایی مجموعه

آمادگی برای ثبت در یونسکو

مجموعه تاریخی حسنلو

تپه حسنلو که به عقیده کارشناسان در نوع خود بزرگترین شهر و دژ در عصر آهن در خاورمیانه به‌شمار می‌رود، در سال ۱۳۴۴ در فهرست آثار ملی ثبت شد و برای انجام پژوهش‌ها و تحقیقات علمی و فنی، تبدیل به پایگاه ملی شد.

ویژگی‌های ذکر شده و قدمت نزدیک به ۱۰ هزار ساله این اثر باستانی موجب شده که به‌زودی شاهد خبر خوب ثبت شدن آن در فهرست آثار جهانی یونسکو باشیم. هم اکنون اقدامات لازم برای معرفی تپه حسنلو برای معرفی این مجموعه در حال انجام است.

چرا این خبر خوب است؟

تپه حسنلو یکی از مهم‌ترین آثار باستانی کشور از جهت نشانه‌های تاریخی و تمدن ایران در دوره‌های کهن است. همچنین آثار کشف شده در این مجموعه از ارزش هنری بسیار بالایی برخوردار هستند و خبر از شکل گیری هنر در ایران از دیرباز می‌دهند.

مراقبت، ساماندهی و مرمت این مجموعه و دیگر آثار تاریخی در کشور از موضوعات مهمی است که برای حفظ میراث کشور خود باید از طرف مسئولین امر در نظر گرفته شود.

ما نیز با رعایت نکاتی که در بازدید از این آثار باید در نظر بگیریم و آسیب نزدن به میراث تاریخی کشورمان، سهم خود را در حفظ و نگهداری آن‌ها انجام دهیم.

آثار باستانی ؛ میراث فرهنگی

خبرهای خوب درباره میراث فرهنگی و گردشگری و یادداشت‌های ما در این حوزه را بخوانید.

وج‌ورد هر روز برای شما یک خبر خوب دارد.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

تپه باستانی حسنلو و خبر خوب ساماندهی و مرمت این مجموعه تاریخی
5 (100%) 1 vote