تیم والیبال جوانان ایران برای نخستین بار قهرمان جهان شد

63

جام‌جهانی والیبال زیر ۲۱ سال

تیم والیبال جوانان ایران با شکست ۳ بر ۲ ایتالیا توانست برای نخستین بار در تاریخ به‌عنوان قهرمانی جهان دست پیدا کند.

رقابت‌های جام جهانی والیبال زیر ۲۱ سال از چند روز پیش با حضور ۱۶ تیم در کشور بحرین آغاز شد.  تیم‌ها در مرحلهٔ اول این رقابت‌ها در ۴ گروه ۴ تیمی به مصاف یکدیگر رفتند.

صعود به جمع ۸ تیم برتر

تیم والیبال جوانان ایران در این مرحله با تیم‌های روسیه، چک و تونس هم‌گروه شده بود. شاگردان بهروز عطایی در این مرحله با کسب دو پیروزی و یک شکست به‌عنوان تیم دوم پس از روسیه جواز صعود به دور بعد را کسب نمودند.

جوانان ایران در بازی نخست خود در دور اول به مصاف جوانان تونس رفتند و موفق شدند که حریف خود را با نتیجه ۳-۰ شکست دهند. بلندقامتان کشورمان در بازی دوم خود در یک بازی نزدیک و نفس‌گیر نتیجه را ۳-۲ به حریف قدرتمند خود یعنی روسیه واگذار کردند تا برای صعود به دور بعد محکوم به شکست جمهوری چک باشند. آن‌ها در بازی سوم خود در برابر جمهوری چک با نتیجه ۳-۰ به پیروزی دست یافتند تا با ۶ امتیاز به‌عنوان تیم دوم به جمع ۸ تیم برتر رقابت‌ها صعود کنند.

فینال زودرس با ایتالیا

تیم والیبال جوانان ایران در دور گروهی دوم با تیم‌های آرژانتین، ایتالیا و بحرین میزبان رقابت‌ها هم‌گروه شد. بلندقامتان ایران در این گروه مانند دور اول بازی نخست خود را با پیروزی پشت سر گذاشتند و موفق شدند که حریف نامدار خود آرژانتین را با نتیجه ۳-۱ شکست دهند. آن‌ها در بازی بعدی  خود حریف قدرتمند و سرسختی به نام ایتالیا را پیش رو داشتند که تا قبل از این دیدار بدون از دست دادن حتی یک ست، تمام بازی‌ها را با کسب امتیاز کامل پشت سر گذاشته بودند.

جوانان کشورمان در این بازی اگرچه موفق به گرفتن نخستین ست از ایتالیا در این رقابت‌ها شدند اما درنهایت بازی را ۳-۱  به حریف نامدار خود واگذار کردند. بچه‌های ایران مشابه دور اول رقابت‌ها برای صعود می‌بایست که بحرین را شکست دهند و در یک بازی کاملاً راحت حریف خود را با نتیجه ۳-۰ از پیش رو برداشتند. از نکات جالب این بازی می‌توان اشاره کرد که بحرینی‌ها در هیچ‌یک از ست‌ها حتی نتوانستند به امتیاز ۱۹ هم برسند.

بدین ترتیب تیم والیبال جوانان ایران با کسب دو پیروزی و یک شکست به‌عنوان تیم دوم پس از ایتالیا به جمع ۴ تیم برتر رقابت‌ها راه یافت.

ایران در جمع ۴ تیم برتر دنیا

بلندقامتان ایران در مرحله نیمه‌نهایی به مصاف تیم صدرنشین گروه دیگر یعنی برزیل رفتند و درحالی‌که کمتر کسی انتظار چنین نتیجه‌ای را داشت در یک بازی بی‌نقص و هوشمندانه حریف قدرتمند خود را با نتیجه ۳-۰ شکست دادند تا برای نخستین بار به فینال این رقابت‌ها راه پیدا کنند. تیم برزیل در دور گروهی دوم با پشت سر گذاشتن روسیه به‌عنوان تیم نخست صعود کرده بود.

ایران-ایتالیا باری دیگر؛ این‌بار در فینال

جوانان کشورمان که تا همین‌جای رقابت‌ها هم دست به کاری بزرگ زده بودند در فینال بایستی یک‌بار دیگر به مصاف ایتالیایی می‌رفتند که تا قبل از فینال تمام بازی‌های خود را با برد پشت سر گذاشته و فقط دو ست را به حریفان خود واگذار کرده بود که یکی از این ست‌ها در برابر جوانان کشورمان رقم خورده بود.

ایران قهرمان جهان

تیم والیبال جوانان ایران روز گذشته موفق شدند شگفتی خود را کامل کنند و در یک دیدار بسیار هیجانی و سخت و نفس‌گیر با نتیجه ۳-۲ ایتالیای آماده را از پیش روی بردارند. ست نخست را ایتالیایی‌ها با نتیجه ۲۵-۱۷ به سود خود به پایان رسانیدند. ست‌های دوم و سوم را شاگردان بهروز عطایی به ترتیب با نتایج ۲۵-۱۷ و ۲۵-۲۳ با پیروزی پشت سر گذاشتند تا برای قهرمانی فقط به یک ست نیاز داشته باشیم.

ست چهارم را ایتالیایی‌ها ۲۵-۲۲ پیروز شدند تا کار به ست پنجم کشیده شود. درحالی‌که اگر هر یک از دو تیم در ست پنجم به پیروزی می‌رسید برای نخستین بار عنوان قهرمان جهان را کسب می‌کرد در ست پایانی و سرنوشت‌ساز این رقابت‌ها بلندقامتان ما بازی را ۱۵-۱۲ به سود خود به پایان رساندند تا برای نخستین بار در طول تاریخ والیبال جوانان کشورمان بر سکوی نخست جهان قرار گیرند. ایتالیا پیش‌ازاین دو عنوان نایب‌قهرمانی را در کارنامه خود داشت.

نسل آینده والیبال

قهرمانی جهان افتخار بسیار بزرگی برای جامعهٔ والیبال کشورمان محسوب می‌شود که نشان‌دهندهٔ سال‌ها برنامه‌ریزی درست و منظم است. بهترین رتبهٔ تیم والیبال جوانان ایران مربوط می‌شود به سال ۲۰۰۷ که مقام سومی رقابت‌ها را کسب کردند. با قهرمانی تیم والیبال  می‌توان حساب ویژه‌ای بر روی جوانان کشورمان برای آینده باز کرد و آن‌ها را مالک حقیقی آینده والیبال ایران دانست. جوانانی که نشان دادند توانایی و شهامت انجام کارهای بزرگ را دارند. پوریا یلی، محمدرضا حضرت پور و مرتضی شریفی که هر سه در تیم ملی بزرگسالان هم حضور داشتند در این رقابت‌ها جزو ستاره‌های تیم ملی بودند و تمامی نگاه‌ها را به خود معطوف ساختند. از تلاش کادر مربی‌گری ایرانی تیم ملی که در رأس آن‌ها بهروز عطایی قرار دارد نباید غافل شد، که توانسته است هم از نظر روحی و فیزیکی آن‌ها را در چنین سطح بالایی نگه دارد و تیم را به قهرمانی جهان برساند.

مطمئناً با قهرمانی بچه‌های تیم ملی در رقابت‌های جهانی مأموریت آن‌ها برای انجام کارهای بزرگتر تازه شروع‌شده است. و این تازه شروع مسیر حرفه ای آنان است.

تحلیل خبر: رضا زرگر

 

به این مطلب امتیاز دهید

تیم والیبال جوانان ایران برای نخستین بار قهرمان جهان شد
4.5 (90%) 2 votes