تیم کشتی فرنگی نوجوانان ایران قهرمان جهان شد

29

قهرمانی کشتی فرنگی

تیم کشتی فرنگی نوجوانان ایران با کسب ۴ مدال طلا قهرمان مسابقات جهانی بلغارستان شد.

رقابت‌های جهانی کشتی فرنگی از ۱۱ تا ۱۳ مرداد در شهر صوفیه بلغارستان آغاز شد که کشتی‌گیران نوجوان ما در وزن‌های مختلف به رقابت با حریفان خود پرداختند.

چهارمین قهرمانی ایران

امیررضا ده‌بزرگی در وزن ۴۸ کیلوگرم، سعید اسماعیلی در وزن ۵۱ کیلوگرم، رضا ساکی در وزن ۷۱ کیلوگرم و شاهرخ میکائیلی در وزن ۱۱۰ کیلوگرم به ترتیب هرکدام صاحب مدال طلا شدند. بدین ترتیب تیم کشورمان با کسب ۴ مدال طلا و کسب ۱۴۸ امتیاز مقتدرانه برای چهارمین بار به مقام قهرمانی رقابت‌ها دست پیدا کرد.

بعد از تیم کشورمان تیم‌های آذربایجان و روسیه به ترتیب با کسب ۱۲۳ امتیاز و ۹۹ امتیاز در رده‌های دوم و سوم رقابت‌ها قرار گرفتند.

عملکرد بچه‌های ایران

ایران با ۱۰ نماینده در ۱۰ وزن مختلف شرکت کرده بود که نتایج عملکرد آن‌ها به شرح زیر است:

وزن ۴۵ کیلوگرم

مهدی احدی زناب در وزن ۴۵ کیلوگرم با کسب دو پیروزی و دو شکست دستش از مدال کوتاه ماند و به مقام پنجمی بازی‌ها بسنده کرد.

وزن ۴۸ کیلوگرم

در وزن ۴۸ کیلوگرم امیررضا ده‌بزرگی پس از استراحت در دور اول، به مصاف حریفی از کشور اوکراین رفت که موفق شد بازی را با نتیجه ۶-۰ به سود خود به پایان برساند. او در یک‌چهارم نهایی حریفی از روسیه را شکست داد. در نیمه‌نهایی ۸-۰ حریف خود را از پیش روی برداشت و راهی فینال شد. در بازی فینال با نتیجه ۳-۱ حریف سرسخت خود از آذربایجان را شکست داد و صاحب مدال ارزشمند طلا گردید.

وزن ۵۱ کیلوگرم

در وزن ۵۱ کیلوگرم سعید اسماعیلی پس از شکست حریفانی از ژاپن، هند و بلغارستان جواز حضور در بازی پایانی رقابت‌ها را به دست آورد. او در بازی فینال در یک بازی نزدیک و سخت و نفس‌گیر با نتیجه ۲-۱ حریف خود از ازبکستان را شکست داد تا او هم مدال طلا را برای کشورمان به ارمغان آورد.

وزن ۵۵ کیلوگرم

در وزن ۵۵ کیلوگرم سجاد عباس‌پور نتوانست کاری از پیش ببرد و در پایان دوازدهم شد.

وزن ۶۰ کیلوگرم

سید دانیال سهرابی نماینده کشورمان در وزن ۶۰ کیلوگرم رقابت‌ها بود. او در دور نخست با نتیجه ۱۰-۲ حریف خود از بلغارستان را از پیش‌روی برداشت و در ادامه هم با پیروزی بر حریفان خود از آذربایجانی و مولداوی به نیمه‌نهایی رسید. اما متأسفانه در این مرحله با نتیجه ۳-۰ شکست خورد و راهی رده‌بندی شد. او در رده‌بندی هم با نتیجه ۸-۶ بازی را به حریف گرجستانی خود واگذار کرد تا به مقام پنجم بازی‌ها برسد.

وزن ۶۵ کیلوگرم

حجت رضایی هم در وزن ۶۵ کیلوگرم با سه پیروزی و دو شکست در تبه پنجم قرار گرفت.

وزن ۷۱ کیلوگرم

در وزن ۷۱ کیلوگرم رضا ساکی در دور اول با نتیجه ۶-۰ حریف گرجستانی خود را شکست داد و در دور دوم با نتیجه ۱۰-۴ و ضربه‌فنی رقیب خود از رومانی را از پیش رو برداشت و راهی مرحله یک‌چهارم نهایی شد. او در این مرحله توانست با نتیجه ۳-۰ حریفی خود از کشور آذربایجان را از پیش روی بردارد و به نیمه‌نهایی صعود کند. ساکی در این مرحله الکساندرین گوتو از مولداوی را در یک کشتی نزدیک شکست داد و راهی دیدار فینال شد. او در دیدار پایانی استفان استارودوبتسیف از روسیه را با نتیجه ۴-۱ از پیش رو برداشت و صاحب مدال طلا شد.

وزن ۸۰ کیلوگرم

کامران ارقش در وزن ۸۰ کیلوگرم او با پشت سر گذاشتن رقیبان خود به ترتیب آر کشورهای ترکیه، ژاپن و روسیه به نیمه‌نهایی صعود کرد. او در این مرحله باتحمل شکست از دوبنده کار اوکراینی راهی رده‌بندی شد و بازی را با نتیجه ۵-۳ به حریف گرجستانی خود واگذار کرد و پنجم شد.

وزن ۹۲ کیلوگرم

در وزن ۹۲ کیلوگرم سعید کریمی‌زاده از دور رقابت‌ها کنار رفت و هفتم شد.

وزن ۱۱۰ کیلوگرم

در وزن ۱۱۰ کیلوگرم شاهرخ میکائیلی پس از استراحت در دور اول در دور دوم با نتیجه ۳-۰ رقیب خود از یونان را شکست داد. او در دور سوم و در مرحله یک‌چهارم نهایی با نتیجه ۱۰-۰ شویی کاوامورا از ژاپن را شکست داد و راهی مرحله نیمه‌نهایی شد. او در این دیدار مقابل آدولف بازو از مجارستان با نتیجه ۶ بر صفر پیروز شد و به دیدار فینال راه یافت. میکائیلی در این دیدار در مصاف با رازمیک کوردیان از ارمنستان در یک رقابت نزدیک و نفس‌گیر با نتیجه ۱-۰ به پیروزی رسید و به مدال طلا دست یافت.

بدین ترتیب تنها پس از چند روز از ناکامی کشتی آزاد نواجوانان کشورمان که به آن طرز عجیب رخ داد فرنگی کاران توانستند که مقتدرانه بلندترین قله‌ی جهان را فتح کنند. تیم کشتی آزاد نوجوانان ایران چند روز پیش به راحتی می‌توانست قهرمان جهان شود اما اشتباه بچه‌گانه کشتی‌گیر ایرانی در وزن ۵۱ کیلوگرم و خودداری وی از دست دادن با مربی حریف با عث دیسکالیفه شدن او گردید. بدین ترتیب از ایران دو امتیاز کسر گردید و جای قهرمانی خود را به روسیه داد.

با این حال نباید فراموش کرد که نوجوانان در آغاز راه و کسب تجربه هستند و نباید آن‌ها را به خاطر اشتباهاتشان هرچند بزرگ از کشتی حذف کرد. هر یک از ۱۰ نفر تیم کشتی فرنگی کشورمان می‌تواند آینده این رشته ورزشی باشد و از عملکرد خوب کشورمان در این رقابت‌ها نباید غافل شد.

یکی از دلایل حضور نوجوانان در چنین رقابت‌هایی کسب تجربه است. این چهارمین قهرمانی تاریخ کشورمان در بخش نوجوانان در رشته فرنگی است. این موضوع نشان می‌دهد که می‌توان به این نسل امیدوار بود و دوباره اتفاقاتی را که در المپیک ۲۰۱۲ لندن در رشته فرنگی (کسب سه مدال طلا) برایمان رخ داد را تکرار نمود.

تحلیل خبر: رضا زرگر

 

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی