جایزه ومکس «Womex» در دستان کیهان کلهر

54

 

نوزدهمین جایزه جهانی موسیقی (ومکس) به کیهان کلهر آهنگساز و نوازنده کمانچه و سه‌تار اهدا شد.

جایزه ومکس «Womex»

جایزه ومکس برای نخستین بار در سال ۱۹۹۹ برگزار شد که به‌عنوان جایزه جهانی موسیقی اکسپو شناخته می‌شود. هدف از این جایزه تقدیر و تشکر از هنرمندان بین‌المللی و چیره‌دست است که با تکیه بر تعالی موسیقی، موفقیت تجاری، اهمیت اجتماعی، تأثیر سیاسی و یک عمر فعالیت هنری تأسیس شده است.

جایزه ومکس هر سال در ماه اکتبر هم‌زمان با رویداد ومکس (رویداد نمایشگاهی موسیقی جهان) برگزار می‌شود ازاین‌رو قرار است که جایزه در تاریخ ۲۷ اکتبر امسال (پنجم آبان) در مراسم بیست و پنجمین سالگرد تأسیس ومکس در فنلاند به کیهان کلهر اهدا شود.

امسال قرار است که کیهان کلهر به همره نوازنده‌ای از کشور ترکیه به نام اردال ارزنجان نوازنده باغلاما به روی صحنه برود و به اجرا بپردازد. پیش‌ازاین در سال ۲۰۱۶ این دو هنرمند در این جشنواره به اجرا پرداخته بودند.

به نقل وب‌سایت ومکس، برگزارکنندگان این رویداد، علت اهدای این جایزه را به کلهر، تسلط و یگانگی مهارت این نوازنده چیره‌دست کمانچه در نوآوری و ایجاد زبان‌های جدید هیجان‌انگیز موسیقی و رساندن سنت موسیقی کلاسیک ایرانی به گوش مردم سراسر جهان، شمردند.

این سایت در توصیف هنر کمانچه‌نوازی کلهر نوشته است: «برای کلهر، کمانچه صدای اوست. هنگامی که می‌نوازد انگار زبانی کامل ایجاد می‌کند که با سراسر مردم جهان از گذشته دور تا آینده ارتباط برقرار می‌کند. کیهان کلهر در طول زندگی حرفه‌ای خود با بهترین نوازندگان جای جای ایران همکاری کرده و موسیقی اقوام کردستان و خراسان را مورد مطالعه قرار داده است. او با موسیقیدان‌های سایر فرهنگ‌ها نیز از جمله شجاعت حسین‌خان از هند، یویوما و گروه بین‌المللی جاده ابریشم، اردال ارزنجان از ترکیه، تریو هلندی رامبرانت، تومانی دیاباته از مالی، گروه بروکلین رایدر و کوارتت کرونوس؛ با زبان موسیقی دیالوگ داشته است. از این رو به همه این صداها اجازه می‌دهد تا صدای او را فراگیر کنند.»

کیهان کلهر

کیهان کلهر نوازنده، آهنگساز و موسیقیدان اهل کردستان کشورمان ساز تخصصی‌اش کمانچه است. او از جمله هنرمندانی است که در طی سال‌ها فعالیت هنری خود همواره سعی کرده است که با استفاده از نبوغ و مهارت خود در بالاترین سطح ممکن، موسیقی ایران را به جهانیان معرفی کند.

ازاین‌رو او در این چند سال با گروه‌ها و نوازندگان بین‌المللی مختلفی همکاری داشته است که در بین آن‌ها می‌توان به گروه ابریشم اشاره نمود.

او به همراه گروه ابریشم به رهبری یویوما در سال ۲۰۱۷ موفق شد که جایزه معتبر موسیقی گرمی را برای آلبوم sing me home دریافت کند و برای نخستین بار نام خود را به‌عنوان یک ایرانی که برنده این جایزه شده است را ثبت کند.

مثلث طلایی

کیهان کلهر به همراه حسین علیزاده و استاد شجریان خالق اثرات ماندگاری همچون «زمستان است» و «بی‌تو به سر نمی‌شود» است.

حسین علیزاده آهنگساز و نوازنده سرشناس موسیقی ایران یار دیرینه خود را این‌گونه معرفی می‌کند: «تو خنیاگری هستی که همیشه ساز و دلت در مشتت است و این ارمغان گران‌بها را همیشه به همه دنیا عرضه کرده‌ای»

کیهان کلهر در ارتباط با این جایزه گفت: «دریافت جایزه ومکس برای من خیلی مهم است. این جایزه ادای احترام به فرهنگ غنی موطن من ایران و هنر بی‌زمان پارسی است که در حال شکوفایی است و از محبوبیت جهانی برخوردار است.»

این جایزه سال گذشته به کوارتت زهی کرونوس از آمریکا تعلق گرفته بود.

تحلیل خبر: رضا زرگر

 

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

جایزه ومکس «Womex» در دستان کیهان کلهر
5 (100%) 1 vote