جشنواره بوردو و خبر خوب جایزه برای فیلم متری شیش و نیم

33

جشنواره بوردو و خبر خوب جایزه بزرگ برای «متری شیش و نیم»

امروز آمدیم تا درباره جشنواره فیلم بوردو و خبر خوب کسب جایزه بزرگ بهترین فیلم این جشنواره توسط فیلم سینمایی «متری شیش و نیم» ساخته سعید روستایی برای شما عزیزان بگوییم.

نهمین دوره از جشنواره فیلم‌های مستقل بوردو از ۱۴ تا ۱۹ اکتبر در کشور فرانسه برگزار شد و جایزه بزرگ این رویداد هنری در بخش بهترین فیلم از میان تمامی شرکت‌کنندگان این دوره، طبق نظر هیئت داوران به فیلم سینمایی «متری شیش و نیم» ساخته سعید روستایی اعطا شد.

جشنواره فیلم بوردو

جشنواره فیلم بوردو و خبر خوب از فرانسه

اولین دوره از جشنواره فیلم‌های مستقل بوردو در سال ۲۰۱۲ در کشور فرانسه، با هدف دفاع از سینمای مستقل و ایجاد یک گردهمایی از بهترین فیلمسازان مستقل جهان و نشستن به تماشای بهترین آثار مستقل برگزار شد.

فیلم‌هایی که در ساخت آن‌ها آزادی، خلاقیت و نوآوری دیده می‌شود، بیشتر مورد توجه مسئولین این جشنواره قرار می‌گیرند.

امسال هم این جشنواره با حضور تعداد زیادی از فیلم‌های مستقل در تمامی ژانرها از ۱۴ تا ۱۹ اکتبر برگزار شد. در میان شرکت‌کنندگان این دوره از جشنواره فیلم بوردو ، سعید روستایی نیز با فیلم سینمایی «متری شیش و نیم» شرکت داشت و خبر خوب این است که با نظر هیئت داوران جشنواره جایزه بزرگ بهترین فیلم این دوره به این اثر سعید روستایی تعلق گرفت.

جشنواره فیلم بوردو

«متری شیش و نیم» در فرانسه

فیلم سینمایی «متری شیش و نیم» از ساخته‌های کارگردان و فیلمنامه‌نویس ایرانی، سعید روستایی است که همگی ما او را با اولین ساخته‌اش فیلم «ابد و یک روز» میشناسیم. فیلمی که در بسیاری از جشنواره‌ها درخشید و به‌عنوان اولین فیلم بلند سعید روستایی توانست نام خوبی از او را در سینمای ایرانی ثبت کند.

و اما «متری شیش و نیم» که ماجرای درگیری‌ها و چالش‌های پلیس مواد مخدر برای رسیدن به بزرگترین فروشنده شیشه در تهران است. فیلمی که برخلاف کلیشه همیشگی فیلم‌های ایرانی که فقط چهره خوب از پلیس و چهره بدی از مجرم را نشان می‌دهند، به بخش‌های خاکستری و سیاه شخصیت پلیس و حتی نشان دادن بخش‌های سفید شخصیت یک مجرم پرداخت.

این شاید چیزی است که موجب استقبال بی‌نظیر مردم از فیلم «متری شیش و نیم» شد؛ دیدن واقعیتی که شاید شبیه تصور کودکانه ما از خوبی و بدی نیست!

فیلم «متری شیش و نیم» در بسیاری از جشنواره‌های داخلی و خارجی از جمله ونیز، استکهلم، شیکاگو، مینسک و آسیاپاسیفیک شرکت داشت و برای بیش از ۲۱ جایزه نامزد شد که موفق به رسیدن به ۱۵ جایزه شد. به برخی از این جوایز اشاره خواهیم کرد:فیلم متری شیش و نیم

  • جوایز بهترین تدوین، بهترین صدبرداری و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران از جشنواره فیلم فجر
  • جوایز بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر مرد (پیمان معادی) و بهترین فیلمبرداری از جشن حافظ
  • جوایز بهترین کارگردانی و بهترین تدوین از جشن خانه سینما
  • جوایز بهترین کارگردانی و بهترین بازیگری (نوید محمدزاده) از جشنواره فیلم توکیو
  • تقدیر ویژه بهترین فیلم بین‌المللی از جشنواره فیلم زوریخ

و اما آخرین حضور بین‌المللی سعید روستایی در جشنواره فیلم‌های مستقل بوردو در فرانسه بود و خبر خوب کسب جایزه بزرگ بهترین فیلم نهمین دوره آن را که به فیلم «متری شیش و نیم» اهدا شد را برایمان به‌همراه آورد.

چرا این خبر خوب است؟

نکته قابل توجه در خبر خوب امروز این است که یک کارگردان جوان ایرانی در اولین تجربه‌های خود اینگونه مورد استقبال از طرف تماشاگران و همچنین مورد توجه جشنواره‌های داخلی و خارجی قرار بگیرد.

امیدواریم این شکوفایی و درخشش روزافزون و پرتکرار باشد و هر روز بیش از پیش شاهد تولید آثار خوب در سینمای کشورمان باشیم.

خبرهای خوب سینما و یادداشت‌های ما در این حوزه را از دست ندهید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

جشنواره بوردو و خبر خوب جایزه برای فیلم متری شیش و نیم
5 (100%) 1 vote