جشنواره سمینسی و خبر خوب جایزه برای فیلم خط فرضی از وایادولید اسپانیا

4

جشنواره فیلم سمینسی و خبر خوب جایزه برای فیلم ایرانی

امروز با شما هستیم با معرفی جشنواره فیلم وایادولید یا سمینسی اسپانیا و خبر خوب اهدای جایزه بهترین فیلم بخش فیلم‌های اول و دوم کارگردان این دوره به فیلم سینمایی «خط فرضی» ساخته فرنوش صمدی.

شصت و پنجمین دوره از جشنواره بین‌المللی وایادولید (سمینسی) از ۲۴ تا ۳۱ اکتبر در کشور اسپانیا برگزار شد. از طرف کشورمان فیلم‌های «خط فرضی» اولین ساخته بلند فرنوش صمدی ، «دشت خاموش» به کارگردانی احمد بهرامی و «شیطان وجود ندارد» اثر محمد رسول‌اُف در دو بخش اصلی برای رقابت حضور داشتند. در نهایت فیلم «خط فرضی» موفق به کسب جایزه بهترین فیلم بخش فیلم‌های اول و دوم کارگردان این رویداد بزرگ سینمایی در سال ۲۰۲۰ شد.

جشنواره فیلم وایادولید یا سمینچی

خبرهای خوب دو فیلم «دشت خاموش» ساخته احمد بهرامی و «شیطان وجود ندارد» به کارگردانی محمد رسول‌اُف را در وج‌ورد بخوانید.

جشنواره سمینسی و خبر خوب از وایادولید برای ما

جشنواره بین‌المللی فیلم وایادولید معروف به سمینسی برای اولین بار در سال ۱۹۵۶ با هدف ترویج ارزشهای اخلاقی کاتولیک مصادف با هفته مقدس در شهر وایادولید کشور اسپانیا برگزار شد. از سال ۱۹۶۰ این هدف گسترده‌تر شد و به ترویج ارزش‌های تمامی ادیان، به‌خصوص ارزش‌های انسانی و متعهدانه آن‌ها توجه خاصی نشان داد.

شصت و پنجمین دوره از این رویداد هنری امسال از ۲۴ تا ۳۱ اکتبر برگزار شد و سه فیلم سینمایی «خط فرضی» ساخته فرنوش صمدی ، «دشت خاموش» به کارگردانی احمد بهرامی و «شیطان وجود ندارد» اثر محمد رسول‌اُف که هر سه در بسیاری از جشنواره‌های بین‌المللی مورد توجه تماشاگران و داوران قرار گرفته و برنده جوایزی نیز شده‌اند، نماینده کشور ایران برای کسب جوایز در دو بخش اصلی رقابت فیلم‌های بلند و فیلم‌های اول و دوم کارگردان بودند.فرنوش صمدی

اختتامیه این دوره از جشنواره فیلم سمینسی دیروز ۱۰ آبان برگزار شد و خبر خوب اهدای جایزه بهترین فیلم بخش فیلم‌های اول و دوم کارگردان به فیلم سینمایی «خط فرضی» اولین ساخته بلند فرنوش صمدی از وایادولید را برای سینمای ایران همراه داشت.

«خط فرضی» جایزه بهترین فیلم را از آن خود کرد

«خط فرضی» اولین تجربه کارگردانی فیلم بلند فرنوش صمدی فیلمساز، نویسنده، طراح و فیلمبردار ایرانی است که آثاری چون «نگاه»، «بچه»، «بیشتر از دو ساعت» و «سکوت» را نیز در کارنامه هنری خود دارد.

فیلم سینمایی «خط فرضی»  با بازی سحر دولتشاهی، پژمان جمشیدی، حسن پورشیرازی و آزیتا حاجیان درباره یک معلم مدرسه در تهران است که خود را برای شرکت در یک عروسی در شمال کشور آماده می‌کند. ناگهان شوهرش با رفتن او مخالفت می‌کند و تصمیم او در برخورد با شوهرش او را به چالشی دردناک می‌کشد.

درباره سوابق درخشان بین‌المللی فرونوش صمدی و تجربه اولین فیلم بلند او در وج‌ورد بخوانید.

فرنوش صمدی با این فیلم در آخرین حضور بین‌المللی خود که مربوط به چند روز گذشته و جشنواره فیلم سمینسی است، موفق به کسب جایزه بهترین فیلم در بخش فیلم‌های اول و دوم کارگردان شصت و پنجمین دوره از این جشنواره که یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین جشنواره‌های فیلم در اروپا است، شده و خبر خوب افتخاری دیگر برای سینمای ایران را با خود به ارمغان آورد.فیلم خط فرضی

چرا این خبر خوب است؟

با توجه به سابقه درخشان خانم فرنوش صمدی در عرصه‌های جهانی، کسب جوایز بین‌المللی توسط ایشان قطعاً دور از ذهن نیست، اما همیشه درخشش اولین‌ها شگفت‌انگیزتر هستند و از جذابیت بیشتری برای همگان برخوردار هستند.

امیدواریم به‌زودی همگی با اکران این فیلم در کشورمان از تماشای فیلمی ارزشمند در سینماهای کشور لذت ببریم.

از شما عزیزان بابت همراهیمان تا انتهای خبر سپاس‌گزاریم.

یادداشت‌های وج‌ورد در حوزه فیلم را از دست ندهید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی