جشنواره فیلم تورنتو و خبر خوب برای دو فیلم ایرانی

7

جشنواره فیلم تورنتو و خبر خوب حضور دو فیلم ایرانی در این دوره

امروز درباره جشنواره فیلم تورنتو و خبر خوب پذیرفته شدن دو فیلم ایرانی «بندر بند» به کارگردانی منیژه حکمت در بخش سینمای معاصر و «خط فرضی» از فرنوش صمدی نیز در بخش دیسکاوری این جشنواره معتبر جهانی به شما همراهان همیشگی گودنیوز اطلاعاتی خواهیم داد.

چهل و پنجمین دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو امسال درحالی برگزار خواهد شد که فیلم سینمایی «بندر بند» از ساخته‌های منیژه حکمت در بخش سینمای معاصر این جشنواره و فیلم سینمایی «خط فرضی» اولین ساخته بلند فرنوش صمدی در بخش دیسکاوری جشنواره تورنتو پذیرفته شده‌اند و برای رقابت بر سر جوایز این رویداد به‌نمایش درخواهند آمد.

خبر خوب از جشنواره فیلم تورنتو

جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو  (Toronto International Film Festival) که به اختصار TIFF نامیده می‌شود یک جشنوار فیلم غیررقابتی است که از برای اولین بار در سال ۱۹۷۶ با هدف به اشتراک گذاشتن دیدگاه‌های مختلف از دریچه فیلم در تورنتو کانادا برگزار شد.

جشنواره تورنتو یکی از پر مخاطب‌ترین جشنواره‌های فیلم در جهان و از مهم‌ترین رویدادهای عرصه فیلم و سینما در آمریکای شمالی است که هر ساله با بیش از ۳۰۰ فیلم و بیش از ۲۰۰ هزار مخاطب از سراسر جهان برگزار می‌شود.جشنواره فیلم تورنتو

این جشنواره علاوه بر نمایش فیلم‌های برتر سینمای جهان در هر دوره به برگزاری سنخنرانی، کارگاه‌های آموزشی و سمینارهایی برای بررسی پیشرفت‌های سینمای جهان در سال گذشته می‌پردازد.

یکی از اتفاقات جذاب در این جشنواره که می‌توان به دید یک خبر خوب به آن نگاه کرد، غیررقابتی بودن آن است و فیلم‌هایی که برای به نمایش درآمدن در جشنواره تورنتو پذیفته می‌شوند مورد داوری تخصص برای جوایز در شاخه‌های مختلف قرار نمی‌گیرند. بلکه تنها یک جایزه در هر دوره جود دارد که آن هم با توجه به آرای مردمی و تماشاگرانی که در جشنواره شرکت کرده‌اند، به بهترین فیلم هر سال تعلق می‌گیرد.

از این رو می‌توان به دو نکته اشاره کرد:

  • اول اینکه پذیرفته شدن در این جشنواره خود یک اتفاق خوب و افتخار بزرگ است.
  • و دیگر نکته اینکه تنها یک جایزه وجود دارد و بردن این جایزه خود یک اتفاق بزرگ برای برنده محسوب می‌شود.

از آخرین فیلم‌هایی که در دوره‌های گذشته برنده جایزه بهترین فیلم از دیدگاه تماشاگران جشنواره تورنتو شده اند می‌توان به «جوجو خرگوشه»، «کتاب سبز»،‌ «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» و «لالا لند» اشاره کرد.

چهل و پنجمین جشنواره فیلم تورنتو و خبر خوب برای ما

امسال هم جشنواره فیلم تورنتو برای برگزاری چهل و پنجمین دوره خود در تاریخ ۱۰ تا ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۰ (۲۰ تا ۲۹ شهریور ۹۹) آماده می‌شود و خبر خوب برای ما این است که دو فیلم ایرانی نیز برای به نمایش درآمدن در این رویداد جهانی پذیرفته شده‌اند.

تفاوت جشنواره امسال با سال‌های قبل در شرایطی است که تمام جهان به آن گرفتار شده‌اند. وجود بیماری کرونا و محدودیت‌هایی که برای تمام جهان به‌وجود آورده است موجب شده تا دست‌اندر کاران جشنواره فیلم تورنتو تصمیم به برگزاری چهل و پنجمین دوره با شرایطی خاص بگیرند.

این دوره به‌صورت ترکیبی از حضوری و مجازی برگزار خواهد شد؛ به این‌صورت که:جشنواره فیلم آنلاین

  1. تعداد فیلم‌های پذیرفته شده امسال بسیار کمتر از دوره‌های قبل هستند و مسئولان جشنواره به ۵۰ فیلم بلند و ۵ فیلم کوتاه از بهترین‌های جهان بسنده کرده‌اند.
  2. در پنج روز اول جشنواره فیلم‌های برگزیده به‌صورت حضوری و بالطبع در سینماهای محدود و برای تعداد محدودی با رعایت تمامی نکات بهداشتی به‌نمایش درخواهند آمد.
  3. در پنج روز دوم جشنواره فیلم تورنتو باقی برنامه‌ها مانند نشست‌های خبری، فرش قرمز و … به‌صورت مجازی برگزار خواهند شد که این یک پلتفرم جدید و یک خبر خوب برای تمام مردم جهان است که می‌توانند به‌صورت آنلاین شاهد برگزاری مراسم باشند.

البته خبر خوب اصلی برای ما این است که دو فیلم ایرانی «بندر بند» به کارگردانی منیژه حکمت و «خط فرضی» از فرنوش صمدی نیز در بین ۵۰ فیلم برگزیده برای این دوره قرار گرفته‌اند و به‌زودی در این جشنواره معتبر جهانی نمایش داده می‌شوند.

فیلم سینمایی «خط فرضی» از فرنوش صمدی

فرنوش صمدی فیلمساز، نویسنده، طراح، فیلمبردار و کارگردان ایرانی و از اعضای آکادمی اسکار است.

درباره فرنوش صمدی و خبرهای خوب افتخارات او در وج‌ورد بخوانید.

این هنرمند بزرگ کشورمان را بیشتر با کارگردانی فیلم‌های کوتاهی چون «نگاه»، «نقش»، «بچه»، «بیشتر از دو ساعت» و «سکوت» می‌شناسیم.

اما اخیرا وی دست به کاری جدید زده و اولین فیلم بلند خود را به نام «خط فرضی» را کارگردانی کرده است.فیلم «خط فرضی» از فرنوش صمدی

فیلم سینمایی «خط فرضی» درباره یک معلم مدرسه در تهران است که خود را برای شرکت در یک عروسی در شمال کشور آماده می‌کند. ناگهان شوهرش با رفتن او مخالفت می‌کند و تصمیم او در برخورد با شوهرش او را به چالشی دردناک می‌کشد.

بازیگران اصلی این فیلم سحر دولتشاهی، پژمان جمشیدی، حسن پورشیرازی و آزیتا حاجیان هستند.

خبر خوب فیلم سینمایی «خط فرضی» این است که برای نمایش در بخش دیسکاوری جشنواره فیلم تورنتو پذیرفته شده است و اولین نمایش بین‌المللی خود را در این جشنواره خواهد داشت.

اما این تنها اتفاق خوب چهل و پنجمین دوره جشنواره تورنتو برای ما نیست!

خبر خوب دیگر از منیژه حکمت

منیژه حکمت از کارگردانان و تهیه‌کنندگان برجسته ایرانی است که همگی او را با اولین فیلمش «زندان زنان» می‌شناسیم.

او در کارنامه هنری خود در کنار کارگردانی و تهیه‌کنندگی، تجربه طراحی صحنه و لباس، مشنی صحنه، برنامه‌ریزی و بازیگری را نیز دارد که در آثاری چون «جاده قدیم»، «سه زن»، «شکاف»، «شهر موش‌ها»، «دختری با کفش‌های کتانی»، «شهر خاکستری»، «گربه آوازه‌خوان»، «آپارتمان شماره ۱۳» و … به فعالیت در این زمینه‌ها پرداخته است.

از جوایزی که منیژه حکمت برای سالها فعالیت هنری خود در عرصه سینما دریافت کرده است، به چند مورد اشاره‌ای خواهیم داشت:

  • تقدیرنامه کلیسای جهانی برای فیلم «زندان زنان» در جشنواره بین‌المللی فیلم سه قاره فریبورگ
  • جایزه عفو بین‌الملل برای فیلم «زندان زنان» در جشنواره بین‌المللی فیلم رتردام
  • جایزه بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه برای فیلم «زندان زنان» در جشن خانه سینما

و حالا آخرین ساخته او، فیلم سینمایی «بندر بند» خبر خوب پذیرفته شدن در بخش سنمای معاصر جشنواره فیلم تورنتو را با خود به‌همراه دارد.

«بندر بند» ماجرای یک سفر است که در آن چشم‌اندازهای بسیاری از کشورمان به‌نمایش درمی‌آیند و فیلم سراسر با موسیقی عجین شده است. همچنین قسمت قابل توجهی از فیلم به ماجرای سیلی که در ایران رخ داد و تبعات بسیاری را در بر داشت نیز اشاره دارد.

منیژه حکمت درباره این فیلم می‌گوید: «غریزه شگفت‌انگیز مادرانه که کاراکترهای قبلی فیلم‌هایم به مدد آن سعی می‌کردند از فاجعه‌ای سهمگین در موقعیت‌های بحرانی اجتماعی جلوگیری کنند، مرا به سراغ نسل جوان برد. نسلی که زندگی کردن را خیلی خوب آموخته است اما در اکثر مواقع، امید و آرزوهای آنها برای ادامه زندگی با راه‌های بسته و پل‌های شکسته روبه‌رو است.»فیلم «بندر بند» از منیژه حکمت

بازیگران فیلم «بندر بند» رضا کولغانی، امیرحسین طاهری، مهدیه (مهلا) موسوی و پگاه آهنگرانی (فرزند منیژه حکمت) هستند.

چرا این خبر خوب است؟

پذیرفته شدن دو فیلم سینمایی ایرانی دربین تنها ۵۰ فیلم بلند برگزیده شده برای نمایش در جشنواره فیلم تورنتو خبر بسیار خوبی است و می‌تواند به منزله یک افتخار بزرگ باشد. زیرا این جشنواره معتبر جهانی غیررقابتی است و درواقع راه‌یابی به آن خود یک چالش بزرگ است.

اما از تنها جایزه این جشنواره که بهترین فیلم از نگاه تماشاگران است و تنها به یک فیلم تعلق می‌گیرد نیز نمی‌توان غافل شد. امیدواریم شانسی برای برنده شدن یکی از دو فیلم شرکت‌کننده در جشنواره از طرف ایران برای بردن این جایزه وجود داشته باشد.

خبرهای خوب سینما و یادداشت‌های ما در این حوزه را از دست ندهید.

وج‌ورد روزانه یک خبر خوب را به اطلاع شما عزیزان می‌رساند.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی