حامد سلیمان‌زاده و خبر خوب داوری جشنواره اشلینگل

7

حامد سلیمان‌زاده و خبر خوب داوری جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان آلمان

گروه خبری گودنیوز امروز درباره حامد سلیمان‌زاده و خبر خوب انتخاب وی به‌عنوان یکی از داوران بخش فیپرشی (فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم جهان) جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان اشلینگل آلمان به شما همراهان اطلاع‌رسانی می‌کند.

بیست و پنجمین دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان اشلینگل آلمان در شرف برگزاری است. برای بررسی آثار و قضاوت ۱۵ فیلم بخش اصلی فیپرشی، حامد سلیمان‌زاده منتقد ایرانی یکی از سه داور انتخاب شده توسط مسئولین این جشنواره بزرگ فیلم کودکان و نوجوانان است. چقدر درباره حامد سلیمان‌زاده می‌دانید؟

جشنواره اشلینگل

حامد سلیمان‌زاده و خبر خوب داوری بخش اصلی جشنواره آلمانی

جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان اشلینگل برای اولین بار در سال ۱۹۹۵ با شعار «آوردن فیلم برای مردم» و هدف به‌نمایش درآوردن فیلم‌های کودک و نوجوان برای بچه‌های مناطق روستایی با ارائه تجهیزات سینمای سیار برای این مناطق، ایجاد خط فکری جدید و نشان دادن این هنر و دادن خط فکری درست به کودکان علاقمند به فیلم، بازیگری، فیلمسازی و … برگزار شد.

همچنین تلاش برای ارتقا کیفیت فیلم‌ها و ارائه فیلم خوب به مخاطب از دیگر اهداف برگزاری این رویداد هنری است، زیرا برگزارکنندگان جشنواره معتقد بودند که فیلم به‌نوعی سرمایه فرهنگی محسوب می‌شود و در موضوع آموزش کودکان و نوجوانان تاثیر به‌سزایی دارد.حامد سلیمان‌زاده

بیست و پنجمین دوره از جشنواره اشلینگل از ۱۰ تا ۱۷ اکتبر امسال در شهر کمینتز کشور آلمان برگزار خواهد شد. بیش از ۲۵۰ فیلم کوتاه و بلند از ۴۰ کشور جهان برای شرکت در جشنواره امسال پذیرفته شده‌اند و برای جوایز رقابت خواهند کرد.

اخیرا داوران بخش اصلی جشنواره که فیپرشی نام دارد، توسط دبیرخانه این جشنواره انتخاب و به عموم معرفی شدند. سِرای گووِن از ترکیه و هولگِر تواِلو از آلمان دو منتقد سرشناس جهانی دو نفر از سه داور بخش اصلی هستند و خبر خوب برای ما این است که حامد سلیمان‌زاده منتقد بزرگ ایرانی نیز سومین داور انتخاب شده برای این جشنواره است.

حامد سلیمان‌زاده کیست؟

حامد سلیمان‌زاده نویسنده، کارگردان، منتقد، مترجم، پژوهش‌گر، مدرس دانشگاه و بازیگر ایرانی عضو انجمن فیلم کوتاه ایران و خانه سینما است که در کارنامه هنری خود تجربه فعالیت در سینما، تلویزیون و تئاتر را دارد.

فیلم‌های کوتاه  «… و دیگر هیچ»، «تلفن عمومی»، «سایه»، «درخشش»، «نسل من» ، «تک درخت» که در بسیاری از جشنواره‌های داخلی و خارجی شرکت داشته‌اند، طراحی و کارگردانی تئاترهای «هملت و دیگران»، «هملت و من» و بازی در فیلم «من قدیمی هستم» به کارگردانی عادل تبریزی و ایران انتظام تنها گوشه‌ای از فعالیت‌های هنری او هستند.حامد سلیمان‌زاده

او در زمینه مطالعات پیشرفته سینمایی در زمینه نقد، نشانه شناسی و فلسفه سینما و رویکردهای نوین در نگرش به آثار هنری با تمرکز بر تولیدات سینمایی و تئاتری نیز پژوهش‌هایی داشته و در دانشگاه‌های سوره تهران، دانشگاه روزانه دامغان، دانشگاه علمی کاربردی تربیت مربی کرج، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه فرهنگ و هنر مشهد، هنرستان هنرهای زیبای مشهد سابقه تدریس دارد.

کتاب «هذیان‌های روزانه یک مرد خفته» نوشته حامد سلیمان‌زاده است که در مقدمه آن این‌گونه آمده است: نمونه‌ای از تاثیر جهان سینما بر ادبیات می‌بینم. فکر می‌کنم خواندنش برای دانشجویان فیلمنامه‌نویسی و علاقه‌مندان به داستان کوتاه بسیار جذاب باشد.

کتاب‌های «نقض گفتمان دیالکتیک در درام مدرن و پست مدرن» و «گاهی اجمالی به تاریخ سینمای فرانسه» نیز از دیگر آثار این پژوهش‌گر کشورمان هستند.

حامد سلیمان‌زاده مدیریت بین‌الملل جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان را بر عهده دارد و داوری بسیاری از فستیوال‌های معتبر بین‌المللی فیلم، مانند ریور ایتالیا، زیرو پلاس روسیه و دیتایاتکو اکراین را نیز تجربه کرده است.

خبر خوب از جشنواره اشلینگل

و اما خبر خوب امروز که مربوط به حامد سلیمان‌زاده است، انتخاب وی به‌عنوان یکی از سه داور بخش اصلی فیپرشی (فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم جهان ) جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان اشلینگل آلمان است.

اما خبر خوب دیگر از این جشنواره برای ما این است که فیلم سینمایی «قطار آن شب» ساخته حمیدرضا قطبی در اولین حضور بین‌المللی خود در این جشنواره به‌نمایش درمی‌آید و در بخش رقابتی حضور خواهد داشت.

این فیلم که  در سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان برنده پروانه زرین بهترین فیلم کودک از نگاه داوران کودک، دیپلم افتخار بهترین بازیگر و پروانه زرین جایزه ویژه هیات داوران و جایزه نوآوری شد، اقتباسی از رمان «قطار ان شب» نوشته احمد اکبرپور است.فیلم «قطار آن شب» ساخته حمیدرضا قطبی

چرا این خبر خوب است؟

با توجه به سابقه درخشان حامد سلیمان‌زاده که خود به تنهایی مقاله‌ای اختصاصی را می‌طلبد، انتخاب وی به عنوان داور بخش اصلی یکی از جشنواره‌های معتبر جهان، اتفاق عجیبی نیست؛ اما خبری بسیار خوب است و به اشتراک گذاشتن آن با شما عزیزان جهت آشنایی همه ما با افراد سرشناس و افتخارات کشورمان است.

ارزوی ما موفقیت روزافزون این منتقد سرشناس کشورمان و همچنین شنیدن خبر خوب کسب جایزه از جشنواره اشلینگل توسط فیلم «قطار آن شب» است.

خبرهای خوب فیلم و یادداشت‌های ما در این حوزه را از دست ندهید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی