حقوق معلمان و فرهنگیان ۴۰۰ الی ۶۰۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت

43

افزایش حقوق معلمان

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما از اجرای طرح رتبه‌بندی و افزایش حقوق معلمان از نیمه شهریور امسال خبر داد و افزود: با اجرای این طرح ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان به دریافتی معلمان افزوده خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه این طرح شامل همه معلمان خواهد شد، گفت: بااعتبار ۲ هزار میلیارد تومانی که برای اجرای طرح رتبه‌بندی در نظر گرفته‌شده است افزایش حقوق معلمان در احکام حقوقی آنان از شهریور اعمال می‌شود.

طرح رتبه‌بندی معلمان

این لایحه به‌منظور ایجاد سازوکارهای لازم برای ارتقای شایستگی‌های حرفه‌ای، منزلت و مرجعیت علمی و اجتماعی معلمان و افزایش انگیزه در راستای ارتقای فعالیت‌های آموزشی و پرورشی آنان تهیه‌شده است.

با این نظام، رتبه‌های حرفه‌ای برای طبقه‌بندی معلمان در نظر گرفته می‌شود و بر اساس هر رتبه، ضرایبی در امتیازات شغل و شاغل و درنتیجه حقوق و مزایا برای آنان لحاظ می‌شود.

در طرح رتبه‌بندی معلمان جدید، افراد در ۵ طبقه رتبه‌بندی می‌شوند. ترفیع از یک رتبه به رتبه بالاتر فقط در بازه زمانی پنج‌ساله میسر است. رتبه ۵ بانام معلم پایه، رتبه ۴ معلم مربی، رتبه ۳ معلم حرفه‌ای، رتبه ۲ معلم سرآمد و رتبه یک معلم راهبر است.

ضمن این‌که هر شخص که تازه استخدام می‌شود در ۵ سال ابتدایی از هیچ‌گونه رتبه‌ایی برخوردار نخواهد بود. اگر او عملکرد مطلوبی را از خود نشان دهد و شاخص‌های موردنیاز آموزش‌وپرورش را داشته باشد با توجه به کسب امتیازهای گرفته رتبه پنجم را کسب خواهد نمود. و به همین ترتیب هر پنج سال می‌تواند ترفیع رتبه داشته باشد.

اجرای طرح

طی چند روز گذشته اخبار زیادی در مورد طرح رتبه‌بندی و افزایش حقوق معلمان و فرهنگیان مطرح بوده است. جبار کوچکی‌نژاد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس چند روز پیش طی مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که شروع این طرح از مهرماه غیرممکن خواهد بود. و گفته بود که این طرح چندین ماه زمان نیاز دارد تا در کمیسیون آموزشی بررسی شود و در صحن علنی مجلس به تصویب برسد. و خبر از اجرای آن در ماه‌های آخر سال داده بود.

دو روز بعد، محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفته بود: امیدواریم بررسی لایحه طرح نظام رتبه‌بندی معلمان تا ۲ ماه آینده در مجلس محقق شود.

این در حالی است که طرح رتبه‌بندی و افزایش حقوق معلمان و فرهنگیان، از زمان دولت یازدهم چیزی حدود ۵ سال است که در دست بررسی است و خیلی زودتر از این‌ها وعده عملی شدن آن را داده بودند. آن‌ها دلیل تأخیر در اجرای طرح را کمبود اعتبار و بودجه دانسته بودند.

حال سید محمدجواد حسینی سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش وعده داده است که این طرح از نیمه شهریورماه به مرحله اجرا درخواهد آمد و حقوق معلمان و فرهنگیان با توجه به رتبه آن‌ها بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت.

آیا این طرح مفید است؟

همواره با توجه به کمبود زیرساخت‌ها و امکانات لازم و مشکلات عدیده‌ای که در سیستم نظام آموزشی کشور وجود داشته است شاید بتوان گفت معلمین جزو قشری از جامعه بوده‌اند که توجه لازم به آن‌ها صورت نگرفته است. میزان درآمد بسیاری از معلمان و فرهنگیان با توجه به نرخ تورم و گرانی در کشور همخوانی ندارد. هرچند در این چند سال افزایش حقوق داشته‌اند اما با توجه به روند رشد تورم می‌توان آن را ناچیز دانست. یکی از مشکلاتی که در حال حاضر آموزش و پرورش دارد با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کند کمبود نیروی معلم است که میزان درآمد پایین می‌تواند دلیل اصلی آن باشد.

افزایش حقوق معلمان و رتبه‌بندی آن‌ها می‌تواند قدم مثبتی در آموزش‌وپرورش باشد. که اگر درست اجرا شود و رتبه‌بندی افراد بر اساس توانایی‌های آن‌ها صورت گیرد می‌تواند موجب ایجاد انگیزه در آن‌ها گردد و سبب افزایش سطح کیفی آموزش کشور شود. هرچند که میزان افزایش حقوق ناچیز است.

تحلیل خبر: رضا زرگر

به این مطلب امتیاز دهید

حقوق معلمان و فرهنگیان ۴۰۰ الی ۶۰۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت
5 (100%) 1 vote