خبر خوب ، فیلم جدایی نادر از سیمین در لیست ده فیلم برتر دهه اخیر

321

خبر خوب اصغر فرهادی برای سینمای ایران

 

فیلم جدایی نادر از سیمین به کار گردانی اصغر فرهادی در نشریه لس‌آنجلس تایمز ، دهمین فیلم برتر دهه اخیر سینمای جهان شناخته شد و بازهم برای ایرانیان یک خبر خوب در سینمای جهان به ارمغان آورد.

اصغر فرهادی بار دیگر با فیلم جدایی نادر از سیمین خبر خوب به‌همراه دارد. این فیلم که در سال ۱۳۸۹ به کارگردانی، نویسندگی و تهیه‌کنندگی اصغر فرهادی ساخته شده‌است و «پیمان معادی»، «لیلا حاتمی» و «شهاب حسینی» در آن نقش آفرینی کرده‌اند، پس از درخشش در بسیاری از جشنواره ها و رتبه بندی‌های مختلف طی سال‌ها، این‌بار در لیست ده فیلم برتر دهه اخیر از نظر منتقدین نشریه لس‌آنجلس تایمز قرار گرفت.

لس‌آنجلس تایمز

نشریه منتشرکننده لیست ده فیلم برتر دهه اخبر که خبر خوب امروز را به‌همراه داشت، لس آنجلس تایمز (The Los Angeles Times) که با نام اختصاری اِل‌اِی تایمز (LA Times) نیز شناخته می‌شود، یک روزنامه است که در لس آنجلس کالیفرنیا منتشر می‌شود. عنوان دومین روزنامه بزرگ مناطق شهری و چهارمین روزنامه از نظر گستردگی توزیع در آمریکا از آن این نشریه است.

خلاصه فیلم جدایی نادر از سیمین، خبر خوب امروز

داستان فیلم جدایی نادر از سیمین درمورد زنی به اسم سیمین (لیلا حاتمی) است که تصمیم دارد با همسرش نادر (پیمان معادی) و دخترش ترمه (سارینا فرهادی) مهاجرت کند ولی نادر نمی‌تواند پدرش که مبتلا به آلزایمر است را تنها رها کند. سیمین در طی این اختلافات به دادگاه درخواست طلاق می‌دهد،اما موفق به گرفتن حضانت فرزندش نمی‌شود. از طرفی نادر که نمیتواند از پدرش به تنهایی مراقبت کند یک مستخدم (ساره بیات) را برای انجام کارهای پدرش استخدام می‌کند که طی اتفاقاتی که در فیلم رخ می‌هد متوجه می‌شویم بدون اطلاع همسرش این‌کار را انجام  میدهد. اتفاقاتی که در فیلم جدایی نادر از سیمین می‌افتد این اثر را تبدیل به یک تراژدی میکند. اینکه این فیلم پس از گذشت ۹سال هنوز هم در سینمای جهان به این شکل مطرح است هم یک خبر خوب است.

افتخارات فیلم جدایی نادر از سیمین

جوایز

فیلم جدایی نادر از سیمین با بیش از ۸۰ بار نامزد شدن برای جوایز در جشنواره‌های معتبر دنیا و کسب ۶۳ جایزه و دیپلم افتخار از این جشنواره‌ها از پر افتخارترین فیلم‌های ایرانی است. از مهم‌ترین جوایز این فیلم میتوان به جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان در مراسم گلدن گلوب ۲۰۱۲ و جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان در مراسم اسکار ۲۰۱۲ که از مهم‌ترین جوایز در دنیای سینما هستند اشاره کرد. همانطور که اشاره کردیم این فیلم بیش از این‌ها خبر خوب دارد.

بازتاب‌ها

خبر خوب دیگر اینکه این فیلم بحث برانگیز مورد توجه بسیاری از هنرمندان و منتقدان بین المللی قرار گرفته و نظرات بسیار خوبی را دریافت کرده است. منتقدین روزنامه گاردین معتقدند این فیلم یک درام پیچیده، دردناک و جذاب است و این فیلم را را جزو برترین فیلم‌های نیم‌قرن اخیر معرفی کردند.

یکی از جذاب‌ترین بازتاب‌ها به این فیلم که خود یک خبر خوب است از طرف وودی آلن بود که کمدین‌، نویسنده، کارگردان، بازیگر و موسیقیدان بزرگی در سطح جهانی است. وی که در بخش بهترین فیلمنامه اورجینال با فیلم نیمه‌شب در پاریس برنده شده بود، در مراسم اسکار حاضر نشد و درباره علت عدم حضور خود به مدیر برنامه‌های خود گفت بهترین فیلم سال، جدایی نادر از سیمین است و باقی مسائل دربارهٔ جوایز هستند.

لیست بهترین‌ها

خبر خوب امروز که قرار گرفتن در لیست ده فیلم برتر دهه اخیر در روزنامه لس‌آنجلس تایمز است، تنها لیستی که این فیلم در آن قرار گرفته نیست. این فیلم در بیش از ۲۵ لیست بهترین فیلم ها، از نظر منتقدان زیادی در جهان قرار گرفته است.در میان این رتبه‌ها باید از نظرسنجی بی‌بی‌سی که از ۱۷۷ منتقد فیلم در سطح جهانی صورت گرفته است نام برد. در این لیست فیلم جدایی نادر از سیمین ساخته اصغر فرهادی بالاتر از فیلم‌های جایی برای پیرمردها نیست، زودیاک و درون لوین دیویس در رتبه نهم ۱۰ فیلم برتر قرن بیست و یک قرار گرفت.

همچنین این فیلم جزو ۲۵۰ فیلم برتر تمام دوران در وبسایت IMDB نیز است.

 

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

به این مطلب امتیاز دهید

خبر خوب ، فیلم جدایی نادر از سیمین در لیست ده فیلم برتر دهه اخیر
5 (100%) 1 vote