خبر خوب آخرین خورشیدگرفتگی قرن ، پخش زنده از شبکه ۴ سیما

50

خبر خوب آخرین خورشیدگرفتگی قرن ۱۴ شمسی

امروز با خبر خوب آخرین خورشیدگرفتگی قرن ۱۴ شمسی که پخش زنده آن از جزیره کیش و برنامه «راهنمای مسافران کهکشان» از شبکه ۴ سیما است را به اطلاع علاقمندان به نجوم می‌رسانیم.

صبح روز یکشنبه، اول تیرماه سال ۹۹ آخرین خورشیدگرفتگی سال ۹۹ که آخرین خورشیدگرفتگی قرن ۱۴ شمسی نیز است را شاهد خواهیم بود. شبکه ۴ سیما تصمیم دارد تا در ویژه برنامه «راهنمای مسافران کهکشان» که برنامه‌ای مختص نجوم و اتفاقات این حوزه است، این رویداد را به‌صورت زنده برای علاقمندان پخش کند.

پدیده خورشیدگرفتگی (کسوف) چیست؟

خورشیدگرفتگی یا کسوف هنگامی رخ می‌دهد که خورشید، ماه و زمین در مدارهای خود در یک امتداد قرار بگیرند و سایه ماه که بین خورشید و زمین قرار گرفته روی زمین بیفتد. در این پدیده در قسمت‌های از زمین دیده می‌شود که ماه قسمتی خورشید تا تمام آن را پوشانده است.

۴ تعریف برای گونه‌های خورشیدگرفتگی وجود دارد که درباره آنها اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرا می‌دهیم:خورشیدگرفتگی حلقوی

  • حلقوی: وقتی که از روی زمین اندازه ظاهری ماه کوچکتر از اندازه ظاهری خورشید دیده شود، خورشید به‌صورت حلقه نوری که دور ماه را گرفته است دیده می‌شود و ماه به‌شکل دایره‌ای تاریک در وسط آن قرار می‌گیرد. در این حالت ماه به خورشید نزدیک‌تر است.
  • کلی: کسوف کلی در حالتی رخ می‌دهد که ماه کاملا روی خورشید را می‌پوشاند و وقتی از روی زمین به پدیده نگاه می‌کنیم ماه را به شکل دایره‌ای تاریک میبینیم که هاله‌ای دور آن می‌درخشد. به این هاله تاج خورشیدی می‌گویند. همچنین حلقه بسیار باریک و سرخی از گازهای خورشیدی دور ماه دیده می‌شود که فام‌سپهر نام دارد. در این حالت ماه به زمین نزدیک‌تر است و تاریکی حاصل از این نوع خورشیدگرفتگی موجب پدید آمدن ستاره‌ها در آسمان نیز می‌شود.
  • جزئی: در این حالت به دلیل دور بودن خط واصل خورشید و ماه از زمین امکان تماشای کلی یا حلقوی پدیده کسوف از سطح زمین وجود ندارد و در نقاط بسیار محدودی می‌توان دید که ماه تنها قسمتی از خورشید را پوشانده است.
  • مرکب: در این حالت که بسیار نادر است، در نقاطی از زمین خورشید گرفتگی به‌صورت کامل، در نقاطی دیگر به‌صورت حلقوی و در برخی نقاط به‌شکل جزئی دیده می‌شود.

خبر خوب آخرین خورشیدگرفتگی قرن

امسال در اول تیر ماه سال ۹۹ و با آغاز تابستان شاهد یک خورشیدگرفتگی هستیم که از ایران به‌صورت جزئی دیده می‌شود و آخرین خورشیدگرفتگی قرن ۱۴ شمسی نیز خواهد بود.

این پدیده از استان‌های تهران، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خوزستان، کردستان، آذربایجان غربی، مازندران، خراسان و اصفهان قابل مشاهده است و بهترین نقطه برای رصد آن جزیره کیش است که شبکه ۴ سیما در ویژه برنامه «راهنمای مسافران کهکشان» آن را که به‌صورت زنده از کیش فیلمبرداری می‌شود پخش خواهد کرد.

نکته قابل توجه و بسیار مهم درباره خورشیدگرفتگی این است که تماشای آن با چشم غیر مسلح و به‌طور مستقیم با نگاه کردن به آسمان، صدمات شدید و جبران ناپذیری را به چشم انسان وارد می‌کند. پس برای تماشای این پدیده باید از عینک‌های ویژه‌ای که به همین منظور ساخته شده‌اند و دارای استانداردهای جهانی هستند استفاده کرد.

خورشیدگرفتگی کلی

قطعا اکثر ما امکان داشتن این عینک‌ها را نداریم؛ خبر خوب برای ما این است که می‌توانیم با برنامه‌ای که شبکه ۴ سیما تهیه کرده و ساعت ۹ صبح اول تیرماه ۹۹ به‌صورت زنده آخرین خورشیدگرفتگی قرن را پخش خواهد کرد همراه شویم و از دیدن این پدیده جذاب لذت ببریم.

برنامه «راهنمای مسافران کهکشان»

این برنامه که تولید گروه دانش شبکه ۴ سیما است، ویژه برنامه‌ای درباره نجوم و فضا است که از کارشناسان بسیار زبده این رشته دعوت به‌عمل می‌آورد و تاکنون اطلاعات بسیاری درباره این علم گسترده را در اختیار علاقمندان آن قرار داده است.

سازندگان این برنامه جدای از خبر خوب پخش زنده آخرین خورشیدگرفتگی قرن در اول تیرماه ۹۹، ازکارشناسانی چون دکتر امیر حسن‌زاده، دکترای نجوم اخترفیزیک و دکتر انسیه عرفانی، دکترای کیهان‌شناسی و استادیار دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه‌ی زنجان دعوت کرده تا به بررسی این خورشیدگرفتگی در ایران و در نقاط دیگر دنیا و مواردی چون ویژگی‌های خورشید، کسوف و … بپردازند.

چرا این خبر خوب است؟

پدیده‌های نجومی حتی برای کسانی که از این رشته‌ هیچ اطلاعاتی ندارند، به سبب دیداری بودن و نادر بودن آن جالب و شگفت‌انگیز هستند و درصد بسیار بالایی از مردم علاقمند به دیدن آنها هستند.

حال که این خورشیدگرفتگی نیز آخرین کسوف قرن است قطعا تعداد بیشتری از مردم را علاقمند به دیدن می‌کند.

باتوجه به اینکه اکثر ما امکان داشتن وسایل و تجهیزات لازم برای دیدن این پدیده را نداریم، پخش آن به‌صورت زنده از یکی از شبکه‌های تلویزیونی قطعا یک خبر خوب است.

امیدواریم که این برنامه را از دست ندهید وشاهد آخرین خورشید گرفتگی قرن ۱۴ شمسی به‌صورت زنده باشید.

خورشیدگرفتگی جزئی

خبرهای خوب و یادداشت‌های علمی را در وب‌سایت ما بخوانید.

وج‌ورد هر روز برای شما یک خبر خوب دارد.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

 

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی