خبر خوب ثبت روستای چادرشب‌بافی در شورای جهانی صنایع دستی

61

خبر خوب جهانی استان گیلان

خبر خوب اینکه روستای قاسم آباد رودسر در استان گیلان، به عنوان روستای چادرشب‌بافی از طرف شورای جهانی صنایع دستی ، ثبت جهانی شد.

علت ثبت جهانی این روستا رواج چادرشب‌بافی در این منطقه و مشغول بودن بیش از ۶۰۰ نفر از بانوان روستا به تولید و فروش این صنایع دستی است.

از دیگر لایلی که در ارزیابی‌ها مورد توجه قرار گرفت عبارتند از طبیعت جذاب، وجود خانه خلاقیت در روستای قاسم آباد، کارگاه‌های خانگی فروشگاه‌های صنایع دستی، موزه تخصصی چادرشب‌بافی، لباس محلی قاسم آبادی و اقامتگاه بومگردی با ظرفیت ۷۰۰ نفر در روستا که پیش از اقدام برای ثبت جهانی آن نیز مورد استقبال گردشگران خارجی قرار گرفته بود.

ناگفته نماند که این خبر خوب ، اولین اثر مستقل ثبت جهانی شده استان گیلان است.

چادرشب‌بافی ، هنری با خبر خوب ثبت جهانی

چادرشب پارچه‌ایست رنگارنگ از جنس پنبه، پشم یا ابریشم که عمدتاْ دارای طراحی چهارخانه در رنگ‌های زنده و شاد است. چادرشب که در یزد، خراسان شمالی، گیلان، مازندران و هرمزگان ایران بافته می‌شود، در هر کدام از این مناطق استفاده‌هایی دارد. علت نام‌گذاری چادرشب این است که در قدیم از نوع ضخیم آن به عنوان روانداز در شب استفاده می‌شد.

چادرشب در شمال ایران

از نوع پشمی آن که اکثرا در استان گیلان یافت می‌شود اکثرا بانوان برای بستن دور کمر استفاده می‌کردند زیرا جلوی نفوذ رطوبت به بدن را می‌گیرد. در جهیزیه دختران از چادرشب به عنوان روجهازی و رخت‌خواب پیچ، روتختی و ساک دستی نیز استفاده می‌شد.

و اکنون خبر خوب ثبت روستای قاسم آباد به عنوان روستای چادرشب‌بافی از طرف شورای جهانی صنایع دستی دست‌آورد جهانی این هنر برای ایران است.

شورای جهانی صنایع دستی

شورای جهانی صنایع دستی (World Crafts Council) یک سازمان غیردولتی است که در ژوئن ۱۹۶۴ توسط آیلین آزبورن وب در نیویورک با هدف ارتقای جایگاه صنایع دستی، تقویت ارتباط میان هنرمندان صنایع دستی سراسر جهان، تشویق، یاری رسانی و ارائه مشاوره به آنان در حوزه شیوه‌های درآمدزایی، کاربردی و به‌روز کردن صنایع دستی در عین حفظ میراث گذشتگان و استفاده از فناوری‌های مدرن در راستای دستیابی به بازارهای جدید، بنیان نهاده شده‌است.

خبر خوب راه‌اندازی این شورا، مورد توجه قرار گرفتن صنایع دستی و سنتی به‌عنوان بخشی از حیات فرهنگی و اقتصادی کشورها بود.

شورای جهانی صنایع دستی که اکنون با هدف‌هایی چون تشویق، کمک و راهنمایی صنعتگران دستی و بالا بردن سطح اطلاعات تخصصی و حرفه‌ای آن‌ها با توجه به زمینه‌های متفاوت فرهنگی موجود هر کشور، حفظ و تقویت صنایع دستی و تجلی آن به صورت رکن عمده‌ای از حیات فرهنگی ملت ها و ایجاد همبستگی میان صنعتگران دستی سراسر جهان  فعالیت می‌کند بیش از ۹۰ کشور جهان را در عضویت خود دارد.

ایران در شورای جهانی صنایع دستی

کشورمان ایران که یکی از اعضای این شورا است، ۱۴ شهر و روستا را در آن به ثبت جهانی رسانده است. چهار خبر خوب اخیر ثبت شده از ایران در شورای جهانی صنایع دستی، شهر شیراز از استان فارس به عنوان شهر جهانی صنایع‌ دستی، شهر زنجان به‌عنوان شهر جهانی ملیله، شهر ملایر از استان همدان به عنوان شهر جهانی مبلمان منبت و روستای قاسم آباد رودسر از استان گیلان به عنوان روستای جهانی چادرشب‌بافی هستند.

چرا این خبر خوب است؟

با توجه به غنی بودن کشور ایران در صنایع دستی و سنتی و بسیاری از زمینه‌های دیگر، ثبت این صنایع و هنرها در فهرست‌های جهانی و معرفی آنها به جهان موجب شناخت بیشتر مردم جهان از ایران و جذب گردشگر برای دیدن و لمس جاذبه‌های گردشگری کشورمان خواهد شد.

خبر خوب نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی پیش رو را اینجا بخوانید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی