خبر خوب جشنواره فیلم داک اج ، دو فیلم ایرانی در میان رقیبان

7

خبر خوب جشنواره فیلم داک اج

امروز خبر خوب جشنواره فیلم داک اج را که حضور دو فیلم مستند ایرانی «سایه های بی خورشید» ساخته مهرداد اسکویی و «نت‌های مسی یک رویا» از رضا فرهمند در این جشنواره، که یک رویداد اسکار کوالیفای است را برای شما دوستان و همراهان گودنیوز داریم.

شانزدهمین دوره از جشنواره فیلم داک اج در حالی برگزار می‌شود که با وجود بیماری کرونا امکان برگزاری هیچ رویدادی به شکل حضوری وجود ندارد و بالطبع این جشنواره نیز به‌صورت آنلاین برگزار خواهد شد. اما خبر خوب برای ما این است که دو مستند ایرانی «سایه های بی خورشید» ساخته مهرداد اسکویی و «نت‌های مسی یک رویا» از رضا فرهمند نیز به‌عنوان نمایندگان کشور ما در این جشنواره به رقابت خواهند پرداخت.

خبر خوب جشنواره داک اج ، رویدادی برای مستندسازان

آکادمی غیرانتفاعی داک اج (Doc Edge) در سال ۲۰۰۴ و در شهر آکلند کشور نیوزلند به عنوان یک مؤسسه مستقل فیلم و هنر تأسیس شد.

به چند مورد از خدمات و اقداماتی که در این مؤسسه ارائه می‌شود اشاره‌ای کوتاه می‌کنیم:

  • مدرسه داک اج: یک برنامه آموزشی است که دانش‌آموزان مدارس نیوزلند را با بهترین مستند‌های جهان آشنا می‌کند و در طول جشنواره سالانه مستند خود، تمامی آثار را برای دانش‌آموزان به‌صورت رایگان به نمایش درمی‌آورد.
  • نمایشگاه داک اج: در این نمایشگاه محصولات دیجیتالی که به‌صورت VR‌ و AR قابل نمایش هستند، برای مخاطبان ارائه خواهند شد.
  • سمینارهای گفتگو محور داک اج: در این سمینارها تمامی متخصصان و فعالان رسانه‌های نمایشی گرد هم می‌آیند تا تجربیات و تازه‌های عرصه فعالیت خود را ارائه دهند تا به‌نوعی تعامل و اشتراکات کاری در این رویداد صورت بگیرد.

این‌ها فقط مواردی از فعالیت‌های این مؤسسه هستند.

جشنواره فیلم داک اج

جشنواره فیلم داک اج نیز یکی از فعالیت‌های این مؤسسه فیلم و هنر است که از سال ۲۰۰۵ به‌صورت سالانه در آکلند و ولینگتون کشور نیوزلند برگزار می‌شود.

هدف از برگزاری این جشنواره که مختص فیلم‌های مستند است و سالانه میزبان آثار بسیاری از سراسر جهان می‌باشد، نمایش بهترین فیلم‌های مستند در جهان و تبدیل نیوزلند به قطب مستند دنیا است.

این رویداد هر سال از ۱۲ ژوئن تا ۵ ژوئیه برگزار می‌شود و شاهد حضور پرشور و استقبال جهانی است. اما امسال که با بحران کرونا روبه‌رو هستیم و امکان برگزاری حضوری جشنواره به‌دلیل مسائل بهداشتی وجود ندارد، خبر خوب این است که تمام امکانات لازم برای برگزاری این رویداد به‌صورت مجازی و آنلاین فراهم شده و شرکت‌کنندگان می‌توانند در جریان تمامی مراحل جشنواره قرار بگیرند. علاقمندان دیگر نیز می‌توانند با تهیه بلیط از طریق وب‌سایت جشنواره، از تماشای فیلم‌ها و دیدن روند جشنواره لذت ببرند.

البته ناگفته نماند که این جشنواره به‌دلیل کیفیت و سطح بالای خود و البته تخصصی بودن، جزو جشنواره‌های اسکار کوالیفای است و برندگان جایزه بهترین مستند در این رویداد هنری می‌توانند در بخش رقابتی بهترین مستند اسکار نیز شرکت کنند.

اما خبر خوب جشنواره فیلم داک اج برای ما حضور دو نماینده از کشورمان برای رقابت بر سر جوایز است.

مستند «سایه‌های بی خورشید» ساخته مهرداد اسکویی

«سایه‌ های بی ‌خورشید» مستندی که دائماً می‌درخشد

یکی از نماینده‌های کشور ایران در جشنواره فیلم داک اج ، مستند «سایه های بی خورشید» از ساخته‌های مهرداد اسکویی است که در بسیاری از جشنواره‌های جهانی حضور داشته و جوایزی را نیز از آن خود کرده است.

توضیحات کامل درباره این مستند جذاب و خبرهای خوب حضورش در جشنواره‌ها و جوایزی که مؤفق به دریافت آن‌ها شده است را نیز می‌توانید در وج‌ورد بخوانید.

امیدواریم این‌بار هم مهرداد اسکویی با مستند «سایه های بی خورشید» در جهان بدرخشد و به‌زودی شاهد درخشش این مستند در اسکار که معتبرترین جایزه در عرصه فیلم است،‌ باشیم.

خبر خوب یک رویای مسی از داک اج

خبر خوب دیگر از جشنواره فیلم داک اج ، حضور مستند «نت‌های مسی یک رویا» ساخته رضا فرهمند در این جشنواره به‌عنوان نماینده دیگر کشورمان است.

رضا فرهمند از مستندسازان به‌نام ایرانی است که در کارنامه هنری خود کارگردانی بیش از ۱۶ مستند را بر عهده داشته است. از جمله این آثار می‌توان به «زنانی با گوشواره‌های باروتی»، «خیابان خانه من است»، «دیالوگ سه نفره»، «اتاق صعود» و مستند تلویزیونی «سفری دیگر» اشاره کرد.

او در طول سال‌های کار خود برنده جوایزی نیز شده است که در پایین به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

  • جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلم نیمه بلند از جشنواره فیلم فجر برای فیلم «اتاق صعود» در سال ۱۳۸۷
  • جایزه بهترین فیلم از جشنواره سینه وست استرالیا سال ۱۳۷۸ برای ساخت فیلم «شیرزاد»
  • تندیس بهترین فیلم مستند از جشنواره موج کیش در سال ۱۳۷۶ برای فیلم «خیابان خانه من است»

اما امروز خبر خوب حضور مستندی از رضا فرهمند در جشنواره فیلم داک اج به گوشمان می‌رسد.

فیلم «نت‌های مسی یک رویا» به زندگی کودکانی که در یرموک سوریه، بزرگترین محل زندگی فلسطینیان مستقر هستند و اینکه در پی جنگ سوریه به‌طور کامل خانه‌هایشان از بین رفته است، می‌پردازد و راوی داستان پسری ۱۰ ساله به نام مَلّوک است که با دوستانش سیم‌های مسی خانه‌های ویران شده در جنگ را جمع می‌کنند و می‌فروشند تا بتوانند پولی برای گذران زندگی به‌دست بیاورند. اما در دل آن‌ها شوقی برای رسیدن به آرزویی زیبا و کودکانه وجود دارد.

اولین نمایش بین‌المللی این فیلم در جشنواره لوکارنو بوده و پس از آن نیز در چندین جشنواره حضور داشته است.مستند «نت‌های مسی یک رویا» ساخته رضا فرهمند

امیدواریم که شاهد نتایج خوبی برای دو فیلم مستند ایرانی از جشنواره فیلم داک اج باشیم.

چرا این خبر خوب است؟

حضور و رقابت دو اثر ایرانی در یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های تخصصی مستند در جهان یک خبر بسیار خوب است اما اتفاق مهم‌تر اسکار کوالیفای بودن این رویداد است و امیدواریم که نمایندگان ما با دریافت جایزه این جشنواره مؤفق به شرکت در بخش رقابتی بهترین مستند اسکار شوند.

خبرهای خوب و یادداشت‌های ما درباره فیلم‌های مستند را بخوانید.

وج‌ورد هر روز برای شما یک خبر خوب دارد.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی