خبر خوب رشد گردشگری خارجی برای ایران

71

خبر خوب قرار گرفتن ایران در رتبه دوم رشد آمار گردشگری در جهان

خبر خوب گردشگری اینکه ایران با ۴۹ درصد رشد ورود گردشگر پس از اکوادور در رتبه دوم سریع‌ترین رشد حجم گردشگری خارجی در بین کشورهای دنیا قرار گرفت.

سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) آماری را منتشر کرد که در آن گردشگری ایران که در سال ۲۰۱۷ میلادی در مجموع از ۴.۸۶۷ میلیون توریست خارجی میزبانی کرده بود، در سال ۲۰۱۸ توانست با ۴۹.۹ درصد رشد گردشگری ، این رقم را به ۷.۲۹۵ میلیون نفر برساند و در رتبه  دوم پس از اکوادور قرار گیرد در حالی که پیش از آن و در فاصله زمانی ۲۰۱۷-۲۰۱۶ رشد آمار گردشگری ایران منفی ۱.۵ درصد گزارش شده بود.

در پی اتفاقات سیاسی و اقتصادی دو سال گذشته، اقتصاد ایران وارد بحران کم‌سابقه‌‌ای شده است. مهمترین نمود این بحران را شاید بتوان سقوط ارزش پول ایرانی دانست. اما خبر خوب اینکه این سقوط از یک زاویه نتیجه مثبتی داشته است، و آن افزایش چشمگیر گردشگری خارجی است. با توجه به ناآرامی‌های منطقه، ترجیح سفر به ایران در میان بسیاری از گردشگران، به‌خصوص اروپایی‌ها، کاهش یافته است. با این حال، تعداد کل سفرهای خارجی به ایران نشان‌گرافزایش چشمگیری بوده است.

 

کدام کشورها بیشترین سهم گردشگری را در ایران دارند؟

طبق آمار سال گذشته سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در ایران، شهروندان عراقی بیشترین سهم را از افزایش آمار گردشگری در ایران داشته اند. این خود یک خبر خوب است. از میان کشورهای همسایه، شهروندان جمهوری آذربایجان، افغانستان،‌ پاکستان و ترکیه نیز جزو مسافران پر رفت و آمد به کشورمان هستند. برای مثال مرز بیله‌سوار در استان اردبیل اخیرا با افزایش چشمگیر مسافران مواجه بوده است که به گفته مقامات، دلیل آن سفر شهروندان جمهوری آذربایجان به مناطق شمال غربی ایران برای خرید کالا، مصارف پزشکی و دیدارهای خانوادگی است.

گردشگری درمانی و یک خبر خوب

خبر خوب دیگر اینکه  گردشگری حوزه ی درمان و سلامت به ایران نیز رشد چشمگیری داشته است و در چهار ماه اول سال جاری (۱۳۹۸) به ششصد هزار نفر رسیده است که افزایشی ۲۰ تا ۲۵ درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد. بسیاری از این گردشگران از کشورهای عربی هستند که ارزش برابری ارز رسمی‌شان نسبت به پول ایرانی بسیار قوی‌تر شده است و می‌خواهند از خدمات پزشکان متخصص در ایران استفاده کنند.

خبر خوب یا بد، مسأله گردشگری است

افزایش ورود گردشگران خارجی به ایران، از اهداف دیرین توسعه در ایران بوده است، اما رخ دادن آن به شیوه کنونی، قطعا با تلخی عمیقی نیز همراه است. از سوی دیگر، رشد گردشگری خارجی در همین اوضاع نابسامان اقتصادی توانسته موجب ورود ارز و افزایش رونق کسب و کارها بشود. طبیعتا این افزایش درآمد یک خبر خوب برای مردم است.

رشد حجم گردشگری در کشورهای دیگر

طبق این آمار پس از اکوادور و ایران حجم رشد گردشگری در کشورهای دیگر نیز قابل توجه است.

کشورهای مصر (۳۶ درصد)، اوگاندا (۳۱.۹ درصد)، نپال (۲۴ درصد)، اسلوونی (۲۳ درصد)، فلسطین (۲۰.۵ درصد)، ویتنام (۱۹.۹ درصد)، گرجستان (۱۶.۹ درصد)، کره جنوبی (۱۵.۱ درصد) و قطر (۱۹.۴ درصد) به ترتیب در رتبه‌های بعدی سریع‌ترین رشد در جذب گردشگری بین‌المللی قرار دارند.

این هم یک خبر خوب این است که در میان انبوهی از کشورها با محدودیت های کمتر ایران توانسته به چنین رشد چشمگیری در بحث گردشگری دست پیدا کند.

 

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی