خبر خوب فیلم یلدا ، جایزه بزرگ بهترین کارگردانی از جشنواره ساندنس

89

خبر خوب جایزه بهترین کارگردانی

دومین خبر خوب از جشنواره ساندنس، جایزه بزرگ بهترین کارگردانی برای فیلم «یلدا» است.

فیلم سینمایی «یلدا» به کارگردانی و نویسندگی مسعود بخشی و تهیه کنندگی علی مصفا موفق به دریافت جایزه بزرگ هیئت داوران برای بهترین کارگردانی در بخش رقابتی فیلم‌های دراماتیک سینمای جهان شد.

برای خواندن درباره جشنواره فیلم ساندنس از بزرگترین جشنواره‌های فیلم‌های مستقل در آمریکا، اینجا کلیک کنید.

خبر خوب با فیلم یلدا

فیلم سینمایی «یلدا» ساخته مسعود بخشی و تهیه کنندگی علی مصفا داستان زن جوانی است که به دلیل قتل همسرش محکوم به اعدام شده‌است و در شب یلدا به استودیوی برنامه تلویزیونی‌ای برای بخشش، توسط تنها فرزند مقتول آورده می‌شود. اتفاقاتی که روی صحنه و پشت صحنه برنامه رخ می‌دهد باعث چالشی جدی برای تصمیم‌گیری می‌شود.

یک ملودرام غیرمنتظره که بیننده را روی لبه صندلی می‌نشاند و معنای واقعی بخشش را بازگو می‌کند. این فقط قسمتی از نظر منتقدان جشنواره درباره فیلم «یلدا» است.

این فیلم که موفق به دریافت جایزه بزرگ بهترین کارگردانی از جشنواره ساندنس شده‌است، یک خبر خوب دیگر نیز دارد و آن نمایش این فیلم در هفتادمین جشنواره برلین در تاریخ ۲۳ فوریه ۲۰۲۰ است.

بازیگران فیلم

صدف عسگری که خبر خوب جایزه ویژه بهترین بازیگری از جشنواره ساندنس امسال برای بازی در فیلم کوتاه «امتحان» را برایمان داشت، بهناز جعفری، فرشته صدرعرفایی، بابک کریمی، فروغ قجابگلی، آرمان درویش، فرشته حسینی، زکیه بهبهانی، فقیهه سلطانی و بهرام افشار بازیگران فیلم «یلدا» هستند.

کارنامه مسعود بخشی، کارگردان فیلم «یلدا»

مسعود بخشی فیلمساز ایرانی کار خود را با کارگردانی فیلم مستند طنز انتقادی «تهران انار ندارد» آغاز کرد. وی با این مستند موفق شد در چندین جشنواره درخشان ظاهر شود.

خبر خوب فیلم «یلدا» ، جایزه بزرگ بهترین کارگردانی از جشنواره ساندنس
مسعود بخشی

دریافت جایزه بهترین کارگردانی از جشن خانه سینمای ایران از جمله جوایزی است که او در کارنامه هنری خود دارد. دیگر افتخارات این اثر جایزه بهترین کارگردانی از جشنواره فجر، لوح سیمین جایزه بزرگ شهید آوینی، جایزه تماشاگران جشنواره سینما حقیقت و کاندید شدن برای دریافت جایزه بهترین فیلم مستند سال از مرکز مستقل فیلم نیویورک هستند.

مسعود بخشی همچنین با فیلم یک خانواده محترم کاندید دریافت جایزه دوربین طلا از شصت و پنجمین دوره جشنواره فیلم کن شد. خبر خوب وی از این فیلم دریافت مروارید سیاه جشنواره ابوظبی برای بهترین فیلم بخش افق‌های تازه بود.

آخرین خبر خوب مسعود بخشی برای سینمای ایران نیز دریافت جایزه بزرگ بهترین کارگردانی  برای فیلم «یلدا» از جشنواره ساندنس آمریکا است.

 

 

 

چرا این خبر خوب است؟

جشنواره فیلم ساندس ۲۰۲۰ امسال از تاریخ ۲۳ ژانویه تا ۲ فوریه در آمریکا برگزار شد که سهم سینمای ایران از این جشنواره دریافت جایزه بهترین بازیگری برای صدف عسگری برای فیلم امتحان و دریافت جایزه بزرگ هیئت داوران برای بهترین کارگردانی برای مسعود بخشی بود.

شرکت کردن فیلم‌های ایرانی در جشنواره‌‌های بین‌المللی مثل ساندنس که یک جشنواره برای فیلم‌های مستقل است و بردن جایزه در آن‌ها نشانه استحقاق این فیلم‌ها برای دیده‌ شدن است. تلاش یک فیلم‌ساز مستقل برای ساختن فیلمی که توانسته در جهان به این‌شکل مطرح شود قطعا ارزش توجه و دیده شدن دارد. سالانه کشورهای زیادی آثار خود را به این جشنواره ارسال می‌کنند. رقابت با دیگر فیلمسازان مستقل از سرتاسر جهان می‌تواند محک بسیار خوبی برای فیلمسازان ایرانی باشد.

بسیاری از فیلم‌سازان بزرگ همانند کوئنتین تارانتینو در آغاز راه خود سابقه حضور در چنین جشنواره‌ای را داشته‌اند و این می‌تواند کیفیت و اعتبار بالای جشنواره را به ما نشان دهد. در دنیای سینما جشنواره‌های معتبر بین‌المللی متعددی سالانه در نقاط مختلف جهان برگزار می‌شود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به جشنواره کن فرانسه اشاره نمود. اما آن‌چه که این جشنواره را از سایر جشنواره‌های دیگر مستقل می‌سازد این است که این فستیوال سینمایی با هدف حمایت و دادن فرصت برای نمایش فیلم‌سازهای مستقلی است که شاید با محدودترین بودجه ممکن و بدون حمایت از کمپانی خاصی آثار با کیفیتی را ساخته‌اند. مسعود بخشی با دریافت این جایزه در مسیر هنری خود می‌تواند حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد.

سرویس خبر گودنیوز برای تمامی هنرمندانمان در عرصه‌های بین‌المللی آرزوی موفقیت دارد.

برای خواندن اخبار حوزه فیلم اینجا کلیک کنید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

به این مطلب امتیاز دهید

خبر خوب فیلم یلدا ، جایزه بزرگ بهترین کارگردانی از جشنواره ساندنس
5 (100%) 1 vote