خبر خوب معافیت فعالان عرصه تولید صنایع دستی از پرداخت مالیات

47

خبر خوب معافیت از پرداخت مالیات

خبر خوب اینکه فعالان عرصه تولید صنایع دستی مشمول قانون معافیت از پرداخت مالیات شدند.

طبق این قانون کسانی که از وزارت میراث فرهنگی مجوز تولید صنایع دستی دریافت کرده‌اند، از پرداخت مالیات معافند و هیچ سازمان یا ارگان دیگری حق ارزیابی کار دارندگان این مجوز را جهت معاف بودن از مالیات ندارد. اگر از آنها مالیاتی دریافت شود، مسئولان امر وارد عمل خواهند شد.

صنایع دستی خبر خوب دارد

به چه چیزی صنایع دستی گفته می‌شود؟

صنایع دستی محصولاتی هستند که در گذشته به روش سنتی و تنها با استفاده از دست و به کمک ابزار سنتی ساخته می‌‌شدند و اشخاصی سال‌ها آموزش می‌دیدند تا در تولید محصول به درجه استادکاری برسند.

صنایع دستی هر منطقه علاوه بر داشتن کابرد تزئینی؛ بخشی از ملزومات زندگی روزمره مردم هر اقلیم (اغلب در گذشته) بوده‌، به‌عنوان بخشی از فرهنگ و تجربه زیست منطقه محسوب می‌شوند.

در سازمان جهانی یونسکو حدود ۶۰۰ صنعت دستی ثبت شده‌است، خبر خوب این حوزه برای ما این است که بیش از ۴۵۰ صنعت متعلق به کشورمان ایران است.

گلیم، فرش، گبه، قلمزنی، خاتم‌کاری، شیشه‌گری، منبت کاری، مینا کاری، چادرشب، سفال، چوب، ملیله دوزی و مس‌گری تعدادی از صنایع دستی کشورمان ایران هستند. بالغ بر ۲۷۸ نوع از صنایع دستی ایران متعلق به اصفهان هستند.

برای خواندن خبر خوب نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی، اینجا کلیک کنید.

مالیات برای صنایع دستی

مالیات چیست؟

مالیات یک هزینه اجباری است که دولت از مالیات دهنده برای تأمین هزینه‌های عمومی کشور دریافت می‌کند. پول مالیات در بخش‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تأمین بودجه دولت، مخارج زیرساخت‌های اقتصادی مانند راه‌ها، حمل و نقل عمومی، سرویس‌های بهداشتی، سیستم‌های حقوقی، آموزش و سیستم‌های سلامت، مخارج نظامی، تحقیقات علمی، فرهنگ و هنر، کارهای عمومی، توزیع، جمع‌آوری داده‌ها و بیمه عمومی از موترد استفاده دولت از پول حاصل از مالیات هستند.

چرا صنایع دستی از مالیات معاف شدند؟

اخیرا مالیات برارزش افزوده برای صنایع دستی حذف شد و این امر برای افزایش توان تولید و توزیع این صنعت صورت گرفت. و حالا به دلیل ارز آوری و ارزش بالای صنایع دستی در اقتصاد و همچنین صنعت گردشگری کشور خبر خوب تصویب قانون معافیت فعالان عرصه تولید صنایع دستی از پرداخت مالیات نیز به گوش میرسد.

خبر خوب معافیت فعالان عرصه تولید صنایع دستی از پرداخت مالیات
 خبر خوب معافیت فعالان عرصه تولید صنایع دستی از  پرداخت مالیات

چرا این خبر خوب است؟

معافیت فعالان عرصه تولید صنایع دستی از مالیات می‌تواند در افزایش تولید و توزیع این محصولات اثر به‌سزایی داشته باشد. افزایش تولید صنایع دستی و همچنین حذف پرداخت مالیات بر ارزش افزوده برای صنایع دستی علاوه بر داشتن جوانب مثبت برای تولیدکنندگان، باعث افزایش توان خرید و اثر مثبت در بحث گردشگری نیز خواهد شد.

همچنین با برداشته شدن مالیات برای فعالان حوزه صنایع دستی ، به زودی شاهد ورود افراد بیشتری به این حوزه خواهیم بود و از سوی دیگر با حذف مالیات، قیمت تمام شده محخصولات این حوزه ارزان‌تر خواهد شد و در نتیجه پتانسیل فروش در بازار داخلی و البته حاشیه سود در عرضه به گردشگران خارجی افزایش چشمگیری خواهد داشت.

با افزایش توان مالی تولیدکنندگان، امکان تولید بیشتر و با کیفبت‌تر محصولات، فرصت فروش و صادرات بیشتری برای آنها فراهم خواهد شد. افزایش میزان ورود گردشگر به کشور و افزایش حجم خرید آنان طبعاً باعث افزایش ورود ارز به کشور می‌شود که خود در درجه اول رشد اقتصادی این صنعت را به همراه خواهد داشت.

در میان اخبار طاقت فرسای این روزها، این خبر از آن سو خوب است که در شرایط سخت اقتصادی امروز، ورود به حوزه تولید، فروش و خدمات صنایع دستی می‌تواند فرصت‌های بسیار خوبی برای اشتغال و توسعه پایدار جامعه ایجاد کند.

 

برای خواندن اخبار مریوط به صنایع دستی، اینجا کلیک کنید

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی