خبر خوب سازمان نظام وظیفه برای مشمولان غیرغایب متقاضی کنکور ۹۸

84

تمدید تاریخ اعزام

معاون احضار و اعزام سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی از تمدید تاریخ اعزام به خدمت سربازی مشمولان غیرغایبی که مجاز به انتخاب رشته در آزمون ورودی سال ۹۸ دانشگاه‌ها شده‌اند، خبر داد.

سرهنگ نجف حمیدزاده معاون احضار و اعزام سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی با اعلام خبر فوق اظهار داشت: مشمولانی که برگ آماده به خدمت بدون غیبت به تاریخ یکم و نوزدهم شهریورماه سال جاری را دارند و در آزمون ورودی سال ۹۸ دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی شرکت و مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، در صورت تمایل می‌توانند به مدت یک دوره تاریخ اعزام به خدمت خود را تمدید کنند.

وی افزود: متقاضیان باید به همراه برگ اعلام نتایج آزمون سراسری دانشگاه‌ها، از طریق یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰)  برای ثبت درخواست خود اقدام کنند.

معاون احضار و اعزام سازمان وظیفه عمومی ناجا  بیان کرد: درخواست‌های مشمولان از سوی سازمان وظیفه عمومی بررسی و در صورت احراز شرایط، تاریخ اعزام آنان به مدت یک دوره تمدید و متقاضیان باید برگ جدید آماده به خدمت را از طریق دفاتر مذکور دریافت کنند.

مدت زمان خدمت سربازی

در حال حاضر مدت خدمت سربازی در کشور ما ۱۸ تا ۲۴ ماه است. مدت خدمت سربازی در مناطق امنیتی ۱۸ ماه، مناطق محروم ۱۹ ماه، مناطق عادی ۲۱ ماه و دستگاه‌های دولتی که سربازان امریه جذب می‌کنند ۲۴ ماه است.

مسالهٔ خدمت یکی از مسائلی است که این روزها بسیاری از جوانان کشورمان با آن درگیر هستند. بسیاری رفتن اجباری به خدمت را نقد می‌کنند و اعتقاد دارند که خدمت مانند بسیاری از کشورها باید امری اختیاری باشد. چون که با توجه به مدت زمان آن می‌تواند باعث اختلال و دور شدن فرد از حرفهٔ خود شود.

مشکلات سربازان

بر اساس آخرین آمار، سالانه نزدیک به ۲۰۰ هزار سرباز وارد نیروهای مسلح می‌شوند که هزینه آن‌ها ۵۰۰ میلیارد تومان است. از طرفی بسیاری از یگان‌ها با کمبود بودجه برای رفع نیازها و رفاه سربازها مواجه هستند از طرفی دیگر بسیاری از پرداختی‌ها به سربازها بسیار ناچیز است و این یکی از مشکلات عمدهٔ سربازها است.

ازآنجایی‌که بسیاری از سربازان در دوران خدمت خود نمی‌توانند کار کنند نسبت به حقوق خود معترض هستند. هرچند اعلام‌شده است که میزان پرداختی‌ها در سال ۹۸ افزایش‌یافته است اما با توجه به تورم و هزینهٔ رفت‌وآمدها بسیار ناچیز است.

خیلی‌ها وجود خدمت سربازی را ضرورت می‌دانند اما به مدت زمان آن انتقاد دارند. آن‌ها معتقد هستند که مانند برخی از کشورها مانند فنلاند و اتریش خدمت سربازی باید اجباری باشد اما مدت زمان آن کمتر از یک سال باشد.

حدود ۱۲۳ کشور در جهان یعنی ۶۱ درصد، سربازی به صورت اختیاری است و فرد صرفاً برای اینکه به جذب ارتش یا نیروهای نظامی درآید به خدمت سربازی می‌رود مانند آمریکا، استرالیا، ژاپن، سوئد و…..

ایران به همراه ۱۷ کشور دیگر جزو کشورهایی است که خدمت سربازی در آن اجباری بوده و مدت زمان آن بیشتر از ۱ سال است.

با تمامی مسائل عده‌ای هم بر این باورند که خدمت سربازی یعنی دفاع کردن از تمامیت ارضی کشور و یک فرد برای کسب برخی از مهارت‌های موردنیاز زندگی و میهن پرستی لازم است که این دوره را در مدت زمان تعیین شده طی کند.

بنا بر سخنان سرهنگ نجف‌ حمیدزاده امسال مشمولان غیرغایبی که در کنکور شرکت کرده و مجاز به انتخاب رشته شده‌اند جهت اطلاع از نتایج کنکور می‌توانند تاریخ اعزام به خدمت خود را تمدید کنند. در واقع فرصتی را در اختیار فرد قرار می‌دهد که پس از مطلع شدن از نتیجهٔ کنکور، بهتر می‌تواند در مورد آیندهٔ خود تصمیم گیری نماید.

تحلیل خبر: رضا زرگر

 

 

 

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

خبر خوب سازمان نظام وظیفه برای مشمولان غیرغایب متقاضی کنکور ۹۸
5 (100%) 2 votes