خبر خوب کسب مدال نقره در مسابقات سیلیکون‌ولی

45

خبر خوب ، درخشش نام ایران در سیلیکون‌ولی

خبر خوب کسب مدال نقره مسابقات سیلیکون‌ولی توسط دو محقق ایرانی

مهندس کمیل قنبری با همکاری دکتر علیرضا غفرالهی با ایجاد یک ارزش افزوده در فیلترهای سوخت، راهکاری را برای جلوگیری از خام‌سوزی سوخت‌های هیدروکربنی ارائه کردند و به گفته آنها استفاده از این فیلتر موجب کاهش آلودگی‌ هوا که ناشی از عدم احتراق کامل سوخت است و همچنین کاهش مصرف انرژی می‌شود. آنها با ارائه ی این اختراع به مسابقات سیلیکون‌ولی مدال نقره این مسابقات را کسب کردند.

خبر خوب این دو محقق برای جهان طراحی و ساخت فیلتر سوختی (صافی بنزین) است که بر روی خودروهای سواری نصب می‌شود و با ایجاد فعل و انفعالاتی در سوخت‌های هیدروکربنی از جمله بنزین، از خام‌سوزی سوخت جلوگیری می‌کند و فرآیند به سمت احتراق کامل می‌رود.

به عنوان مثال زمانی که چوب می‌سوزد، در ابتدا تولید دود می‌کند؛ ولی به تدریج که فرآیند احتراق کامل می‌شود، آلودگی‌های آن نیز کاهش می‌یابد و این فرآیند در احتراق سوخت در خودروها نیز مصداق دارد. خبر خوب دیگر اینکه با کاهش آلودگی‌های ناشی از سوخت ناقص، مصرف سوخت در خودروها هم کاهش خواهد یافت. این نوآوری آنقدر ارزشمند بوده که توانسته مدال نقره ی مسابقات سیلیکون‌‌ولی را از آن خود کند.

سیلیکون‌ولی کجاست؟

سیلیکون‌ولی (Silicon Valley) ، به معنی درهٔ سیلیکون، نام رایج و غیررسمی منطقه‌ای در حدود ۷۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر سانفرانسیسکو در کشور آمریکا است. شهرت این منطقه به دلیل قرار داشتن بسیاری از شرکت‌های مطرح انفورماتیک جهان در این منطقه ‌است. نام این منطقه ابتدا برگرفته از تعداد زیاد شرکت‌های تولید کنندهٔ تراشه‌های سیلیکونی در این منطقه بود که بعدها به نمادی از وجود کمپانی‌های زیاد فعّال در زمینه فناوری‌های پیشرفته در این منطقه تبدیل شد. سیلیکون‌‌ولی شهرهای بسیاری را در بر می‌گیرد که مهم‌ترین آن‌ها سن خوزه مشهور به پایتخت سیلیکون‌‌ولی می‌باشد.

از جمله شرکت‌های بزرگ واقع در این منطقه می‌توان موارد زیر را نام برد: اپل ، اچ‌پی ، ادوبی سیستمز، فیسبوک ، توییتر ،سامسونگ ، سونی و …

درخشیدن هم‌وطنان عزیزمان در چنین ماراتونی خود یک خبر خوب است.

مسابقات سیلیکون‌ولی المپیک تکنولوژی جهان

مسابقات سیلیکون‌‌ولی هر ساله در شهر «سنت کلارا» و با حمایت فدراسیون بین‌المللی مخترعین (IFIA) ، نمایشگاه اختراعات ژنو و سازمان مالکیت فکری (معنوی) جهان (WIPO) برگزار می‌شود. هدف این نمایشگاه اطلاع‌رسانی عمومی اختراعات جدید از تمام نقاط جهان و خبر خوب ایجاد فرصتی یگانه برای برای مخترعین و پژوهشگران و عرضه دستاوردهای نوین علمی در قلب نوآوری‌های جهان یعنی سیلیکون‌ ولی است .

در مسابقات سیلیکون‌‌ولی ۲۰۱۹ مخترعینی از ۳۰ کشور جهان با ۱۴۰ اختراع در این گردهمایی حضور داشتند. اگرچه دو محقق ایرانی به دلیل عدم صدور ویزا شخصا در این مسابقات حضور نداشتند، اما خبر خوب این است که در نهایت موفق به کسب مدال نقره از مسابقات سیلیکون‌ولی شدند.

با توجه به اینکه این فیلتر در نمونه ی آزمایشگاهی تولید شده است، خبر خوب این است که با همکاری یک شرکت شتاب‌دهنده این طرح وارد مسیر تولید شده و با توجه به مزیت‌های جهانی آن از هم‌اکنون خریدارانی بین المللی برای آن وجود دارد.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی