راه‌یابی فیلم سینمایی «کارت پرواز» به بخش مسابقه اصلی جشنواره آمریکا

72

جشنواره Reading Film Festival

فیلم سینمایی «کارت پرواز» ساخته مهدی رحمانی به بخش مسابقه اصلی جشنواره بین‌المللی فیلم Reading Film Festival آمریکا راه یافت.جشنواره Reading Film Festival هر سال در کشور آمریکا برگزار می‌شود امسال از ۳۱ اکتبر کار خود را آغاز خواهد کرد. آمریکا، کانادا، مکزیک، استرالیا، فرانسه، اسپانیا، انگلستان، روسیه و ایران کشورهایی هستند که امسال در این جشنواره حضور خواهند داشت و به رقابت با یکدیگر خواهند پرداخت.

فیلم «کارت پرواز»

فیلم سینمایی «کارت پرواز» ساختهٔ مهدی رحمانی و به تهیه‌کنندگی بهمن کامیار پیش از این در چندین جشنواره بین‌المللی حضور داشته است. ماه گذشته در جشنواره فیلم آمریکایی پالم اسپرینگز موفق به دریافت سه جایزه در بخش‌های بهترین کارگردانی، بهترین فیلم‌نامه و بهترین بازیگر نقش اول زن شد.
مهدی رحمانی کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس ۴۱ ساله کشورمان است که پیش از این فیلم‌های «دیگری»، «پنهان» و «برف» را کارگردانی کرده است. او در فیلم‌های «دیگری» و «کارت پرواز» با فیلم‌نامه‌نویس‌های دیگر همکاری کرده است.
جدیدترین اثر وی «کارت پرواز» نام دارد که تصویربرداری آن در سال ۹۵ پایان یافت. از ابتدای تیرماه، اکران عمومی آن در سینماهای هنر و تجربه آغاز شده‌است. فیلم ابتدا قرار بود که در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآید اما به دلایل گوناگون این امر اتفاق نیفتاد و دریافت پروانه نمایش آن هم با فراز و نشیب‌های زیادی همراه بود.

تمام اتفاقات به وجود آمده دست‌به‌دست هم داد تا کارگردان به همراه تهیه‌کننده فیلم به این نتیجه برسند که فیلم را در سینمای هنر و تجربه به نمایش درآورند و به گفتهٔ خود مهدی رحمانی کارگردان اثر با این کار سینمای تجاری را تحریم کرده‌اند.

عوامل فیلم

منصور شهبازی، ندا جبراییلی، اصغر رفیع جم و آناهیتا افشار، بازیگران اصلی فیلم را تشکیل می‌دهند و شاید از معدود فیلم‌های بلند سینمای امروز باشد که در آن ستاره مشاهده نمی‌شود.
کارگردان فیلم، در رابطه با استفاده نکردن از چهره‌های سرشناس برای فیلم خود می‌گوید که: “کارکرد قصه فیلم به نحوی بود که مخاطب نبایست از بازیگران آن سابقه ذهنی داشته باشد تا بتوانیم حجم باورپذیری را بالاتر ببریم.”

“ضمن اینکه استفاده از بازیگران جوان و درجه یک موجب می‌شود، چرخه سینما از تکرار بازیگر نجات پیدا کند و راهی برای ارائه استعداد مستعدها باز شود”.
در خلاصه داستان فیلم «کارت پرواز» آمده است: ندا برای حل بحران مالی‌اش، تصمیم گرفته که با بلعیدن مواد مخدر به ترانزیت آن روی بیاورد، اما این کار برایش خطراتی در پی دارد.
فیلم از آغاز اکران خود در سینماهای هنر و تجربه کشور با فروش نسبتاً خوبی همراه بوده است و نقدهای مختلفی را به خود دیده است. فیلم روزهای پایانی خود را در سینماهای هنر و تجربه پشت سر می‌گذارد باید دید که جشنواره reading Film Festival آمریکا که به بخش اصلی راه یافته است آیا می‌تواند مثل جشنواره پالم اسپرینگز آمریکا برایش خوش‌یمن باشد یا خیر؟

به این مطلب امتیاز دهید

راه‌یابی فیلم سینمایی «کارت پرواز» به بخش مسابقه اصلی جشنواره آمریکا
5 (100%) 2 votes