سایه‌های بی خورشید و خبر خوب از جشنواره فیلم گرجستان

24

سایه٬های بی خورشید و خبر خوب جایزه از جشنواره فیلم سینه‌داک

بار دیگر با شما هستیم با فیلم «سایه‌های بی خورشید» ساخته مهرداد اسکویی و خبر خوب جایزه بهترین فیلم از جشنواره فیلم های مستند سینه‌داک تفلیس که به این فیلم تعلق گرفته است.

فیلم مستند «سایه‌های بی خورشید» ساخته مهرداد اسکویی که اخیرا در جشنواره‌های بی‌المللی بسیاری درخشیده است، در هشتمین جشنواره فیلم مستند سینه‌داک تفلیس نیز به خوبی درخشید و موفق به کسب جایزه بهترین فیلم این جشنواره در بخش بین‌المللی شد.

جشنواره فیلم مستند سینه‌داک تفلیس

سایه‌های بی خورشید و خبر خوب از گرجستان

جشنواره بین‌المللی فیلم های مستند سینه‌داک برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ توسط بنیاد نوسفرا با تمرکز بر مسائلی چون حقوق بشر ، نژادپرستی، مشکلات جنسیتی و این قبیل مشکلات در تمام کشورها  و با هدف توسعه جامعه مدنی در گرجستان و جهان، در تفلیس برگزار شد.

این جشنواره که مهم‌ترین رویداد حوزه فیلم مستند در منطقه قفقاز است، هر ساله با آغاز جشنواره کارگاه‌ها و سمینارهایی را برای فیلمسازان و تهیه‌کنندگان جوان مستند برگزار می‌کنند. همچنین تورهای نمایشی برای کودکان و نوجوانان که در سراسر گرجستان برگزار می‌شوند از برنامه‌های دیگر جشنواره فیلم سینه‌داک است.

امسال هم هشتمین دوره از جشنواره فیلم سینه‌داک از ۳۰ آگوست تا ۳۰ سپتامبر در شهر تفلیس برگزار شد. در میان خیل عظیم شرکت‌کنندگان جشنواره، فیلم مستند «سایه‌های بی خورشید» ساخته مهرداد اسکویی نیز به نمایندگی از کشور ایران حضور داشت.مستند «سایه‌های بی خورشید»

و اما خبر خوب جشنواره فیلم مستند تفلیس در سال ۲۰۲۰ برای ما این است که «سایه‌های بی خورشید» موفق به کسب جایزه بهترین فیلم این جشنواره شد.

مهرداد اسکویی با «سایه‌های بی خورشید» می‌درخشد

مستند «سایه‌های بی خورشید» از ساخته‌های مهرداد اسکویی کارگردان مستقل ایرانی است که در جشنواره‌های بین‌المللی بسیاری از جمله کراکوف، داک‌اج، ایدفا و … حضور داشته و جوایز زیر را از آن خود کرده است:

  • جایزه بهترینن کارگردانی از جشنواره مستند آمستردام (ایدفا)
  • شاخ نقراه‌ای بهترین کارگردانی از جشنواره فیلم کراکوف لهستان
  • جایزه  بهترین فیلم بخش رقابتی از نگاه هیئت داوران دانش‌آموزی جشنواره کراکوف لهستان

این فیلم به دلیل بردن جایزه از جشنواره‌های اسکار کوالیفای، موفق به کسب مجوز شرکت در بخش رقابتی اسکار ۲۰۲۱ برای کسب جایزه بهترین مستند نیز شده است.

خبرهای خوب مستند «سایه‌های بی خورشید» را در وج‌ورد بخوانید.

و امروز این فیلم در جشنواره سینه‌داک شرکت کرده و خبر خوب کسب جایزه بهترین بهترین فیلم این جشنواره را برایمان به ارمغان آورد. مستند «سایه‌های بی خورشید»

مستند «سایه‌های بی خورشید» به‌زودی در افتتاحیه جشنواره بین‌المللی اینک خاورمیانه که در کشور ایتالیا برگزار می‌شود، به روی پرده نمایش خواهد رفت و همراه با ۱۲ فیلم ایرانی دیگر در این جشنواره به رفابت بر سر جوایز خواهد پرداخت.

چرا این خبر خوب است؟

موضوع این مستند ایرانی که درباره زنانی است که به جرم قتل یکی از مردان درجه یک خانواده خود در زندان هستند، بسیار تامل برانگیز است و شنیدن حرف‌های زنان این مستند بسیار دردناک است. پرداختن به پشت پرده قتل مردان درجه یک خانواده که شاید کمتر کسی با توجه به قوانین پیگیر آن شود، موجب شد تا این مستند به نوعی صدای این زنان باشد.

پس قطعا شایسته جوایز متعدد بین‌المللی و درخشش در عرصه‌های جهانی است.

با آرزوی موفقیت برای مهرداد اسکویی ، کارگردان بزرگ ایرانی، از شما برای همراهیمان تا انتهای خبر متشکریم.

خبرهای خوب درباره مستند و یادداشت‌های ما در این حوزه را بخوانید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

 

‌لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی