سیستان و بلوچستان و خبر خوب ثبت ملی دو میراث طبیعی این استان

11

سیستان و بلوچستان و خبر خوب ثبت ملی دو میراث طبیعی

امروز درباره سیستان و بلوچستان و خبر خوب اقدام برای ثبت ملی دو میراث طبیعی «چشمه شورعین» و «صخره گوردیم» در این استان از طرف سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به شما عزیزان اطلاعاتی خواهیم داد.

اخیرا در نامه‌ای از طرف ریاست میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به استاندار سیستان و بلوچستان ابلاغ شد، به این موضوع اشاره شده است که دو میراث طبیعی این استان به نام‌های «چشمه شورعین» و «صخره گوردیم» در فهرست آثار ملی ثبت شدند.سیستان و بلوچستان

سیستان و بلوچستان و خبر خوب استانی از هر جهت زیبا

سیستان و بلوچستان دومین استان پهناور ایران پس از کرمان و کم تراکم‌ترین استان کشور از نظر جمعیتی است که بیشتر آب و هوای گرم و خشک دارد اما در مناطق مختلف می‌توان تنوع آب هوایی و اقلیمی شامل کوهستانی، جنگلی و باتلاقی نیز در آن دید.

اگر بخواهیم درباره آثار باستانی و اماکن دیدنی و مذهبی این استان بگوییم باید به بررسی بیش از ۱۰۰ مکان بپردازیم که در این مجال نمیگنجد. با توجه به تنوع خاص و زیبای طبیعت این استان و البته قدمت تاریخی آن می‌توان گفت که وجود این تعداد آثار باستانی و اماکن گردشگری در این استان اصلا عجیب نیست و شاید هنوز مکان‌های بکر و جدید برای یافتن در سیستان و بلوچستان موجود باشد.

اماکن گردشگری و تنوع غذایی

برای آشنایی بیشتر شما عزیزان به مواردی از این اماکن و آثار اشاره می‌کنیم:

 • شهر سوخته
 • دریاچه هامون
 • کوه خواجه
 • روستای درک
 • جزیره شیطان
 • قلعه سرباز
 • غارهای بان مسیتی
 • دهانه غلامان
 • بقایای آتشکده کرکویه
 • روستای کلپورگان
 • سنگ نگاره‌های سراوانتنورچه بلوچی
 • مقبره خواجه مرشد

مانند تمام استان‌های کشور ایران که با توجه به شرایط آب و هوایی و محصولات خود تنوع غذایی خاص خود را نیز دارند، این استان نیز غذاهای مخصوص خود را دارد که شامل لنجو سیستانی، آبگوشت سیستانی، کشک زرد سیستانی، چانگال بلوچی، تنورچه یا ترون‌چه بلوچی، تباهگ بلوچی، دوغ پا و ترشی‌جات مخصوص سیستان و بلوچستان از جمله چتنی و هرّام هستند.

این‌بار به معرفی این غذاهای خوشمزه بسنده کردیم؛ اما شاید به‌زودی یادداشت‌هایی از غذاها و چاشنی‌های این استاد در وج‌ورد منتشر شود!

صنایع دستی سیتان و بلوچستان

درباره صنایع دستی استان به معروف‌ترین صنایع دستی آن می‌پردازیم:

 • سوزن‌دوزی بلوچی هنریست برای تزئین لباس زنان بلوچی که قدمت آن بسیار زیاد است و یکی از اصیل‌ترین و زیبا‌ترین صنایع دستی این استان است و طرفداران آن فقط به ایران محدود نمی‌شود. این روزها با خلاقیت جوانان استان هنر سوزن‌دوزی فراتر رفته و دختران هنرمند این استان اقدام به ساختن دستبند، پابند، گوشواره، گردنبند و کیف‌های بسیار زیبا با این هنر می‌کنند که طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده است.سوزن دوزی بلوچی
 • سکه دوزی دیگر هنر این استان است که مردم با استفاده از آن به تزئین منازل خود می‌پردازند که بر روی دیوارها آویخته می‌شود، روی رخت خواب‌ها به‌کار می‌رود و در جشن‌ها برای تزئین استفاده می‌شود. این هنر یک تشابه بینسیستان و بلوچستان و هند برقرار کرده است.
 • سفالگری سیستان و بلوچستان که منحصر به این استان است و تولید آن به‎‌جز مرحله آودرن خاک و درست کردن گل، توسط بانوان پیش می‌رود. سفالگری در این استان با روش ابتدایی انجام می‌شود و گل با دست زنان شکل گرفته، تراش داده شده و با سیاه‌قلم تزئین می‌شود. تولیدات این هنر شامل دیگ، سینی، کوزه، قلیان، گلدان، لیوان، قوری، مجسمه حیوانات و … با تزئینات ساده و نقش‌های هندسی هستند.
 • زرگری از دیگر صنایع دستی این استان است که در گذشته شامل نقره‌سازی می‌شد و با گذشت زمان طلاسازی نیز به آن اضافه شد. این زیور آلات زیبا که برای سر، گردن، گوش، بینی، دست و پا استفاده می‌شوند تشابه فرهنگی دیگری نیز میان این استان با هند برقرار کرده است.قالی بافی سیستان و بلوچستان
 • قالی‌بافی این استان قدمتی بیش از ۲۵۰۰ سال دارد و با توجه به تغییرات این صنعت در طول تاریخ به سه دسته تاریخی یا کهن، میانه و نو تقسیم می‌شوند که از نظر تنوع رنگ و نقش متفاوت هستند.

خبر خوب ثبت ملی دو میراث طبیعی سیستان و بلوچستان

آثار باستانی بسیاری در استات سیستان و بلوچستان در فهرست میراث ملی و حتی یونسکو ثبت شده‌اند که برای نمونه می‌توان به اولین مورد ثبت شده از این استان در یونسکو، روستای کلپورگان اشاره کرد.

حال دو مورد از میراث طبیعی دیگر  این استان اخیرا در فهرست آثار ملی از طرف سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ثبت شدند که مایلیم درباره آنها اطلاعی به شما عزیزان بدهیم.

چشمه‌های باتلاقی شورعینچشمه شورعین

این چشمه‌ها در ۵ کیلومتری روستای تران در نزدیکی بندر کنارک و در کنار کوه‌هایی مینیاتوری واقع شده‌اند و گل متشکل از آب و گوگرد که از آنها مانند گدازه‌های آتشفشان به بیرون تراوش می‌کند و رنگی شبیه به سیمان دارد، از نظر اهالی منطقه قدرت شفابخشی بسیاری از مریضی‌ها از جمله بیماری‌های پوستی و التیام زخم‌هها را دارد.

چشمه شورعین در زمینی برهوت واقع شده‌ که در اطراف آن هیچ موجود زنده‌ای سکونت ندارد و سلسله‌ای از کوه‌ها به نام مریخی اطراف آن را احاطه کرده‌اند. به‌دلیل شرایط باتلاقی و خاص این منطقه شما باید برای رفتن به سمت آن‌ها از راهنمایان محلی کمک بخواهید زیرا هم در یافتن محل به مشکل خواهید خورد و این باتلاق برخلاف ظاهر جذاب و آرام خود بسیار عمیق است و امکان دارد با یک حرکت اشتباه شما را به درون خود بکشد.

صخره گوردیم با چشم‌اندازی رویایی

«صخره عظیم گوردیم» یک اثر طبیعی فوق‌العاده واقع در شهرستان کنارک و در ۴۵ کیلومتری روستای کهیر است.

این صخره به طول تقریبی ۱۰ کیلومتر و عرض دو کیلومتر، با ارتفاعی ۶۰ متری در ساحل دریای عمان قرار دارد که چشم‌انداز فوق‌العاده جذاب آن، پوشش گیاهی خاص موجود در این منطقه و مشرف بودن آن به دریای عمان این صخره را کاملا شبیه به یک شبه جزیره کرده است.صخره گوردیم

در سال‌های اخیر این منطقه شناخته شده و گردشگران بسیاری برای دیدن از این صخره و لذت بردن از چشم‌انداز زیبای دریای عمان از روی این صخره به این منطقه مسافرت می‌کنند.

اگر قصد سفر به منطقه‌ای تقریبا بکر با طبیعت و چشم انداز خاص دارید از رفتن به سیستان و بلوچستان غافل نشوید!

چرا این خبر خوب است؟

ثبت ملی آثار باستانی و میراث طبیعی کشور، علاوه بر جلب توجه مسئوپلین برای نگهداری از این میراث، باعث شناخته شدن آنها توسط گردشگران ایرانی و بعدها گردشگران خارجی می‌شود و همان‌طور که همه می‌دانیم صنعیت توریسم یکی از بزرگترین صنایع جهان است که به اقتصاد کشورها کمک بسیاری می‌کند.

گرچه اکثریت مردم سیستان و بلوچستان از نظر اقتصادی و داشتن امکانات ساده زندگی با مشکلات بسیاری مواجه هستند اما می‌توان با استفاده از موقعیت ویژه بازرگانی و ترانزیتی و همچنین شرایط آب و هوایی بسیار مناسب برای باغبانی و کشاورزی، بخصوص تولید میوه‌های استوایی و گرمسیری و البته صنعت گردشگری با توجه به شرایط آب و هوایی و طبیعت متنوع این استان، در جهت آبادانی و توسعه این استان و بهبود زندگی مردم قدم‎‌های بزرگی برداشت.

با امید به رسیدن روزی که کشور ایران از تمامی ظرفیت‌های خود برای پیشرفت و توسعه در زمینه‌های مختلف استفاده کند و شاهد بهبود اوضاع اقتصادی تمام مردم ایران باشیم.سیستان و بلوچستان

خبرهای خوب گردشگری و یادداشت‌های ما در این حوزه را بخوانید

وج‌ورد هر روز برای شما یک خبر خوب دارد

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی