علی نصیریان و داریوش مهرجویی بعد از ۴۰ سال دوباره در کنار هم

61

علی نصیریان و داریوش مهرجویی در کنار هم

علی نصیریان قرار است در فیلم جدید داریوش مهرجویی که «لامینور» نام دارد جلوی دوربین برود.

علی نصیریان و داریوش مهرجویی پیش‌ازاین در فیلم‌های «گاو»، «پستچی»، «هالو»، «دایره مینا»، «مدرسه‌ای که می‌رفتیم» همکاری داشته‌اند که آخرین آن‌ها مربوط می‌شود به «مدرسه‌ای که می‌رفتیم» که در سال ۵۹ ساخته شد.

حال بار دیگر بعد از ۴۰ سال دوری قرار است این دو هنرمند موفق کشورمان ششمین همکاری خود را در فیلم «لامینور» انجام دهند که این خبری هیجان‌انگیز برای اهالی سینما است. و می‌تواند یکی از فیلم‌های پرسر و صدای امسال باشد.

علی نصیریان سال گذشته به خاطر بازی در فیلم «مسخره باز» همایون غنی‌زاده موفق شد جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را دریافت کند. فیلمی که هنوز به اکران عمومی درنیامده است و جایزه بهترین فیلم از نگاه نو و هنر و تجربه را در سی‌وهفتیمن دوره جشنواره فیلم فجر از آن خود کرد.

فیلم «لامینور»

فیلم سینمایی «لامینور» نام جدیدترین اثر داریوش مهرجویی است. داریوش مهرجویی پس از ۶ سال دوری قرار است که بار دیگر به سینما بازگردد.

اواسط خردادماه بود که شورای صدور پروانه ساخت خبر از مجوز ساخت فیلم جدید داریوش مهرجویی را داد. «اشباح» نام آخرین ساختهٔ داریوش مهرجویی است که در سال ۹۲ اکران شد و با نقدهای زیادی روبرو شد. او در این سال‌ها بیشتر در حوزهٔ نویسندگی و مترجمی فعالیت داشته است و کتاب‌هایی چون «دو خاطره: سفرنامه پاریس، عوج کلاب»، «برزخ ژوری» و ….. را روانهٔ بازار کرده است.

پس از نمایش فیلم «اشباح» خیلی‌ها بر این باور بودند که شاید دوران هنری مهرجویی به پایان رسیده باشد و خیلی از طرفداران خود را ناامید ساخته بود.

داریوش مهرجویی بعد از موفقیت فیلم «سنتوری» به دنبال ساخت نسخهٔ دوم آن بود اما  به دلیل مهاجرت گلشیفته فراهانی و امتناع بهرام رادان برای بازی و محسن چاوشی برای خوانندگی و یک سری مشکلات دیگر این پروژه کنسل شد.

هرچند خبرهایی مبنی بر تلاش مهرجویی برای ساخت فیلم با عوامل جدید بود اما ظاهراً فعلاً خبری از این پروژه نیست. به‌طوری‌که حتی شایعاتی بر حضور محسن ابراهیم‌زاده به‌جای محسن چاوشی مطرح‌شده بود و حضور داریوش مهرجویی در کنسرت ابراهیم‌زاده هم این شایعات را بیشتر تقویت کرد.

در مورد فیلم‌نامهٔ «لامینور» اطلاعات زیادی در دسترس نیست اما خبرها حاکی از آن است که فیلم مانند «سنتوری» در فضای موسیقی جریان دارد و گمانه‌هایی است که فیلم ادامهٔ ماجرای «سنتوری» است اتفاقی که بعید به نظر می‌رسد.

رضا درمیشیان در کنار داریوش مهرجویی

از نکات جالب‌توجه در مورد فیلم حضور رضا درمیشیان به عنوان تهیه‌کننده در کنار داریوش مهرجویی است. اتفاقی که برای نخستین بار است که رقم می‌خورد. پیش‌ازاین درمیشیان به‌عنوان دستیار کارگردان با مهرجویی همکاری داشته است اما هیچ‌گاه تهیه‌کننده نبوده است. گفته می‌شود که علاوه بر تهیه‌کنندگی، قرار است که به عنوان مشاور کارگردان هم در این پروژه حضور داشته باشد.

رضا درمیشیان از کارگردانان نسل جوان و خوش‌فکر سینمای ایران است و بارها گفته است که از مهرجویی چیزهای زیادی آموخته است.

داریوش مهرجویی اگرچه مطمئناً یکی از کارگردانان موفق تاریخ سینمای ایران است که در کارهایش امضای مخصوص به خود را دارد و همواره نشان داده است که به‌عنوان یک فیلم‌ساز دغدغه‌های جامعه‌اش را دارد مانند فیلم‌های «مهمان مامان» و «سنتوری». اما در این چند سال اخیر فیلم‌هایش با انتقادات زیادی از جانب مخاطبینش روبرو بوده است و ضعف در فیلم‌نامه و کارگردانی و بازی بازیگران از نکات اصلی افول ساخته‌های وی بوده‌اند.

فیلم «لامینور» بعد از شش سال دوری مهرجویی از سینما قرار است ساخته شود و همکاری دوباره با علی نصیریان می‌تواند هیجان‌انگیز و امیدوارکننده باشد و شاید بهتر باشد که بدون پیش‌داوری و نقد فیلم، صبر کرد و فیلم را تماشا کرد. شاید این اثر بتواند دوباره مهرجویی را با دوستدارانش آشتی دهد.

تحلیل خبر: رضا زرگر

به این مطلب امتیاز دهید

علی نصیریان و داریوش مهرجویی بعد از ۴۰ سال دوباره در کنار هم
5 (100%) 2 votes