فراخوان سومین جایزه ملی جمالزاده منتشر شد

241

فراخوان سومین جایزه ملی جمالزاده منتشر شد

دبیر اجرایی سومین دوره جایزه ملی جمالزاده، اعلام کرد سومین دوره این جایزه ادبی برگزار خواهد شد.
خبر خوب امروز پنجشنبه : دبیر اجرایی سومین دوره جایزه ملی جمالزاده (برگرفته از نام محمدعلی جمالزاده) خبر از برگزاری این رویداد ادبی داد. بنا بر اعلام الهه رضایی علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را تا ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ ارسال کنند و اختتامیه آن تیرماه ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.
تمام کسانی که به داستان‌نویسی و نوشتن علاقه دارند می‌توانند در این رویداد ادبی شرکت کنند.
این رویداد ادبی قرار است که در دو بخش داستان کوتاه و غیر داستان (non fiction) برگزار شود. در بخش داستان نویسندگان می‌توانند طبق روال دوره گذشته در دو بخش اصفهان و آزاد آثار خود را ارسال کنند. در رابطه با موضوعات قرار داده شده رضایی دبیر اجرایی این دوره اعلام کرد: “در بخش اصفهان چنان که از نامش پیداست پذیرای آثاری هستیم که به شکل خلاقه به واکاوی وجوه کم­تر دیده‌شده‌ این شهر در ساحت داستان می‌پردازند و در این بخش داستان­‌هایی مورد توجه قرار خواهند گرفت که با محور قرار دادن ویژگی­‌های اصفهان نسبت به کاوش زوایای پیدا و پنهان شهر اهتمام ورزیده باشند. به ‌پاس بزرگداشت خلاقیت نویسندگان و ارتقای سطح داستان­‌نویسی فارسی، نیز به‌ سان سال­‌های قبل، بخش آزاد این ‌مسابقه پذیرای آثار داستانی با موضوع آزاد است.”
نویسندگان می‌بایست از ویژگی‌های تاریخی، جغرافیایی، اماکن، نمادهای شهری، مذهبی، سبک زندگی مردم اصفهان و هر آن چه به شهر و مردم اصفهان مربوط است وام گرفته باشند و در قالب داستان آن را بیان کنند و در بخش آزاد نویسندگان با استفاده از خلاقیت و نبوغ خود می‌توانند هر موضوعی را که مد نظرشان است ارسال کنند.

بخش غیر داستان نسبت به دو دوره گذشته اندکی متفاوت است، در دو دوره قبل فقط شاهد موضع اصفهان در این بخش بودیم اما با وجود شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری آن در سراسر جهان و تأثیراتی که بر سبک و زندگی انسان‌‌ها داشته است قرار است که دو موضوع اصفهان و کووید۱۹ مورد بررسی قرار بگیرند. به همین منظور رضایی در ادامه سخنان خود افزود که “در این بخش آثاری را در اولویت انتخاب قرار داده‌ایم که در پی بیان تجربه دانش‌آموزی و بررسی نسبت مدرسه و شهر اصفهان باشند. با توجه به ته‌نشین شدن تجربه مواجهه با کووید ۱۹، در بخش ناداستان نیز پذیرای روایت‌هایی با موضوع «کرونا» خواهیم بود تا این سال‌های منتهی به پایان قرن را به امید عافیت در خاطره ادبیات این جایزه ثبت کنیم.”

هر نویسنده در هر بخش فقط می‌تواند یک اثر را ارسال کند.

محمد علی جمالزاده ؛ خبر خوب پنجشنبه
محمد علی جمالزاده
بیشتر بخوانید: سومین دوره جایزه ادبی سیمین فراخوان داد

جوایز در نظر گرفته شده برای سومین دوره جایزه ادبی جمالزاده به شرح زیر است:

بخش داستان

اصفهان:

 • جایزه نفر اول: تندیس جایزه، لوح تقدیر، ۱۴میلیون تومان
 • جایزه نفر دوم: لوح تقدیر، ۱۲ میلیون تومان
 • جایزه نفر سوم: لوح تقدیر، ۱۰ میلیون تومان

 آزاد:

 • جایزه نفر اول: تندیس جایزه، لوح تقدیر، ۱۰میلیون تومان
 • جایزه نفر دوم: لوح تقدیر، ۸ میلیون تومان
 • جایزه نفر سوم: لوح تقدیر، ۶ میلیون تومان

بخش ناداستان

مدارس اصفهان:

 • جایزه نفر اول: تندیس جایزه، لوح تقدیر، ۸ میلیون تومان
 • جایزه نفر دوم: لوح تقدیر، ۶ میلیون تومان
 • جایزه نفر سوم: لوح تقدیر، ۴ میلیون تومان

کرونا

 • جایزه نفر اول: تندیس جایزه، لوح تقدیر، ۵ میلیون تومان
 • جایزه نفر دوم: لوح تقدیر، ۴ میلیون تومان
 • جایزه نفر سوم: لوح تقدیر، ۳ میلیون تومان
 جهت کسب اطلاعات بیشتر از نحوه برگزاری این دوره می‌توانید به وبسایت www.jamalzadehaward.ir مراجعه کنید.
اولین دوره این رویداد فرهنگی آذر ماه سال ۹۷ برگزار شد که با استقبال خوب علاقمندان مواجه شد. دومین دوره آن با وقفه‌ای نزدیک به دو سال فروردین ۹۹ برگزار شد حال قرار است که سومین دوره این رویداد ادبی برگزار شود.

محمدعلی جمالزاده نویسنده و روزنامه‌نگار معاصر کشورمان متولد اصفهان بود که به او لقب پدر داستان کوتاه را داده‌اند.

چرا این خبر خوب است؟

خبر خوب آخر هفته پنجشنبه را به جایزه ملی جمالزاده اختصاص دادیم چون که حرکاتی از چنین دست به زنده نگه داشتن و تکریم نویسندگان کشورمان موجب خواهد شد و همچنین اهمیت به شهرهای تاریخی کشورمان که بتوانیم آداب و رسوم و فرهنگ هر نقطه از سرزمینمان را زنده نگه داریم کمک بسیاری خواهد کرد. این رویداد فرهنگی به‌ پاسداشت نام محمدعلی جمالزاده و زادگاهش اصفهان توسط سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان قرار است که برگزار شود.
ضمن این که این رویداد این فرصت را در اختیار تمامی کسانی که به نویسندگی علاقه دارند (به خصوص نویسندگان بومی شهر اصفهان) قرار خواهد داد که آثار خود را ارسال کنند و بتوانند خود را محکی جدی بزنند.
امیدواریم که خبر خوب پنجشنبه مورد توجه‌تان قرار گرفته باشد.
تحلیل خبر: رضا زرگر

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی