فیلم پژواک و خبر خوب جایزه بهترین صداگذاری از جشنواره شهر صورتی

10

فیلم کوتاه «پژواک» و خبر خوب جایزه بهترین صداگذاری برای حسین قورچیان

امروز درباره فیلم کوتاه «پژواک» ساخته برزان رستمی و خبر خوب اعطای جایزه بهترین طراحی صدا به حسین قورچیان صداگذار این فیلم از جشنواره فیلم کوتاه شهر صورتی هندوستان برای شما عزیزان خواهیم گفت.

هفتمین دوره از جشنواره فیلم کوتاه شهر صورتی در جیپور هندوستان برگزار شد. فیلم کوتاه «پژواک» (اکو) ساخته برزان رستمی نیز از طرف کشورمان در این رویداد هنری شرکت کرده بود و خبر خوب کسب جایزه بهترین طراحی صدا را برایمان آورد. صداگذار این اثر که برنده جایزه شد حسین قورچیان است.

جشنواره فیلم کوتاه شهر صورتی

فیلم «پژواک» و خبر خوب از شهر صورتی

جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه شهر صورتی برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ در شهر چیپور کشور هندوستان، با هدف معرفی فیلم‌های کوتاه برتر جهان و سازندگانشان و همچنین فراهم آوردن بستری برای استعدادهای نوپا برای نمایش خلاقیت و شناخت کار آنها به جهان برگزار شد.

علت نام‌گذاری این جشنواره به نام شهر صورتی به لقب شهر جیپور بازمی‌گردد. این شهر در تمام جهان به شهر صورتی هندوستان معروف است.

آیا می‌دانید چرا؟

اگر روزی به هندوستان و شهر جیپور سفر کنید می‌بینید که تمام ساختمان‌های این شهر به رنگ صورتی مایل به قرمز هستند و جالب است بدانید رنگ صورتی برای ساختمان‌های جیپور یک قانون است!فیلم کوتاه «پژواک»

در زمان ماهاراجا ساوائی رام سینگ، در سال ۱۸۷۶ شاهزاده آلبرت تصمیم می‌گیرد به جیپور سفر کند تا برای انجام ماموریت ۱۷ ماهه خود در هند، در این شهر ساکن شود. ماهاراجا تصمیم می‌گیرد برای تحت تاثیر قرار دادن شاهزاده و تقویت روابط هندوستان با اشرافیان انگلیس، علاوه بر ساختن یک  سالن کنسرت مجلل به نام آلبرت هال، به زیباسازی شهر نیز بپردازد.

ایده وی برای زیباسازی تغییر رنگ تمام بناهای شهر به رنگ صورتی مایل به قرمز بود. زیرا این رنگ در طول تاریخ همواره نشا‌ن‌دهنده استقبال و مهمان نوازی بوده است.

اما چرا پس از گذشت بیش از ۱۳۰ سال از سفر شاهزاده آلبرت هنوز هم بناهای این شهر صورتی هستند؟

خب دلیل این موضوع برمی‌گردد به این ضرب‌المثل که همیشه پای یک زن در میان است!

همسر ماهاراجا که از دیدن رنگ صورتی بناها بسیار هیجان‌زده شده بود، از وی می‌خواهد قانونی را تصویب کند که تقاشی تمامی ساختمان‌های شهر جیپور باید به رنگ صورتی مایل به قرمز باشند. اینگونه شد که این قانون تا به امروز هم پایدار ماند و جیپور لقب شهر صورتی را از آن خود کرد.

و اما جشنواره فیلم کوتاه جیپور

هفتمین دوره از جشنواره فیلم کوتاه شهر صورتی امسال هم از ۲۵ سپتامبر در هند برگزار شد. یکی از جذابیت‌های این جشنواره در انتخاب فیلم‌های برتر هر دوره است که علاوه بر رتبه‌‌یندی کمیته داوران، با آرا‌ء مردم انتخاب می‌شود.

در هر جلسه ۸-۱۰ مورد از فیلم‌های پذیرفته شده در جشنواره برای مردم به نمایش درمی‌آیند و تماشاگران در کارت‌هایی که در اختیار آنها قرار داده شده به رتبه‌بندی فیلم‌ها از جهات مختلف می‌پردازند و در نهایت فیلم‌های برگزیده در بخش‌های مختلف انتخاب شده و جوایزی به‌آنها تعلق می‌گیرد.

در جشنواره فیلم کوتاه شهر صورتی امسال، از طرف کشورمان اثری از برزان رستمی نیز در این جشنواره شرکت کرد. فیلم «پژواک» در بین ۵۰ ثر برتر این جشنواره قرار گرفت و خبر خوب کسب جایزه بهترین طراحی صدای این جشنواره را با خود به‌همراه آورد. این جایزه به حسین قورچیان صداگذار این اثر ایرانی رسید.

فیلم کوتاه پژواک

فیلم «اکو» و پژواک خبر خوب پرای قورچیان

فیلم «پژواک» یا اکو از ساخته‌های برزان رستمی کارگردان و انیمیشن‌ساز جوان ایرانی است که پیش از این از او انیمیشن «بالانس» را دیده‌ایم که در بسیاری از جشنواره‌های جهانی حضور داشته و جایزه بهترین انیمیشن از جشنواره PRINCE OF PRESTIGE ACADEMY AWARD آمریکا را از آن خود کرد و به‌عنوان یکی از ۱۱ انیمیشن موفق ایرانی در سال گذشته در کشور دانمارک به روی پرده نمایش رفته است.

فیلم کوتاه «پژواک» که از آخرین ساخته‌های این کارگردان کشورمان است، درباره حیات وحش و ادراک آن و همچنین سوء استفاده بشر از محیط زیست است که نه تنها به این دو مقوله آسیب وارد می‌کند، بلکه به نسل بشر نیز صدمه خواهد زد.برزان رستمی

برزان رستمی درباره این انیمیشن می‌گوید:‌ «من همیشه از خودم می‌پرسم که اگر طبیعت با همان روشی که انسان به محیط زیست و حیات وحش آسیب می‌زند، با ما رفتار کند، آیا بازهم به این کار ادامه خواهیم داد؟ من با محیط زیست همدردی می‌کنم چون فکر می‌کنم همه موجودات زنده مانند ما دارای احساسات هستند. آنها احساس خوشبختی، غم، عصبانیت و.. می‌کنند و ممکن است آنها را در پژواکشان با ما به اشتراک بگذارند. به‌همین دلیل فیلمی درباره همدلی با محیط زیست ساختم.»

این انیمیشن نیز در حضور در جشنواره‌های جهانی موفق عمل کرده و جایزه بهترین انیمیشن از جشنواره‌های SMARAGDNI ECO Film Festival کرواسی و FICCSUR مکزیک را از آن خود کرده است.

و حالا در جشنواره فیلم کوتاه شهر صورتی هندوستان، برزان رستمی به نمایندگی از کشورمان با انیمیشن «پژواک» شرکت کرد و خبر خوب کسب جایزه‌ای دیگر را برایمان به ارمغان آورد.

جایزه بهترین طراحی صدای این جشنواره به حسین قورچیان برای صداگذاری فیلم کوتاه «پژواک» تعلق گرفت.

حسین قورچیان که در زمینه صدابرداری، طراحی و ترکیب صدا و صداگذاری فعالیت می‌کند، در بسیاری از آثار سینما و تلویزیون ایران همکاری داشته و موفق به دریافت جوایز بین‌المللی برای طراحی صدا از جشنواره گانادور مکزیک برای فیلم کوتاه «نفس»، فروستبیت آمریکا برای «ساختمان شماره ۱۳»، ملبورن استرالیا برای «فروزان»، پونای هند برای فیلم کوتاه «بازگشت» و تندیس بهترین صداگذاری و میکس را از جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران برای فیلم «کل به جز» نیز شده است.

حسین قورچیان

چرا این خبر خوب است؟

فیلمسازی و سینمای ایران امروزه به نقطه‌ای رسیده که می‌تواند در بسیاری از عرص‌های جهانی حرف‌ها برای گفتن داشته باشد، پس خبر کسب جوایز بین‌المللی دیگر برایمان دور از ذهن نیست. اما خبر خوب درباره انیمیشنی که امروز درباره آن گفتیم، این است که درباره محیط زیست و حیاط وحش است و دغدغه‌ای مهم و جهانی دارد.

از این رو درباره آن به شما اطلاع‌رسانی کردیم تا شما نیز از دیدن این فیلم کوتاه لذت ببرید.

با آرزوی موفقیت برای تمامی هنرمندان جوان کشور، از شما برای همراهیمان تا انتهای خبر سپاس‌گزاریم.

فیلم کوتاه پژواک

خبرهای خوب درباره انیمیشن و یادداشت‌های ما در این حوزه را از دست ندهید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی