فیلم کوتاه هم قفس و خبر خوب جایزه از جشنواره ژاپنی

8

فیلم کوتاه «هم قفس» و خبر خوب جایزه بهترین فیلمنامه

امروز با فیلم کوتاه «هم قفس» به کارگردانی بهزاد خداویسی و خبر خوب جایزه بهترین فیلمنامه در بخش فیلم کوتاه جشنواره هنرهای رسانه‌ای ژاپن که به سولماز اعتماد ، نویسنده این فیلم تعلق گرفت با شما همراهان گرامی گودنیوز هستیم.

بیست و سومین دوره از جشنواره هنرهای رسانه‌ای ژاپن در حالی به پایان رسید که فیلم کوتاه «هم قفس» ساخته بهزاد خداویسی مؤفق به کسب جایزه بهترین فیلمنامه از این این جشنواره شد. نویسنده این اثر سولماز اعتماد است.

فیلم کوتاه «هم قفس» و خبر خوب از جشنواره هنرهای رسانه‌ای ژاپن

جشنواره بین‌المللی هنرهای رسانه‌ای ژاپن (Japan Media Arts Festival) از سال ۱۹۹۷ توسط آژانس امور فرهنگی ژاپن با هدف پیشرفت هنرهای رسانه‌ای در کشور ژاپن، به‌صورت سالانه برگزار می‌شود.فیلم کوتاه «هم قفس»

این جشنواره یک رقابت آزاد میان تمام هنرمندان جهان در عرصه هنرهای رسانه‌ای است که در چهار دسته اصلی هنر، سرگرمی، انیمیشن و مانگا‌‌ (کمیک استریپ یا نشریات کارتونی) جوایزی را به برگزیدگان خود اعطا می‌کند و یک جایزه تشویقی ویژه نیز برای یک اثر خاص در هر دوره دارد و در نهایت با برگزاری نمایشگاهی از آثار برگزیده به پایان می‌رسد.

بیست و سومین دوره از این جشنواره در حالی برگزار شد که ۳۵۶۶ اثر از ۱۰۷ کشور جهان برای شرکت در این رویداد بزرگ ارسال شدند.

از طرف کشور ما هم فیلم کوتاه «هم قفس» به کارگردانی بهزاد خداویسی مؤفق به شرکت در بخش رقابتی شد و در نهایت جایزه بهترین فیلمنامه در بخش فیلم کوتاه به سولماز اعتماد ، نویسنده این اثر تعلق گرفت.

کارگردان و نویسنده «هم قفس»

بهزاد خداویسی بازیگر، نویسنده، گریمور و کارگردان ایرانی است که او را با آثار تلویزیونی و سینمایی بسیاری می‌شناسیم.

از جمله آثاری که این هنرمند ایرانی در آن‌ها به عناوین گفته شده فعالیت داشته است می‌توان به فیلم‌های سینمایی «ضیافت»، «فصل ماهی سفید»، «تحفه‌ها»، «ایران سرای من است»، «غریبانه» و … اشاره کرد.

او در فیلم‌های تلویزیونی بسیاری نیز نقش‌آفرینی کرده که «روزگار جوانی»، «تکیه بر باد»، «ستایش» و «مدرسه مادربزرگ‌ها» تنها تعدادی از آن‌ها هستند.

اخیراً این هنرمند کشورمان در عرصه بازیگری کمتر فعالیت کرده و بیشتر به کارگردانی می‌پردازد.بهزاد خداپیسی و سولماز اعتماد

فیلم‌های کوتاه «هدیه‌ای برای یک روز غم‌انگیز» و «هم قفس» آثاری هستند که اخیراً بهزاد خداویسی کارگردانی آن‌ها را به‌عهده داشته و برای آن‌ها برنده جوایز متعددی از جشنواره‌های جهانی نیز شذه است.

«هدیه‌ای برای یک روز غم‌انگیز» در مدت کوتاهی برنده ۵ جایزه شد که جایزه بهترین فیلم از دو جشنواره فیلم توکیو و جشنواره فیلم جیرونا در اسپانیا مواردی از آن‌ها هستند.

فیلم کوتاه «هم قفس» نیز اخیراً برنده جایزه بهترین کارگردانی از جشنواره بین‌المللی di Castel volturno ایتالیا شده بود و حالا خبر خوب جایزه بهترین فیلمنامه نیز از جشنواره هنرهای رسانه‌ای ژاپن به این فیلم را شاهد هستیم.

نویسنده فیلمنامه «هم قفس» سولماز اعتماد، شاعر و نویسنده ایرانی است. وی همسر بهزاد خداویسی کارگردان این فیلم کوتاه نیز است.

داستان فیلم

این فیلم کوتاه داستان دختری ۱۰ ساله را روایت می‌کند که در حیاط خانه‌ای با یک پرنده در قفس بازی می‌کند. در حالی که لباس‌های شسته شده را آویزان می‌کند یا کتاب می‌خواند، صدای بازی و خنده کودکان دیگر را از بیرون خانه می‌شنود. مردی وارد خانه می‌شود و پس از مدتی دست کودک را می‌گیرد و به داخل خانه می‌رود. در داخل خانه ما شاهد عکس‌های عروسی دختر ۱۰ ساله با آن مرد هستیم.

و فیلم با این جمله به پایان می‌رسد:‌ «سالانه، در جهان ، ۱۲ میلیون دختر قبل از رسیدن به ۱۸ سالگی ازدواج می‌کنند ، این تقریباً هر دو دقیقه یک ازدواج است.»

این فیلم در زمانی کوتاه تمام کودکی تباه شده یک دختر را که در زیر سن قانونی ازدواج کرده است را به تصویر می‌کشد.

و جمله‌ای که برای خلاصه فیلم گفته شده خود بیان‌گر همه چیز است: «رؤیاهای او را به سرقت بردند، او می خواهد یک کودک باشد نه یه زن!»

چرا این خبر خوب است؟فیلم کوتاه «هم قفس»

بردن جایزه از جشنواره‌های جهانی توسط هنرمندان ایرانی اتفاق بسیار خوبی است، اما موضوعی که خبر امروز را جذاب‌تر می‌کند،‌ برنده شدن جایزه برای فیلمی با دغدغه معضل «کودک همسری» است. امیدواریم سازندگان این فیلم مؤفق به انجام رسالت خود که رساندن صدای کودکان به جهان است، شوند و سهم خود را در بازگرداندن کودکی به آن‌ها به‌خوبی انجام دهند و روزی برسد که دیگر شاهد این اتفاق غم‌انگیز در هیچ نقطه‌ای از جهان نباشیم.

ما نیز با انتشار این خبر سهم خود را در آگاه کردن جامعه پیرامون خود انجام دادیم.

خبرهای خوب درباره فیلم‌های کوتاه و یادداشت‌های ما در این حوزه را بخوانید.

وج‌ورد روزانه یک خبر خوب را به اطلاع شما عزیزان می‌رساند.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی