فیلم یلدا و خبر خوب جایزه بهترین فیلمنامه از جشنواره فیلم صوفیه

9

فیلم «یلدا» و خبر خوب نشان ویژه برای این فیلم

امروز با فیلم سینمایی «یلدا» و خبر خوب تعلق گرفتن نشان ویژه بهترین فیلمنامه از جشنواره فیلم صوفیه به این فیلم که ساخته مسعود بخشی است با شما همراهان عزیز گودنیوز هستیم.

فیلم سینمایی «یلدا» ساخته مسعود بخشی که پیش از این در جشنواره برلین و جشنواره ساندنس درخشیده بود، این بار با بردن نشان جایزه نشان ویژه بهترین فیلنامه از بیست و چهارمین جشنواره فیلم صوفیه که در بلغارستان برگزار می‌شود، افتخاری دیگر را به کارنامه خود افزود.جشنواره بین‌المللی فیلم صوفیه

خبر خوب جشنواره فیلم صوفیه

جشنواره بین‌المللی فیلم صوفیه (Sofia International Film Festival‎) از سال ۱۹۹۷ در شهر صوفیه پایتخت کشور بلغارستان با هدف شناساندن سینمای جهان به مردم کشور بلغارستان و ایجاد همکاری بین فیلمسازان جهان برگزار می‌شود.

این جشنواره طی سال‌های فعالیت خود به یکی از معتبرترین جشنواره‌های تخصصی فیلم در اروپا تبدیل شد و مرجعی برای شناخت بهترین فیلم‌های هر سال نیز شناخته می‌شود. همچنین تنها جشنواره بلغاری است که از طرف انجمن جهانی تهیه‌کنندگان فیلم (FIAPF) و انجمن جهانی منتقدین فیلم (FIPRESCI) به رسمیت شناخته شده است.

این اعتبار موجب شده است که هر ساله با برگزاری دوره جدید جشنواره فیلم صوفیه فیلمسازان بسیاری از سراسر جهان برای شرکت در این جشنواره اقدام کنند و چیزی در حدود صدهزار بیننده را به خود جذب کند.

خبر خوب جشنواره «گلدن کوکر» که یکی دیگر از جشنواره‌های کشور بلغارستان، البته در زمینه انیمیشن است را در وج‌ورد بخوانید.

بیست و چهارمین دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم صوفیه امسال به‌صورت آنلاین برگزار شد تا مخاطبان آن در خطر سرایت بیماری کرونا قرار نگیرند.

و امروز درخشش فیلم سینمایی «یلدا» و خبر خوب تعلق گرفتن جایزه نشان ویژه بهترین فیلمنامه به این فیلم باعث شد تا بار دیگر به این نتیجه برسیم که «یلدا» فیلمی با پتانسیل بسیار در سینمای جهان است.فیلم سینمایی «یلدا» ساخته مسعوود بخشی

یلدا فیلمی با جوایز جهانی

فیلم سینمایی «یلدا» سومین ساخته بلند مسعود بخشی در سال ۹۷ است که راوی داستان مریم ۲۲ ساله است که همسر ۶۵ ساله خود، ناصر را به قتل رسانده و در شب یلدا به برنامه‌ای زنده دعوت می‌شود تا با روبه‌رو شدن با دختر همسرش، مونا بتواند از او رضایت بگیرد و قصاص نشود. اما یادآوری گذشته در ذهن مونا موجب جدالی درونی با خودش می‌شود و بخشش را برای او سخت می‌کند.

مسعود بخشی درباره این فیلم می‌گوید:

«آموزش و تجربه آغاز فعالیت من با فیلم‌های مستند باعث شده تا فیلم‌های بلند خود را هم درباره واقعیات موجود در ایران بسازم. سال‌ها پیش مستندی ساختم درباره زنانی که بخاطر کشتن همسرشان به اعدام محکوم شده‌اند. دیدن این زنان و شنیدن داستان‌های دلخراش آن‌ها که خشونت خانگی و و دردهای عمیقی که در زندگی کشیده بودند موجب عکس‌العمل آن‌ها شده بود، در ذهن من ماندگار شد و امروز موجب ساختن فیلم سینمایی «یلدا» شد.»

فیلم سینمایی «یلدا» پیش از این در جشنواره برلین مورد توجه قرار گرفته بود و همچنین توانسته بود برنده جایزه بزرگ بهترین کارگردانی برای مسعود بخشی شود.

خبر خوب فیلم سینمایی «یلدا»که کسب جایزه بهترین کارگردانی از جشنواره ساندنس آمریکا است و اطلاعات بیشتری که درباره این فیلم و مسعود بخشی در این خبر در اختیارتان قرار دادیم را از دست ندهید.

این فیلم که هم اکنون در سینماهای هنر و تجربه کشور اکران می‌شود، پاییز امسال در سینماهای کشور بلغارستان به نمایش درمی‌آید.

چرا این خبر خوب است؟

نمایش آثار ایرانی در سینماها و جشنواره‌های مختلف جهانی می‌تواند به دیده‌شدن آثار ایرانی و شناخت سینمای ایران به جهانیان بسیار مؤثر باشد هر چند که برخی از سینماگران و منتقدان به حضور آثار ایرانی در چنین جشنواره‌هایی نقد دارند. از طرفی دریافت جایزه بهترین فیلم نامه برای فیلم ایرانی یلدا اتفاق مثبتی به‌حساب می‌آید.

فیلم سینمایی «یلدا»

امیدواریم هر روز شاهد پیشرفت بیشتر سینمای ایران در سطح بین‌المللی و خبر خوب جوایز جهانی باشیم.

خبرهای خوب درباره سینما و یادداشت‌های ما در این حوزه را بخوانید.

وج‌ورد روزانه یک خبر خوب با اطلاعات کامل درباره جزئیات آن برایتان دارد.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی