کسب مقام چهارمی تیم ایران در مسابقات المپیاد جهانی علمی کامپیوتر ۲۰۱۹

86

المپیاد جهانی کامپیوتر ۲۰۱۹

ایران در سی و یکمین المپیاد جهانی علمی کامپیوتر ۲۰۱۹ باکو در میان ۸۸ کشور حاضر از نظر امتیازات تیمی چهارم شد.

سی و یکمین دوره مسابقات المپیاد جهانی کامپیوتر ۲۰۱۹ از ۱۴ الی ۱۹ مرداد در شهر باکو به میزبانی آذربایجان برگزار شد. بیش از ۶۰۰ نفر دانش‌آموز، معلم و کارشناس از ۸۸ کشور در این رقابت‌ها حضور داشتند.

تیم ایران در این رقابت‌ها با ترکیب ارشیا سلطانی موخر، کسری مظاهری، سیدمهرشاد میرمحمدی و مهدی جعفری راویز به سرپرستی محمدعلی آبام شرکت کرد.

در پایان این رقابت‌ها مهدی جعفری راویز موفق به کسب مدال طلا شد و سیدمهرشاد محمدی، ارشیا سلطانی‌موخر و کسری مظاهری هر سه نفرشان به مدال نقره دست یافتند تا ایران در مجموع با کسب ۱ مدال طلا و ۳ نقره با ایستادن در رده چهارم مسابقات به کار خود در این دوره پایان دهد.

تیم‌های آمریکا، روسیه و چین از نظر امتیازات به ترتیب اول تا سوم شدند.

عملکرد ایران

محمدعلی آبام نتایج تیم اعزامی ایران به سی و یکمین المپیاد جهانی علمی کامپیوتر ۲۰۱۹ باکو را رضایت‌بخش خواند.

وی به خبرنگار ایرنا گفت: متوسط رتبه ایران در هشت سال اخیر در میان  بیش از ۸۰ کشور ششم  بوده و امسال توانستیم رتبه چهارم را کسب کنیم  و این مهم  نشان می‌دهد که ما  توانستیم جایگاه و موقعیت خود در میان شش کشور برتر جهان را حفظ کنیم.

کسب رتبهٔ چهارمی در حالی به دست آمد که در دورهٔ گذشتهٔ این رقابت‌ها که در کشور ژاپن برگزار شده بود تیم چهارنفرهٔ ایران با کسب ۱ مدال طلا، ۲ نقره و ۱ برنز در بین ۸۷ کشور شرکت کننده از نظر کسب مدال به جایگاه یازدهمی رقابت‌ها دست یافته بود درحالی‌که امسال از نظر کسب مدال در ردهٔ هفتم جای گرفتند.

در این مسابقات، توانایی حل مسائل علوم کامپیوتر و برنامه‌نویسی دانش‌آموزان برگزیده از سراسر دنیا سنجیده می‌شود و بعد از المپیاد ریاضی دومین مسابقات بزرگ المپیاد محسوب می‌شود.

اولین دوره مسابقات

اولین دوره المپیاد جهانی علمی کامپیوتر در سال ۱۹۸۹ در کشور بلغارستان برگزار شد. تیم چین در مجموع با کسب ۸۱ طلا، ۲۶ نقره و ۱۲ برنز در صدر جدول کلی مسابقات قرار دارد.

تیم کشورمان برای نخستین بار در سال ۱۹۹۲ در چهارمین دوره این رقابت‌ها که در کشور آلمان برگزار شد حضور پیدا کرد. تیم ایران در تمامی ادوار موفق به کسب ۲۴ مدال طلا، ۵۷ نقره و ۳۱ برنز شده است و در جدول رده‌بندی کلی در جایگاه نهم قرار دارد.

با توجه به سرعت تغییراتی که در دنیا دارد صورت می‌گیرد می‌توان گفت که برنامه‌نویسی یکی از مهم‌ترین نقش‌ها را در این زمینه دارد. نقش کامپیوتر و برنامه‌نویسی در تشکیل دنیای مدرن امروزی غیر قابل انکار است و بیهوده نیست اگر بگوییم آینده متعلق به دنیای برنامه‌نویسی است. وجود تکنولوژی، هوش مصنوعی، ربات‌ها، ماشین‌های بدون سرنشین، ارتباطات انسان‌ها با یکدیگر (با استفاده از برنامه‌های مختلف) و…………. تنها از مواردی هستند که نقش علوم کامپیوتر و برنامه‌نویسی را در آینده به ما گوشزد می‌کنند.

عملکرد ایران در این دوره از رقابت‌ها را می‌توان مثبت ارزیابی کرد و کسب رتبهٔ چهارمی در این رقابت‌ها را امیدوارکننده دانست که نشان از ارتقا ایران در این رشته است.

تحلیل خبر: رضا زرگر

 

اخبار مرتبط با این موضوع:

تیم المپیاد دانش‌آموزی ایران؛ کسب چهار مدال در المپیاد جهانی زیست‌شناسی

 

 

 

 

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

کسب مقام چهارمی تیم ایران در مسابقات المپیاد جهانی علمی کامپیوتر ۲۰۱۹
5 (100%) 3 votes