مسابقه دستان ۱ و خبر خوب حمایت از حقوق کودکان

25

مسابقه «دستان ۱» و خبر خوب حمایت از حقوق کودکان کار و محروم

امروز با مسابقه «دستان ۱» و خبر خوب انتشار فراخوان اولین مسابقه‌ پوستر، عکس و کاریکاتور که توسط انجمن حمایت از کودکان کار و با هدف حمایت از حقوق کودکان ، به‌خصوص کودکان کار و محروم برگزار می‌شود،‌ با شما هستیم.

فراخوان اولین دوسالانه پوستر، عکس و کاریکاتور «دستان ۱» که با هدف حمایت از حقوق کودکان ، به‌ویژه کودکان کار و محروم توسط انجمن حمایت از کودکان کار به دبیری محمدحسین عناصری برگزار خواهد شد، اخیراً منتشر شد. علاقمندان برای شرکت در این مسابقه تا ۳۱ تیرماه ۹۹ فرصت دارند.

خبر خوب نخستین مسابقه طراحی از طرف انجمن حمایت از کودکان کارمسابقه «دستان ۱»

انجمن حمایت از کودکان کار در سال ۸۱ تأسیس شد. این مؤسسه غیردولتی با این هدف که روزی در دنیا تمام کودکان از حق آموزش، پرورش، سلامت و حمایت برخوردار باشند و پدیده تلخ کودک کار از جهان محو شود،‌ بنیان‌گذاری شد.

کودکانی که درگیر فعالیت‌های اقتصادی هستند و این فعالیت‌ها مانع تحصیل، آموزش و برخورداری آنان از امکانات اولیه­ رشد فردی و اجتماعی­شان می‌­شود و با آسیب و بهره­‌کشی نیز همراه است، کودکان کار هستند.

این مؤسسه با به رسمیت شناختن هویت انسانی کودکان کار، حمایت از این کودکان و آموزش آن‌ها مانند کودکان دیگر و بدون تبعیض، می‌خواهد در دستیابی به آینده‌ای بهتر به آن‌ها کمک کند.

انجمن حمایت از کودکان کار در وب‌سایت، اینستاگرام و تلگرام خود و همچنین اپلیکیشنی که با همین نام دارد، از روند فعالیت‌هایی که برای رسیدن به اهداف انجمن و کمک و حمایت کودکان کار و محروم انجام می‌شود گزارش‌هایی ارائه می‌دهد و شماره حسابی را برای واریز کمک‌های مالی نیز در این درگاه‌ها قرار داده که می‌توانید با مراجعه به وبسایت و دانلود اپلیکیشن از آن‌ها مطلع شده و اگر تمایل دارید برای کمک مالی اقدام کنید.

اما اخیراً این مؤسسه دست به فعالیتی فرهنگی- هنری در سالگرد تاسیس خود زده که موضوع خبر خوب امروز ما است.

مسابقه «دستان ۱» و خبر خوب حمایت از حقوق کودکان

انجمن حمایت از کودکان کار در هجدمین سالگرد تأسیس خود تصمیم به برگزاری یک مسابقه طراحی پوستر، عکس و کاریکاتور برای حمایت از حقوق کودکان به‌خصوص کودکان کار و محروم گرفته است.

این مسابقه که قرار است به‌صورت دوسالانه برگزار شود «دستان» نام گرفته است، به‌یاد کودکانی که با دستان کوچک خود و زودتر از سن قانونی مجبور به کار کردن شده و درگیر شدن در فضای اقتصادی و نان‌آوری حقوق اولیه آن‌ها از جمله تحصیل، ‌آموزش و رشد فردی و اجتماعی آن‌ها را تحت‌الشعاع قرار داده و از آن‌ها محرومشان می‌کند.

در متن فراخوان مسابقه از تمامی هنرمندان در عرصه طراحی گرافیک، عکاسی و طراحی کاریکاتور دعوت به‌عمل آمده تا با شرکت در این رویداد در اثرگذاری هرچه بیشتر این دوسالانه برای رسیدن به خبر خوب محو پدیده تلخ کودک کار سهیم باشند.

موضوع مسابقه «دستان ۱» آزاد است اما با توجه به هدف برگزاری آن، موضوعاتی به‌صورت پیشنهادی و برای کمک به خلاقیت هنرمندان شرکت‌کننده در مسابقه ارائه شده است:

 •  تاثیر ویران‌گر کار بر شرایط فردی کودکان اجتماع
 •  آسیب‌های ناشی از کار بر کودکان
 • سخت‌ترین پیشه‌ها برای کودکان
 • نمایش خلأ حقوق کودک در زندگی کودکان کارکودکان کار

همچنین از هنرمندان عزیز خواسته شده تا فارغ از هرگونه تبعیض‌نژادی، مذهبی، زبانی، قومیتی، جسمی و … بر این موضوع که کودکان در هر کجای دنیا که هستند حق دارند از امنیت، آموزش و دیگر حقوق کودکانه خود در حد عالی بهره‌مند باشند، در خلق آثار خود تکیه کنند و در این مسیر به اینکه علاوه بر خدمات‌رسانی به کودکان کار و محروم، مسأله به رسمیت شناختن هویت انسانی این کودکان است که می‌تواند در محقق شدن هدف داشتن آینده‌ای بهتر برای آن‌ها تأثیر به‌سزایی داشته باشد را فراموش نکنند.

نکات مهم برای شرکت در این رویداد فرهنگی-هنری

به شرایط کلی و شرایط خاصی که برای شرکت در هر بخش مسابقه «دستان ۱» اعلام شده اشاره‌ای خواهیم کرد:

۱٫ شرایط کلی:

 • خبر خوب اول اینکه تمامی هنرمندان می‌توانند در مسابقه شرکت کنند.
 • نام‌گذاری فایل‌های ارسالی باید به‌صورت انگلیسی باشد.
 • اثر ارسالی از طرف شما قانوناً باید متعلق به خودتان باشد و درصورتی که خلاف این امر ثابت شود، علاوه بر حذف شدن از مسابقه باید پاسخ‌گوی این مسأله در مراجع قانونی باشید.
 • در مرحله نخست و برای انتخاب، باید نسخه دیجیتالی آثار به همراه فایل word مشخصات، مطابق فرم شرکت در دوسالانه «دستان ۱» به پست الکترونیک dastan@apcl.org.ir ارسال شود.
 • در طراحی آثار باید به جایگاه کودکان کار با احترام برخورد شود.

۲٫ بخش پوستر:

 • محدودیتی در تکنیک آثار ارسالی وجود ندارد.
 • هر طراح مجاز به ارسال حداکثر ۳ اثر برای شرکت در مسابقه است و ارسال آثاری که پیش از این جوایز بین‌المللی دریافت کرده‌اند نیز بلامانع است.

۳٫ بخش عکس:

 • در هیچ عکسی نباید صورت کودکان واضح دیده شود و قابل تشخیص بوده چهره کودک کار به‌نوعی خطا است. اگر از بازیگر برای عکس‌های چیدمان، استودیویی و … استفاده می‌کنید، مشخص بودن چهره مشکلی ندارد، اما حتماً عبارت «عکس ساختگی است» باید در مشخصات عکس درج شود و نام بازیگر نوشته شود.
 • حداکثر تعداد عکس در بخش تکی سه فریم و برای مجموعه عکس، هشت فریم است.

۴٫ بخش کاریکاتور:کودکان کار

 • هر هنرمند مجاز به ارسال حداکثر ۵ اثر برای شرکت در مسابقه است و محدودیتی در تکنیک آثار وجود ندارد.
 • آثار ارسالی نباید پیش از این برنده جایزه شده یا در کاتالوگ جشنواره دیگری چاپ شده باشند.
 • برای این بخش ارسال به روش پستی نیز وجود دارد که روی پاکت ارسالی باید عنوان مسابقه «دستان ۱» درج شود.

خبر خوب جوایز نقدی و نمایشگاهی برای آثار برگزیده

در تمام بخش‌ها جوایزی برای نفرات اول تا سوم در نظر گردفته شده است:

 • نفر اول: دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ ۷ میلیون تومان
 • نفر دوم: دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ ۴.۵ میلیون تومان
 • نفر سوم : دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ ۲.۵ میلیون تومان

البته نمایشگاهی نیز در حال راه‌اندازی است که به هر اثر راه یافته به آن مبلغ ۳۰۰ هزار تومان برای حق حضور پرداخت خواهد شد.

برای شرکت در مسابقه تا ۳۱ تیر ماه ۹۹ فرصت دارید و آثار انتخاب شده تا ۵ مرداد اعلام خواهند شد تا برگزیدگان اقدام به ارسال نسخه اصلی کار برای شرکت در نمایشگاه کنند.

از ۲۰ تا ۲۶ مرداد ماه نمایشگاه آثار برگزیده در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود و در روز آخر نمایشگاه مراسم اختتامیه و اهدای جوایز برگزار خواهد شد.

برای اطلاع از جزئیات بیشتر شرایط و راه‌های ارتباطی می‌توانید به وب‌سایت انجمن حمایت از حقوق کودکان کار مراجعه کنید.

چرا این خبر خوب است؟

توجه به مسأله کودکان کار و محروم و رنج‌ها و حسرت‌های آن‌ها در زندگی و تلاش برای ساختن آینده‌ای بهتر برای آن کودکان و حذف پدیده کودک کار از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و برگزاری مسابقات و نمایشگاه‌هایی که این هدف را دنبال می‌کنند یک حرکت رو به جلو به‌حساب می‌آِید.

ما هم با انتشار این خبر و تحلیل و بررسی آن و دعوت از هنرمندان عززیز برای شرکت در مسابقه «دستان ۱» تلاش برای سهیم شدن در این حرکت انسان دوستانه داریم.

به امید به روزی که هیچ کودکی در جهان مجبور به گذشتن از حقوق اولیه خود و درگیر شدن در مسائل اقتصادی نشود.کودکان کار ؛ انجمن حمایت از کودکان کار

خبرهای خوب ما در باره مسابقات گذشته و درحال برگزاری را بخوانید.

وج‌ورد هر روز برای شما یک خبر خوب دارد.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

مسابقه دستان ۱ و خبر خوب حمایت از حقوق کودکان
5 (100%) 1 vote