نمایش ویتسک و خبر خوب راه‌یافتن به جینجر فست روسیه

11

نمایش «ویتسک» از گروه گلبانگ و خبر خوب راهیابی به جشنواره تئاتر روسیه

امروز با نمایش «ویتسک» به کارگردانی قاسم تنگسیرنژاد و مهسا رهسپار ، کاری از گروه نمایش گلبانگ و خبر خوب راه‌یابی این تئاتر به بخش رقابتی «جینجر فست» روسیه همراه شما مخاطبان گودنیوز هستیم.

دومین دوره از جشنواره تئاتر روسیه به نام «جینجر فست» که قرار بود در سپتامبر ۲۰۲۰ برگزار شود، باتوجه به محدودیت‌های ناشی از اپیدمی کرونا به آوریل ۲۰۲۱ موکول شده است. اما خبر خوب برای ما از این جشنواره پذیرفته شدن تئاتر «ویتسک» در مرحله بازبینی و راه‌یابی آن به بخش رقابتی این رویداد هنری است.

خبر خوب نمایش «ویتسک» از «جینجر فست» روسیه

جشنواره بین‌المللی تئاتر جینجر (Ginger Theatre Festival) برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ با هدف بها دادن به گروه‌های تئاتر جوان و معرفی آنها به جهان و همچنین تبادل فرهنگی میان کشورهای مختلف در شهر تولای روسیه برگزار شد.

در اولین دوره این جشنواره با برنامه‌های جذابی که برای افتتاحیه و اختتامیه داشت که شامل یک جشنواره خیابانی باشکوه می‌شد و همچنین برگزاری کارگاه‌هایی که توسط کارشناسان خبره برگزار می‌شد، با استقبال خوبی مواجه شد.

امسال هم پس از انتشار فراخوان برای دومین دوره گروه‌های تئاتر بسیاری از سراسر جهان برای شرکت در جشنواره اقدام کردند که ده نمایش در این بین از مرحله بازبینی سربلند بیرون آمدند و به مرحله رقابتی راه یافتند.

گروه‌هایی از ایتالیا، اسپانیا، مصر، استونی،‌ هند، روسیه و البته ایران. خبر خوب امروز ما دقیقا درباره گروه نمایش گلبانگ از برازجان است که با نمایس «ویتسک» به کارگردانی قاسم تنگسیرنژاد و مهسا رهسپار موفق شدند به مرحله رقابتی «جینجر فست» روسیه برسند.

تئاتر «ویتسک» و خبر خوب گروه گلبانگنمایش ویتسک به کارگردانی قاسم تنگسیرنژاد و مهسا رهسپار

گروه نمایش گلبانگ گروهی است متشکل از جوانان برازجانی که که در عرصه تئاتر فعالیت می‌کنند. این گروه در سال گذشته با اجرای نمایشنامه‌ای از گئورگ بوشنر به نام «ویتسک» که کارگردانی آن بر عهده قاسم تنگسیرنژاد و مهسا رهسپار است، به، روی صحنه رفت.

این نمایش بعد از حضور موفق خود در جشنواره تئاتر دانشگاهی و جشنواره «هایفست» ارمنستان، برای شرکت در جشنواره تئاتر در روسیه ارسال شد.

در مرحله بازبینی ده نمایش برگزیده انتخاب شدند تا به مرحله اصلی که مرحله رقابتی جشنواره برای جایزه است برسند و در این میان تئاتر نام «ویتسک» و گروه هنری گلبانگ نیز به چشم می‌خورد.

نمایشنامه «ویتسک» کاری از گئورگ بوشنر است اما او موفق به کامل کردن آن نشد زیرا در میان راه زمان مرگش فرا رسید و نمایشنامه ناقص ماند. بسیاری از گارگردانان، نویسندگان، ویراستاران و مترجمان جهان کامل شد.

نمایشی از دغدغه‌های انسان معاصر

نمایشنامه روایت‌گر داستان سربازی آلمانی است که از طرف ارتش متحمل فشارهای بسیاری است و از بسیاری جهات دیگر مورد اذیت‌های روحی قرار می‌گیرد. حتی پزشک مشاور او هم مانند موشی آزمایشگاهی از او سو استفاده می‌کند. تمامی این فشارها از اطرافیان و تحمل فقر و اختلافات طبقاتی در اجتماع باعث می‌شوند که او روزی تمام خشم خود را بیرون بریزد و پس از کشتن همسرش، خودکشی کند.

این تئاتر در موقعیتی دراماتیک بخش‌هایی از دغدغه‌های اصلی انسان معاصر را به چالش می‌کشد، پستی و دشمنی نهفته در روابط ناسالم انسانی را نشان می‌دهد و گوشزد می‌کند که گاهی انسان‌های که ممکن است بسیار مورد اعتماد ما باشند، خود بیمار بوده و رفتاری بیمارگونه با ما داشته باشند.

نمایشنامه «ویتسک» بارها در ایران و در کشورهای مختلف جهان بر روی صحنه رفته است و حتی دو فیلم سینمایی نیز بر اساس آن ساخته شده است.

حال با رسیدن این گروه هنری از برازجان به بخش رقابتی یک جشنواره تئاتر جهانی ما نیز منتظر درخشش این گروه و خبر خوب کسب جایزه از «جینجر فست» روسیه هستیم.تئاتر ویتسک از گروه نمایش گلبانگ

چرا این خبر خوب است؟

راه‌یابی یک گروه هنرمند تئاتر از شهر برازجان به بخش رقابتی یک جشنواره جهانی خود خبر بسیار خوبی است و نشان از سطح بالای کار این گروه دارد.

و البته می‌تواند انگیزه مضاعفی برای این عزیزان و همچنین دیگر جوانان کشور برای رسیدن به رویاهایشان باشد و چه بهتر که این موفقیت‌ها با رسیدن به جایزه نیز تکمیل شود.

امیدواریم که جوانان هنرمند کشورمان در «جینجر فست» بسیار مسلط و قوی ظاهر شوند و مورد توجه داوران جشنواره قرار گیرند.

خبرهای خوب و یادداشت‌های ما درباره تئاتر را از دست ندهید.

وج‌ورد هر روز برای شما یک خبر خوب دارد.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

نمایش ویتسک و خبر خوب راه‌یافتن به جینجر فست روسیه
5 (100%) 1 vote