ورزش راگبی و خبر خوب عضویت ایران در فدراسیون جهانی این رشته

8

ورزش راگبی و خبر خوب جهانی شدن ایران در این رشته

امروز با شما هستیم تا از ورزش راگبی و خبر خوب عضویت راگبی ایران در فدراسیون جهانی این رشته ورزشی برای شما همراهان گرامی گودنیوز بگوییم.

رشته ورزشی راگبی که در تمام جهان طرفداران بسیاری دارد، سال‌هاست که در کشور ما نیز تبدیل به یک ورزش جدی و حرفه‌ای شده است، اما تا اکنون کشور ما در این رشته ورزشی عضو فدراسیون جهانی نبود. اخیراً درپی درخواست مسئولین این ورزش در کشورمان برای جهانی شدن کشور ما در رشته راگبی، پس از بررسی عملکرد ورزشکاران و فدراسیون این رشته در کشور ایران و انجام رأی‌گیری در فدراسیون جهانی راگبی، کشور ایران نیز موفق به ورود به عرصه جهانی این رشته شد.

فدراسیون جهانی راگبی

ورزش راگبی و خبر خوب احیای ورزشی فراموش شده در ایران

راگبی در مفهوم عام خود همه ورزش‌هایی را در برمی‌گیرد که از نوعی فوتبال که در مدرسه راگبی در انگلستان بازی می‌شد، ریشه گرفته‌اند. یعنی: راگبی ۱۵ نفره، راگبی ۱۳ نفره، فوتبال آمریکایی، فوتبال استرالیایی، و فوتبال کانادایی. البته امروزه راگبی فقط به همان دو ورزش اول گفته می‌شود. پیدایش این رشته طبق داستان‌های گفته شده در سال ۱۸۲۳ توسط ویلیام وب الیس در انگلستان صورت گرفته که هنگام ورزش فوتبال توپ را با دست برداشت و شروع به دویدن با آن کرد.

هنوز سندی که مهر تأیید برای این داستان باشد ارائه نشده، اما گفته‌ها نشان از ایجاد جرقه رشته ورزشی دیگری به اسم راگبی با همین حرکت ساده در فوتبال دارد.وج ورد

ورزش دیگری که گفته می‌شود در پیدایش این رشته ورزشی نقش به‌سزایی داشته، رشته هارلینگ است که در جنوب غربی انگلستان بازی می‌شد. در این ورزش  بازیکنان برای رساندن یک توپ به دروازه حریف تلاش می‌کردند. دروازه‌ها معمولاً چندین کیلومتر از هم فاصله داشتند و همین موضوع فرصتی برای مسابقات بزرگ و پرهیجان بین روستاهای هم‌جوار را فراهم می‌کرد.

ورزش راگبی پیش از انقلاب در ایران به‌صورت رسمی وجود داشت و چند بازی غیررسمی داخلی و خارجی نیز توسط ورزشکاران کشورمان انجام شد.

اما پس از سال ۵۷ برای احیای این رشته ورزشی در کشورمان تلاشی صورت نگرفت و تا سال‌ها باوجود تلاش‌های کم و بیش ورزشکاران قدیمی این رشته تغییری در روند موجود ایجاد نشد. در سال ۱۳۷۹ به همت علیرضا فضل‌الله اعرابی یکی از دانشجویان رشته تربیت بدنی در کشورمان که اکنون از استادان این رشته هستند، با کمک و راهنمایی کتر ذوالفقاریان رئیس وقت فدراسیون بیسبال، مجوزهای لازم برای تشکیل کمیته راگبی در فدراسیون بیسبال دریافت شد.

با تلاش‌های بسیار علیرضا فضل‌الله اعرابی در ورزش راگبی پیشرفت‌های بسیار خوبی در این رشته صورت گرفت و همچنین به همت نرگس (نوشین) لفوتی که از فعالان این رشته ورزشی در ایران هستند، خبر خوب تشکیل تیم راگبی بانوان نیز در ایران را نیز شاهد بودیم. ایشان تنها داور زن این رشته در آسیا نیز هستند.

راگبی بانوان ایران

راگبی ایران جهانی شد

سال‌هاست که ورزش راگبی در ایران به‌صورت حرفه‌ای انجام می‌شود و بیش از ۱۰۰۰ ورزشکار در این رشته مشغول فعالیت هستند، اما تیم ملی راگبی کشورمان تاکنون فقط سابقه شرکت در تورنمنت بین‌المللی دوبی را داشته و به‌دلیل پذیرفته نشدن در فدراسیون جهانی این رشته هنوز سابقه بین‌المللی چشمگیری نداشته است.

در حال حاضر در استان‌های تهران، خراسان رضوی، اصفهان، فارس، گیلان، کرمانشاه، کرمان، خوزستان، سیستان و بلوچستان و البرز این رشته ورزشی دارای تیم است و مسابقات کشوری و در برخی مواقع رقابت‌هایی با کشورهای همسایه را برگزار می‌کند.

اما نداشتن عضویت راگبی ایران در فدراسیون جهانی این رشته خواه ناخواه موجب ایجاد محدودیت‌هایی در این رشته ورزشی برای تیم ملی کشورمان می‌شد. اخیراً مسئولان ورزش راگبی در کشورمان برای عضویت در فدراسیون جهانی این رشته درخواست‌هایی را ارسال کرده و با پیگیری‌های صورت گرفته توسط آن‌ها فدراسیون جهانی اقدام به بررسی عملکرد مسئولان و ورزشکاران کشورمان در این رشته ورزشی کرد و در نتیجه رأی‌گیری صورت گرفته خبر خوب عضویت راگبی ایران در فدراسیون جهانی به گوشمان رسید.ورزش راگبی در ایران

هم‌اکنون ورزش راگبی کشورمان به جمع ۱۲۸ کشور عضو  فدراسیون بین‌المللی راگبی پیوسته و این موضوع قطعاً موجب اتفاق افتادن خبرهای خوب بسیاری در راگبی ایران خواهد شد.

فدراسیون جهانی راگبی در بیانیه‌ای که به مناسبت عضویت کشورهای جدید منتشر کرده بود اظهار کرد:

«من افتخار می‌کنم اعلام کنم که شورای جهانی راگبی به اتفاق آراء پذیرش انجمن راگبی ایران و فدراسیون راگبی لائو را به عنوان اعضای کامل راگبی جهانی تصویب کرد و همچنین به اتفاق آرا راگبی نپال را به عنوان عضو همیاری جهانی راگبی پذیرفته شد، تبریک به آسیا! ما می‌توانیم بهتر، اما با هم کار کنیم.»

چرا این خبر خوب است؟

عضویت ورزش راگبی در فدراسیون جهانی می‌تواند موجب پیشرفت‌های بسیار خوبی در این رشته ورزشی در کشورمان شده و همچنین زمینه شرکت در تورنمنت‌های بین‌المللی بسیاری را برای تیم ملی کشورمان فراهم خواهد کرد، به‌علاوه این خبر خوب به خودی خود موجب ایجاد انگیزه مضاعف برای ورزشکاران کشورمان در این رشته ورزشی نیز خواهد بود تا برای درخشش در عرصه‌های بین‌المللی تلاش خود را بیشتر کنند.

با آرزوی موفقیت روزافزون برای ورزشکاران کشورمان، از شما عزیزان بابت همراهیمان تا انتهای خبر سپاس‌گزاریم.

خبرهای خوب را در وبسایت وج ورد دنبال کنید

خبرهای خوب ورزشی و یادداشت‌های ما در این حوزه را از دست ندهید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی