کودکان ایرانی و خبر خوب درخشش در نمایشگاه هنرهای زیبای چک

80

کودکان ایرانی و خبر خوب درخشش در نمایشگاه هنرهای زیبای چک

در چهل و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی هنرهای زیبا کودکان «لیدیسه» کشور چک‌، دو نشان رز و چهار دیپلم افتخار به کودکان هنرمند ایرانی رسید.
کودکان کار و خبر خوب ؛ مهتا عابد
«مهتا عابد» ۱۳ ساله دریافت نشان رز در بخش عکس

چهل و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی هنرهای زیبا کودکان معروف به «لیدیسه» برگزار شد و خبر خوب اینکه کودکان ایرانی دست پر از این مسابقات بازگشتند و موفق شدند دو نشان رز و چهار دیپلم افتخار کسب کنند.

نمایشگاه «لیدیسه» فستیوال جهانی کودکان و دانش‌آموزان است که در سال ۱۹۶۷ در پراگ جمهوری چک برگزار شده است.

نمایشگاه بین المللی کودکان و نوجوانان هنرهای زیبا نخستین بار در سال ۱۹۶۷ برای بزرگداشت کودکان قربانی روستای لیدیسه کشور جمهوری چک که توسط نازی‌های آلمان و همچنین همه کودکان دیگر که در جنگ‌ها به قتل رسیده بودند برگزار شد.

اگرچه در ابتدا این نمایشگاه ملی بود و فقط در سطح کشور جمهوری چک برگزار می‌شد، اما در سال ۱۹۷۳ به یک نمایشگاه بین المللی تبدیل شد و از آن زمان نه تنها در کشور ما بلکه در سراسر جهان در بین کودکان و معلمان شناخته شده است.

در سال‌های اخیر، بیش از ۲۵۰۰۰ اثر هنری بسیار خوب در این نمایشگاه به نمایش درآمده است.

امسال چهل و هشتمین نمایشگاه نقاشی هنرهای زیبا کودکان «لیدیسه» ۲۰۲۰ با موضوع «منظره و چشم انداز» در دو بخش نقاشی و عکاسی برگزار شد.

در شعاری که از طرف فستیوال در این دوره آمده است: “مجمع عمومی سازمان ملل سال ۲۰۲۰ را سال جهانی سلامت گیاهان اعلام کرده است. گیاهان سالم برای زندگی روی زمین، برای عملکرد صحیح اکوسیستم‌ها و ایمنی مواد غذایی مهم هستند. آفات و بیماری‌های گیاهی به محصولات آسیب می‌رسانند، میزان دسترسی به غذا را کاهش می‌دهند و هزینه تولید غذا را افزایش می‌دهند.

گیاهان سالم که به حفظ محیط سالم، جنگل‌ها و تنوع زیستی و غلبه بر تغییرات آب و هوایی کمک می‌کنند، از مبارزه با قحطی، فقر و سوء تغذیه حمایت می‌کنند. گیاهان بزرگ و کوچک، همانطور که از زمان‌های گذشته این منظره به انسان تعلق دارد، به چشم‌انداز تعلق دارند.” به همین دلیل این دوره را «منظره و چشم انداز» نامگذاری کرده‌اند.

نمایشگاه هنرهای زیبا
«راتین اعتقاد» ۸ساله دریافت نشان رز بخش نقاشی

 حدود ۲۲ هزار و ۲۱۶ اثر رسیده از ۷۸ کشور دنیا در این جشنواره حضور داشتند و شش عضو مراکز فرهنگی‌هنری کانون برگزیده شدند.

 راتین اعتقاد ۸ ساله و عضو مرکز کانون بهبهان در استان خوزستان در بخش نقاشی موفق شد که نشان رز لیدیسه را دریافت کند و همچنین در بخش عکس، نشان رز لیدیسه به مهتا عابد ۱۳ ساله عضو مرکز ۱۶ کانون تهران رسید.

ضمن اینکه دیپلم افتخار بخش نقاشی به علی اشرفی‌متقی عضو ۱۱ ساله مرکز کانون شیرین‌سو در همدان و ملیسا رضوی ۹ ساله از مرکز ۲۱ کانون تهران رسید و اعظم عظیمی ۱۶ ساله از نهبندان خراسان جنوبی و شادی اسماعیل‌نیا ۱۶ ساله از تهران نیز موفق شدند دیپلم افتخار بخش عکس این رویداد بین‌المللی را از آن خود کنند.

قرار است که جوایز در آیینی از سوی سفیر چک در تهران به برندگان اهدا شود.

در چهل و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی هنرهای زیبا کودکان «لیدیسه»، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با ارسال ۱۹۱ اثر نقاشی و ۱۵۰ قطعه عکس در این جشنواره شرکت کرده بود.

در دوره‌های گذشته عملکرد کشورمان تحسین برانگیز بوده است. در چهل و ششمین دوره فستیوال «لیدیسه» سعید جعفرپناه نشان رز و دیپلم افتخار بخش نقاشی این مسابقه را دریافت کرده بود.

چرا این خبر خوب است؟

این نمایشگاه برای کودکان و نوجوانان ۴ تا ۱۶ سال برگزار می‌شود و امسال حدود ۲۲ هزار و ۲۱۶ اثر مورد بررسی و داوری قرار گرفت که نمایندگان ما توانستند دو نشان رز و چهار دیپلم افتخار در بخش نقاشی و عکاسی کسب کنند. مطمئناً این جایزه‌ی بین‌المللی می‌تواند در اعتماد به نفس و خود باوری کودکان و نوجوانان تأثیرگذار باشد و نمایش آثارشان در رقابت‌های جهانی و دریافت جایزه در مسیر و آینده‌ی آن‌ها نقش مهمی را بازی کند و باعث شود که به این باور برسند که می‌توانند کارشان را جدی‌تر دنبال کنند و به استعداد خود بیش‌تر بها بدهند. 

نمایشگاه لیدیسه
دیپلم افتخار برای نقاشی«علی اشرفی‌متقی» ۱۱ ساله
کودکان ایرانی و خبر خوب
دیپلم افتخار بخش عکس برای اثر «شادی اسماعیل‌نیا» ۱۶ ساله

 

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی