طرح تابستانی جشنواره کتاب از ۲۵ تیر تا ۳ مرداد

45

سرانه مطالعه در ایران

با آغاز فصل تابستان مطمئنا یکی از بهترین سرگرمی‌ها برای نوجوانان، جوانان و حتی بزرگسالان می‌تواند مطالعه کتاب باشد.

در طی سالیان اخیر آمارهای متفاوتی از سرانه مطالعه در ایران منتشر شده است. اگرچه آمار دقیقی در دسترس نیست اما می‌توان به این نکته اذعان داشت که میزان مطالعه در کشور ما نسبت به استاندارد جهانی بسیار پایین است و این موضوع بسیار نگران کننده است.

در بسیاری از کشورهای پیشرفته آمار دقیق مطالعه جامعه خود را محاسبه می‌کنند. با اطلاع داشتن از میزان مطالعه مردم و تحلیل آن متوجه می‌شوند که چه رویکردی در سیاست‌های اجتماعی نسبت به امر کتابخوانی باید داشته باشند.

آمار سرانه مطالعه، با جمع کردن میزان مطالعه عمومی در طول سال و تقسیم بر جمعیت آن کشور به دست می‌آید.

تجربه کتابخوانی

آناتول فرانس نویسنده برجسته فرانسوی می‌گوید: “انسان در کتاب از چیزهایی با خبر می‌شود که دیدن خود آن‌ها امکان‌پذیر نیست زیرا بین ما و آن‌ها فرسنگ‌ها یا قرن‌ها فاصله است”.

مسلما به تمام نقاط دنیا نمی‌توان سفر کرد. تمام تجربیات زیستن را نمی‌توان آموخت چرا که زمان ما برای زیستن محدود است. مطالعه کتاب این فرصت را به ما می‌دهد که با تجربیات دیگران در زندگی آشنا شده و از آن‌ها استفاده کرد. به ما این شانس را می‌دهد که به نقاط دوردست دنیا سفر کرده و با فرهنگ و خصوصیات اقوام مختلف آشنا بشویم.

طرح تابستانه کتاب

از سال ۹۴ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به جای تخصیص یارانه به ناشران، طرحی را برای کتابفروشی‌ها اعمال کرده است، که به طرح‌های تابستانه، پاییزانه و عیدانه کتابخوانی معروف است. این طرح در کل کشور ۲۵ تیر تا ۳ مردادماه و در شهر تهران دو روز بعد یعنی ۲۷ تیر اجرا می‌شود. تخفیف روی کتاب‌های تالیف ۲۵ و کتاب‌های ترجمه ۱۵ درصد خواهد بود و هر شهروند ایرانی با ارائه کد ملی خود می‌تواند یکصد هزارتومان کتاب بخرد.

به واسطه این طرح علاقمندان به کتاب می‌توانند در تابستان در تاریخ مشخص شده  با ارائه کد کارت ملی تا سقف مشخص شده از تخفیف کتاب برخوردار شوند. در این چند سال که از آغاز طرح می‌گذرد نشان داده است که نسبتا موفق بوده و با افزایش خرید کتاب از سوی مردم حداقل در زمان تعیین شده مواجه هستیم. پایین بودن میزان ساعات مطالعه در جامعه می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. از جمله مواردی که می‌توان به آن اشاره کرد: استفاده زیاد کاربران از صفحات مجازی که برخی‌ها تصور می‌کنند مطالعه در این صفحات می‌تواند جایگزین مطالعه کتاب باشد، بالا بودن قیمت بسیاری از کتاب‌ها و……..

حال این طرح می‌تواند تا حدود زیادی در خرید کتاب‌های با قیمت بالا کمک کند. علاقمندان به کتاب می‌توانند امیدوار باشند که کتاب‌های مورد نظر خود را با قیمت مناسب‌تری تهیه نمایند و حتی دیگران را به خرید کتاب تشویق کنند.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی