آثار فرهنگی تاریخی و خبر خوب ثبت ملی ۱۳ مورد از سیستان و بلوچستان

17

آثار فرهنگی تاریخی و خبر خوب ثبت ملی ۱۳ مورد

گروه خبری گودنیوز دومین روز هفته خود را به آثار فرهنگی تاریخی سیستان و بلوچستان و خبر خوب ثبت ملی ۱۳ مورد از آن‌ها که به تازگی در حفاری‌های صورت گرفته در شهر سوخته و روستای اسپیدژ بزمان یافت شده‌‌اند، اختصاص داده است.

پس از پیگیری‌های استاندار سیستان و بلوچستان در خصوص ثبت ملی ۱۳ اثر فرهنگی تاریخی یافت شده در شهر سوخته و روستای اسپیدژ بزمان ، به‌تازگی ابلاغیه‌ای از طرف وزیر سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مبنی بر صدور مجوز لازم برای آغاز مراتب این کار صادر شده و ثبت ملی این آثار عملاً صورت خواهد گرفت.

اثر فرهنگی تاریخی یافت شده در شهر سوخته و اسپیدژ بزمان

آثار فرهنگی تاریخی سیستان و بلوچستان و خبر خوب کشف و ثبت ملی ۱۳ مورد جدید

استان سیستان و بلوچستان از کهن‌ترین استان‌های کشورمان ایران است که دارای قدمتی بسیار، فرهنگی غنی و متفاوت، و البته طبیعتی بسیار شگفت‌انگیز و دارای پارادوکس‌های جذاب است.اثر فرهنگی تاریخی یافت شده در شهر سوخته و اسپیدژ بزمان

درباره سیستان و بلوچستان و فرهنگ و جاذبه‌های این استان پیش از این در وج‌ورد گفتیم!

این استان به جهت تمدن کهنی که دارد دارای اماکن تاریخی و البته آثار فرهنگی، طبیعی و تاریخی بسیاری است و سال‌هاست که مسئولین این استان برای ثبت ملی این آثار و اماکن در تلاش هستند تا تمام مردم کشورمان درباره آن‌ها مطلع شده و مسئولین میراث فرهنگی کشور درصدد محافظت و نگهداری از آن‌ها برآیند.

دو مورد از آن‌ها که مربوط به خبر خوب امروزمان هستند شهر سوخته و روستای اسپیدژ بزمان هستند که اخیراً ۱۳ مورد از آثار فرهنگی تاریخی مربوط به دوران باستان در آن‌ها یافت شده و پس از پیگیری‌های صورت گرفته توسط احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان برای ثبت ملی این ۱۳ اثر خبر خوب صدور مجوز ثبت آن‌ها توسط علی‌اصغر مونسان وزیر سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور ابلاغ شد.اولین چشم مصنوعی جهان

۱۳ اثر فرهنگی تاریخی که به زودی ثبت ملی خواهند شد به شرح زیر هستند:

  • ظرف مکعبی یافت شده در روستای اسپیدژ بزمان
  • لیوان یافت شده در روستای اسپیدژ بزمان
  • جام پایه‌دار یافت شده در شهر سوخته
  • ۲ خمره نخودی یافت شده در شهر سوخته 
  • پیاله آجری یافت شده در روستای اسپیدژ بزمان
  • ۵ پیاله نخودی یافت شده در روستای اسپیدژ بزمان
  • کاسه خاکستری یافت شده در روستای اسپیدژ بزمان
  • پیاله یافت شده در شهر سوخته

شهر سوخته و روستای اسپیدژ بزمان

شهر سوخته که بقایای شهری باستانی در ۳۰ کیلومتری جنوب محمدآباد در شهرستان هامون است دارای قدمتی ۵۰۰۰ ساله است و از پیشرفته‌ترین شهرهای دوران باستان در دنیا شناخته می‌شود.

این شهر که درسال ۱۳۹۳ به‌عنوان میراث جهانی یونسکو و هفدهمین اثر تاریخی ایران در یونسکو ثبت شد، برخلاف نام آن که شهر سوخته است نه تنها آتش سوزی باعث نابودی آن نشده بلکه براساس نشانه‌های تاریخی اثری از جنگ افزار نیز در آن دیده نشده است.

شهر سوخته تمدنی بر پایه صنعت بود که کوره‌های بسیاری در آن فعال بوده‌اند و خاکستر آن‌ها در اطراف منطقه مسکونی تل‌انبار می‌شده ‌است. همچنین پس از افول تمدن در این منطقه، مردمان کوچ‌رو برای درست کردن غذا، زمین را می‌شکافتند و آتش روشن می‌کردند و همه این موضوعات باعث شده بود که در این منطقه یک سطح وسیع از خاکستر وجود داشته باشد؛ باستان‌شناسان در اولین بازدید خود از این شهر با دیدن این نشانه‌ها لقب شهر سوخته را به آن دادند.

اولین چشم مصنوعی جهان، نشانه‌های کهن‌ترین جراحی مغز در جهان، نخستین خط‌کش و تخته نرد در جهان، نخستین انیمیشن جهان، گورستانی منحصر به‌فرد، صنعت جواهرسازی و بسیاری از جاذبه‌های تاریخی که گفتن آن‌ها مجالی بیش از این را می‌طلبد، همگی در شهر سوخته یافت شده‌اند که نشان از یک زندگی متمدن و البته پیشرفته در دوران باستان دارد.

امروز هم شاهد کشف آثار فرهنگی تاریخی جدید در این شهر و خبر خوب ثبت ملی آن‌ها هستیم.

شهر سوخته

 و اما روستای اسپیدژ بزمان که واقع در شهرستان ایرانشهر است. این روستا هم قدمتی ۵۰۰۰ ساله دارد و در سال ۱۳۸۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. علت نام‌گذاری این روستا وجود دژ سفیدی در آن است که در زبان محلی اسپیدژ گفته می‌شود، بزمان هم بخشی است که این روستا در آن واقع است و به‌صورت پسوندی به‌کار برده می‌شود.

علاوه بر دژ سفید منتهی بر درختان نخل انبوه و چشمه‌های گوارا که از آثار باقی‌مانده تاریخی این روستا است، گورستان خاص آن نیز از جمله آثار تاریخی ثبت شده آن است.

سفال‌های قرمز و خاکستری منقوش که با ظرافت بسیار بالایی ساخته و طراحی شده اند نیز از آثار تاریخی و مهم این منطقه هستند.

امیدواریم در آینده نزدیک شاهد کشف بیشتر آثار فرهنگی تاریخی در این مناطق غنی از تمدن باستان و خبر خوب ثبت ملی آن‌ها باشیم.

روستای اسپیدز بزمان

چرا این خبر خوب است؟

آثار فرهنگی تاریخی هر کشور می‌توانند نشانه‌هایی بسیار جذاب و شگفت‌انگیزی درباره تمدن و فرهنگ آن منطقه به ما بدهند. آثار یافت شده در کشور ما هرروز این موضوع را به ما یادآوری می‌کنند که مردمان این سرزمین در زمانی که تمدن و فرهنگ چیزی شناخته شده در جهان نبود، غنی از این نشانه‌های انسانی زیسته‌اند.اولین جراحی مغز در جهان

انتخاب این خبر به‌عنوان خبر خوب امروز می‌تواند تلنگری باشد تا با یادآوری گذشتگان خود به این فکر کنیم که تنها افتخار کردن و تکیه کردن به گذشته‌ای متمدن و غنی کافی نیست؛ باید از آن‌ها آموخت و برای زندگی بهتر تلاش بیشتری کرد.

فراموش نکنیم که آیندگان هم درباره ما تحقیق خواهند کرد!

از شما عزیزان بابت همراهیمان تا انتهای خبر سپاس‌گزاریم.

 

خبرهای خوب درباره میراث فرهنگی و یادداشت‌های ما در این حوزه را بخوانید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی