استخدام حداقل ده هزار معلم حق‌التدریسی تا اول مهر

75

استخدام معلمان حق‌التدریسی

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از استخدام حداقل ۱۰ هزار معلم حق‌التدریسی در آستانه سال جدید تحصیلی خبر داد و افزود: دولت باید با ابلاغ آیین‌نامه استخدامی حق‌التدریسان تا پایان مردادماه سال جاری، زمینه جذب این نیروها را فراهم کند.

محمدمهدی زاهدی گفت: با توجه به کمبود معلم در آستانه سال تحصیلی جدید در وزارت آموزش‌وپرورش، دولت باید هرچه سریع‌تر نسبت به ابلاغ این آیین‌نامه اقدام کند و نهایتاً این آیین‌نامه را تا اواخر مرداد سال جاری به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کند.

او در ادامه سخنانش افزود که: بر اساس قانون پس از ابلاغ آیین‌نامه اجرایی، دستگاه‌های اجرایی می‌توانند برای استخدام نیروهای حق‌التدریسی آزمون برگزار کنند، لذا این آیین‌نامه برای طی تشریفات لازم باید زودتر ابلاغ شود.

زاهدی درباره تعداد معلمان استخدامی با اجرای قانون مذکور گفت: تعداد معلمان استخدامی بستگی به توافق با سازمان امور استخدامی دارد و انتظار مجلس و کمیسیون آموزش از تصویب این قانون، استخدام حداقل ۲۰ هزار نفر تا ابتدای مهرماه امسال است، اما آنچه مشخص است زمینه برای استخدام حداقل ۱۰ هزار معلم فراهم شده است.

پرداخت پاداش بازنشستگان

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین از پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال ۹۷ خبر داد و گفت: پیرو جلسات و پیگیری‌های انجام‌شده، مطالبات تمام بازنشستگان سال ۹۷ تا مهر سال جاری پرداخت می‌شود و در ادامه پرداخت مطالبات بازنشستگان سال ۹۸ انجام خواهد شد.

تجمع معلمان حق‌التدریس مقابل وزارت آموزش‌وپرورش

این طرح در حالی قرار است اجرا شود که روز گذشته حدود هزار معلم حق‌التدریسی از سراسر کشور جلوی وزارت آموزش‌وپرورش تجمع کرده و نسبت به تعداد افرادی که قرار است استخدام بشوند و عدم تعیین تکلیف وضعیت استخدامی، اعتراض خود را اعلام نمودند.

یکی از مسائلی که مورد بحث است تعداد نیرویی است که قرار است استخدام بشوند. چراکه گفته می‌شود حدود ۱۰۵ هزار معلم حق‌التدریسی وجود دارد که در انتظار رسمی شدن هستند و شرایط سنی برخی از آن‌ها به گونه‌ای است که شاید این آخرین فرصت آن‌ها برای استخدام شدن باشد.

مشخص شدن وضعیت تمامی مشمولین تا سال ۱۴۰۰

در همین راستا معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش‌وپرورش اعلام کرد که همه معلمان تحت مشمول قانون استخدام معلمان حق‌التدریس، تا سال ۱۴۰۰ تکلیفشان مشخص  خواهد شد. او در ادامه سخنانش اعلام کرد که هر ساله افراد تحت مشمول بررسی می‌شوند و کسانی که واجد شرایط هستند استخدام خواهند شد و کسانی هم که رد می‌شوند به صورت حق‌التدریسی به کار خود ادامه خواهند داد و این پروسه قرار است که تا سال ۱۴۰۰ به صورت کامل انجام شود.

هرچند عده‌ای به رویهٔ این طرح اعتراض دارند اما نباید فراموش کرد که این آیین‌نامه حدود یک سال است که در دست دولت قرار دارد و حال به مرحلهٔ اجرا رسیده است پس می‌توان آن را قدم مثبتی دانست. از طرفی هم معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش‌وپرورش اعلام کرده است که تا سال ۱۴۰۰ به وضعیت همه مشمولین رسیدگی خواهد شد، خبری که انتظار می‌رود عملی شود.

چند روز پیش هم سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما از اجرای طرح رتبه‌بندی و افزایش حقوق معلمان از ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان در نیمه شهریور امسال خبر داده بود و نشان از تابستان شلوغ آموزش‌وپرورش در سال جاری دارد.

هر چند با اجرای این آیین‌نامه‌ها، هنوز ضعف‌های بسیاری در خدمات رسانی به فرهنگیان و جایگاه آن‌ها وجود دارد و نمی‌تواند تمامی مشکلات آن‌ها را حل کند.

تحلیل خبر: رضا زرگر

 

به این مطلب امتیاز دهید

استخدام حداقل ده هزار معلم حق‌التدریسی تا اول مهر
5 (100%) 1 vote