اقتراح ماسک و خبر خوب پویشی ادبی برای فرهنگ‌سازی

37

پویش «اقتراح ماسک» و خبر خوب حرکتی جمعی

امروز درباره پویش ادبی «اقتراح ماسک» و خبر خوب انتشار فراخوان ایده‌ای ادبی برای ترویج فرهنگ استفاده از ماسک برای مقابله با ویروس کرونا توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ، به شما عزیزان اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با انتشار فراخوانی از شاعران و اهالی ادب دعوت کرده تا در پویشی ادبی تحت عنوان «اقتراح ماسک» شرکت کرده و نسبت به انتشار اشعار خود با محوریت ماسک و با هشتگ «اقتراح_ماسک» برای فرهنگ‌سازی در جهت استفاده از ماسک ، برای پیشگیری از ترویج بیماری کرونا اقدام کنند.

«اقتراح ماسک» و خبر خوب پویشی در جهت پیشگیری از انتقال کرونا

بیماری کرونا (Corona Viruses) با نام علمی کووید-۱۹ (Covid-19) در اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان کشور چین ظهور کرد. این بیماری در ابتدا به‌عنوان یک بیماری تنفسی تشخیص داده شد اما با بررسی‌های صورت گرفته ویروس کرونا به عنوان یک ویروس جدید شناسایی شد و تلاش برای یافتن راه درمان آن آغاز شد.ویروس کرونا

کم‌کم این بیماری به سراسر جهان سرایت کرد و طبق گزارشات رسمی در تاریخ ۳۰ بهمن ۹۸ در ایران هم اولین مورد ابتلا به کرونا گزارش شد.

به‌دلیل سرایت بالای بیماری و پخش شدن آن در بیشتر نقاط جهان در زمان بسیار کم، ناشناخته بودن ویرون و نبود درمان قطعی یا واکسن آن و البته میزان مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا، در بسیاری از نقاط جهان قرنطینه خانگی آغاز شد و محدودیت‌های بسیاری در کشورها حاکم شد.

ممنوعیت مسافرت، بسته شدن خطوط هوایی، تعطیلی تمامی مشاغل بجز مراکز درمانی، داروخانه‌ها و فروشگاه‌های مواد خوراکی و ممنوعیت خروج از منزل به‌غیر موارد ضروری، آن هم ضمن رعایت نکات بهداشتی از جمله پوشیدن ماسک و دستکش، رعایت فاصله دو متری با افراد دیگر و همراه داشتن اسپری ضدعفونی کننده از جمله این محدودیت‌ها بودند.

شست و شوی مداوم دست‌ها حتی در منزل و استفاده از الکل طبی برای ضدعفونی کردن تمامی وسایل مورد نیاز و همچنین منع رفت و آمدهای خانوادگی نیز از سری مواردی بودند که در منزل هم باید رعایت می‌شدند.

درباره ویرس کرونا و راه‌های پیشگیری از ابتلا به این بیماری، اینجا بیشتر بخوانید.

طبق آمارهایی جهانی تا به همین لحظه نزدیک به ۱۶ میلیون نفر در جهان مبتلا به این بیماری شده اند که تعداد مبتلایان در ایران به عدد ۲۸۲ هزار نفر می‌رسد.

نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای فرهنگ‌سازی وارد می‌شود

رفته رفته اکثر مردم آموختند که برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا، باید نکاتی را رعایت کنند که مهم‌ترین آن‌ها ماسک زدن به محض خروج از منزل و وارد شدن به جامعه است.

زیرا با وضع موجود بیش از این امکان تعطیلی مشاغل وجود نداشت و بسیاری از مردم با صادر شدن اجازه از طرف دولت، در محل کار خود حاضر شدند.

البته ناگفته نماند که هنوز هم جاهایی نظیر مراکز آموزشی یا بسیاری از مراکز تفریحی و … در تعطیلی به‌سر می‌برند.

متأسفانه در این میان شاهد اتفاقی عجیب از طرف برخی از مردم جامعه هستیم، و آن رعایت نکردن نکات بهداشتی از جمله استفاده از ماسک توسط آن‌هاست.پویش ادبی «اقتراح ماسک» و خبر خوب ترویج فرهنگ استفاده از ماسک

با توجه به آماری که در جهان مشاهده می‌شود، این موضوع بسیار موجب تعجب است اما حقیقت دارد و همگی می‌دانیم که ماسک نزدن موجب وارد شدن آسیب بزرگی به جامعه خواهد شد. هر چند که علاوه بر ماسک زدن توسط افراد جامعه، نهادهای دولتی هم باید با اخذ تصمیم‌های درست و در نظر گرفتن تمهیدات لازم در کاهش شیوع این بیماری مردم را همراهی کنند.

نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور که یک نهاد فرهنگی محسوب می‌شود، درصدد انجام وظیفه خود نسبت به جامعه برآمده و ایده‌ای را مطرح کرده است و آن راه‌اندازی یک پویش مردمی است.

بنابراین فراخوان پویش ادبی «اقتراح ماسک» از سمت این نهاد با خبر خوب تلاش همگانی برای ترویج فرهنگ استفاده از ماسک منتشر شد. در متن این فراخوان از شاعران و اهالی ادب دعوت شده تا با سرودن اشعاری تک بیتی با کلیدواژه «ماسک» و انتشار آن‌ها در فضای مجازی با هشتگ #اقتراح_ماسک در این پویش شرکت کنند تا با بهره بردن از چشمه ذوق این عزیزان امر فرهنگ‌سازی بهتر و زیباتر صورت پذیرد.

برای اثرگذاری بیشتر می‌توانید اشعار خود را با زبان طنز سروده و از ابیات بزرگان شعر و ادب فارسی وام گرفته و اثری زیبا خلق کنید.

خبر خوب دیگر در این روزها

خبر خوب دیگری که اخیراً به گوشمان رسیده است، کشف واکسن کرونا توسط گروهی از محققان دانشگاه آکسفورد است.

طبق آخرین بررسی‌های صورت گرفته و آزمایش واکسن روی تعدادی داوطلب در بازه سنی ۱۸ تا ۵۵ سال، خبر خوب این است که ۱۴ روز پس از دریافت این واکسن گلبول‌های سفید بدن می‌توانند به ویروس حمله کنند و ۲۸ روز بعد از تزریق هم آنتی بادی تشکیل می‌شود. در آزمایش‌های صورت گرفته ۱۰۰٪ دریافت‌کنندگان واکسن در مقابل ویروس کرونا مقاومت نشان دادند.

فاز جدید پروژه تست جهانی واکسن کرونا آغاز شده است و قرار بر این است که واکسن کشف شده روی ۳۰ هزار نفر در کشورهای آمریکا، برزیل و آفریقا تست شود.پویش «اقتراح ماسک» توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

به امید مؤفق بودن فاز سوم این پروژه، از این موضوع غافل نشویم که تا در دسترس قرار گرفتن واکسن برای تمام جهان، در خوش‌بینانه‌ترین حالت، حداقل ۶ ماه باقی مانده است. پس رعایت نکات بهداشتی، به‌خصوص استفاده از ماسک همچنان ضروری است.

چرا این خبر خوب است؟

همانطور که می‌دانیم زبان شعر، از لطافت خاصی برخوردار است و صورت گرفتن پویش مردمی در جهت فرهنگ‌سازی آن هم با زبان شعر می‌تواند تأثیر بسیار شگرفی بر جامعه داشته باشد و قطعاً نتایج خوشایندی نیز خواهد داشت.

پس اگر ذوقی در سرودن شعر و زبان طنز دارید از شرکت در این پویش ادبی غافل نشوید.

سهم ما نیز برای ترویج فرهنگ استفاده از ماسک ، اطلاع‌رسانی درباره پویش ادبی «اقتراح ماسک» به شما مخاطبان خوش ذوق گودنیوز است.

پویش «اقتراح ماسک»

خبرهای خوب ادبی و یادداشت‌های ما در این حوزه را از دست ندهید.

وج‌ورد روزانه یک خبر خوب را به اطلاع شما عزیزان می‌رساند.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

اقتراح ماسک و خبر خوب پویشی ادبی برای فرهنگ‌سازی
5 (100%) 1 vote