ویروس کرونا ؛ راه‌های پیشگیری و سلامت در برابر این ویروس عجیب!

104

ویروس کرونا

سالیان سال است که پزشکان و کادر بهداشتی در حال نبرد و مبارزه با ویروس‌ها بوده‌اند و هستند. بزرگترین مشکل ما در مبارزه با برخی بیماری‌ها به این علت است که عامل ایجاد آنها، ویروس است.

فکر می‌کنید چرا؟ مگر ویروس چه خاصیتی دارد؟

ویروس‌ها به دلیل اینکه دائم شکل و پروتئین سطحی خودشان را تغییر می‌دهند و متنوع می‌شوند مبارزه با آن‌ها را برای ما سخت می‌کند. شاید به همین دلیل است که باید بگویم سالیانه هزاران نفر جان خود را در اثر انواع آنفلوآنزا و بیماری‌های ویروسی از دست می‌دهند و ما نظاره‌گر بسیاری از این مرگ‌ها هستیم چون مرتب در حال تغییرند و علائمشان از فردی به فرد دیگر متفاوت و گاهاً به تعداد افراد جامعه متغیرند و تعداد اندک و خاصی علائم شایع دارند.

اینک بحث داغ این روزها ویروس کرونا است که همه‌ی مردم ما را دچار نگرانی و جامعه را ملتهب ساخته است. باید بگویم این بیماری هم همانند بقیه آنفلولانزاهاست فقط به دلیل اینکه قدرت سرایتش بالاتر و عوارض ریوی و تنفسی شدیدتری دارد همه را ترسانده و باعث شده کشندگی بالاتری داشته باشد.

حال چه کنیم؟ نگران باشیم؟ خود مراقبتی کنیم؟ بهداشت را رعایت کنیم؟ دارو مصرف کنیم؟؟

گام‌به‌گام با من پیش بیاید.

“به دلیل متنوع بودن و ناشناخته بودن بسیاری از ویروس‌ها، سالیانه هزاران نفر جان خود را در اثر انواع آنفلوآنزا و بیماری‌های ویروسی از دست می‌دهند.”

در مقابله با ویروس کرونا بهداشت را باید رعایت کرد
ویروس کرونا

اپیدمی ویروس کرونا

باید بگویم پاندمی همه‌گیری جهانی (در ایران اپیدمی ویروس کرونا در حال شکل‌گیری است ) و همه‌گیری منطقه‌ای شکل گرفته و به قول معروف کاری نمی‌توان کرد و باید رو در رو و چشم‌در‌چشم ویروس کرونا بایستیم.

ویروس کرونا در حالت تبدیل شدن به یک اپیدمی جهانی است.

نکات لازم در مقابله با این ویروس

اولاً نترسید؛ نگران نباشید؛ خوش‌بین باشید تا سیستم ایمنی خودتان را تضعیف نکنید. نمی‌گویم باری به هر جهت رفتار کنید، می‌گویم استرس نداشته باشید چون اپیدمی اتفاق افتاده و با استرس فقط تضعیف می‌شویم و قدرت تفکر و تصمیم‌گیری درست را از دست می‌دهیم.

دوماً اصول و نکات بهداشتی ذکر شده و اطلاع‌رسانی شده را پیگیری و رعایت کنید و حواستان به سلامتتان باشد و خود مراقبتی کنید. به تبلیغات و شایعه‌های مختلف توجه نکنید و سخن متخصصان را گوش کنید.

ماسک را حتماً استفاده کنید چون بودنش بهتر از نبودنش است. دیدم که همه در‌به‌در ماسک هستند، چرا اینقدر استرس؟ چرا می‌ترسید؟ مگر ماسک شما را نجات می‌دهد؟ ماسک مگر چیست؟ ماسک نیست، نباشد، پارچه‌ای نخی بردارید، دهان و بینی خود را محافظت کنید، پایان روز بشویید، فردا مجددا استفاده کنید.

در اماکن عمومی و برخورد با افراد ناآشنا که از سلامتشان بی اطلاعید، حتماً ماسک بزنید.

سعی کنید در اماکن عمومی و پر تردد و شلوغ حداقل این چند مدت کمتر رفت و آمد کنید، در منزل بمانید و با سفر به شهرهای دیگر موجب انتشار ویروس نشوید.

خواهش می‎‌کنم در منزل بمانید!

این‌روزها همه دنبال ضدعفونی‌کننده هستند و سوء‌استفاده‌گران دارند پول روی پول می‌گذارند. شستشو با آب و صابون ساده و در بیرون از خانه پد الکلی کوچک یکبار مصرف بهترین چیز است. (برای سطوح: وایتکس به نسبت ۵ آب  و یک وایتکس و الکل ۷۰ درصد)

“در چنین مواقعی که این ویروس در کشور ما تبدیل به یک اپیدمی شده است قبل از رعایت هرگونه نکات بهداشتی، اولین کاری که باید انجام دهیم این‌است که خوش‌بین باشیم و استرس نداشته باشیم تا بتوانیم در مواجه با این مشکل قدرت تفکر خود را حفظ کرده و درست تصمیم بگیریم.”
در مقابله با ویروس کرونا بهداشت را باید رعایت کرد
از ماسک استفاده کنیم

تقویت سیستم ایمنی بدن

در مقابله با ویروس کرونا بهداشت را باید رعایت کرد
رعایت بهداشت فردی

سیستم ایمنی خود را با مصرف مرتب میوه و سبزیجات تازه و مصرف ویتامین c تقویت کنید. دیده‌ام که قیمت بعضی چیزهای خوراکی فقط به خاطر شایعه و بی مورد گران شده، هیچ چیز مانند ویتامین سی شما را رو به راه نمی‌کند، نه زنجبیل ۱۰۰ هزار تومانی، نه سیر ۵۰ هزار تومانی.

شاداب باشید و امیدوار و حتماً هر روز ورزش کنید چون موجب تقویت سیستم ایمنی می‌شود.

هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان و بینی خود را بگیرید و با دیگران حداقل یک متر فاصله داشته باشید.

از دست دادن و روبوسی با یکدیگر پرهیز کنید و در صورت لمس سطوحی خارج از منزل و ناآشنا مرتب دست‌های خود را بشویید.

دیده‌ام کسانی را که در خانه ماسک می‌زنند و مرتب دست‌هایشان را می‌شویند، این کار واقعا لازم نیست.

“در این شرایط باید مراقب افراد سودجو باشید و سعی کنید که از شایعات بی‌پایه و اساس دوری کنید.”

ما در کنار شما هستیم

 

باید بگویم کسی چه می‌داند، شاید همین الآن بیش از چند هزار نفر از مردم جامعه انواعی از بیماری را تجربه کرده‌اند و خودشان نمی‌دانند چون برایتان تشریح کردم ویروس در هر فرد با توجه به سیستم ایمنی و شرایط زندگی و … عوارض مختلفی نشان می‌دهد و تنها شدت و ضعف دارد و این شامل ویروس کرونا هم می‌شود. مراقب افراد آسیب‌پذیرتر مثل سالمندان، کودکان، دیابتی‌ها، بیماران کلیوی، بیماران نقص سیستم ایمنی و … باشید چون این افراد اگر ویروس کرونا را بگیرند، عوارضی چندین برابر عوارض افراد قوی و سالم در خودشان نشان داده و ممکن است به کام مرگ کشانده شوند.

و باید بگویم ما بهداشتیان نیز بیکار ننشسته‌ایم، با تمام بیمارستان‌ها پیگیر هستیم، چندین بیمارستان جهت تشخیص و تست ویروس و بستری بیماران تخلیه و تجهیز شده‌اند تا بهداشت در آن‌ها به بهترین نحو رعایت شود.

کلینیک شبانه‌روزی اضطراری بر پا کرده و با حضور پزشک و کارشناس بیماری‌ها به ارائه خدمت به مردم می‌پردازیم.

در حال تهیه ماسک و اقلام بهداشتی هستیم.

مکان‌های پر تردد و منازل افراد بیمار قطعی را شناسایی و کارشناسان بهداشت محیطمان آن‌جا را ضدعفونی کرده‌اند.

مرتب از کانال‌ها و سایت‌های شبکه‌های بهداشت مطالب آموزشی و جدید را اطلاع‌رسانی کرده‌ایم و پیگیر سلامتتان هستیم.

سخن آخر:

بهداشت فردی و عمومی را رعایت کنید، زباله دستمال آلوده‌ی خودتان را درست امحاء کنید، از انداختن آب دهان در مکان‌های عمومی جداً خودداری کنید و مراقب سلامت خود و دیگران باشید.

“شاید همین الآن بیش از چند هزار نفر از مردم جامعه انواعی از بیماری را تجربه کرده‌اند و خودشان نمی‌دانند چون  ویروس در هر فرد با توجه به سیستم ایمنی و شرایط زندگی و … عوارض مختلفی نشان می‌دهد و تنها شدت و ضعف دارد.”

می‌خواهم در این فرصت از همه اعضای کادر بهداشت و درمان کشور که با تمام توان درحال تلاش هستند تشکر کنم. همچنین لازم می‌دانم از تمام مردم عزیزی که برای حفاظت از خود، خانواده‌ و جامعه تلاش می‌کنند، توصیه‌ها را جدی گرفته‌اند و برای سلامت خود و جامعه ارزش قائل شده‌اند تشکر کنم.

با آرزوی سلامتی همه مردم، یک بهداشتی.

برای خواندن یادداشت های دیگر از پریسا عینی اینجا را کلیک کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی