المپیاد فیلم سازی نوجوانان و خبر خوب انتشار فراخوان چهارمین دوره

12

المپیاد فیلم سازی نوجوانان کشور و خبر خوب برگزاری چهارمین دوره

امروز با المپیاد فیلم سازی نوجوانان کشور و خبر خوب انتشار فراخوان برگزاری چهارمین دوره از این رویداد هنری که توسط بنیاد سینمایی فارابی و انجمن سینمای جوان ایران برگزار می‌شود، همراه شما هستیم.

بنیاد سینمایی فارابی فراخوان برگزاری چهارمین دوره المپیاد فیلم سازی نوجوانان کشور را همزمان با سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان منتشر کرد. علاقمندان می‌توانند تا ۵ شهریور ۹۹ برای شرکت در دو بخش «ایده» و «فیلم» اقدام کنند. هنوز تصمیمی برای برگزاری جشنواره به‌صورت آنلاین یا حضوری اتخاذ نشده است.

المپیاد فیلم سازی نوجوانان و خبر خوب برای نوجوانان

اولین دوره از المپیاد فیلم سازی نوجوانان کشور در سال ۹۶ و با هدف کشف و معرفی استعدادهای هنری جوانان از طریق ایده‌پردازی و یافتن ایده‌های نو در سینمای کودکان و نوجوانان، افزایش حس امید نسبت به آینده در بین نوجوانان، ایجاد شرایط مناسب برای مشارکت در تولید فیلم در حوزه تخصصی سینمای کودکان و نوجوانان و زمینه‌سازی برای گسترش فعالیت در حوزه سینمای کودکان و نوجوانان برگزار توسط بنیاد سینمایی فارابی و انجمن سینمای جوان ایران برگزار شد.

این رویداد هرساله همزمان با جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان برای مشارکت نوجوانان کشور در حوزه تولید فیلم و همچنین ایجاد فرصتی برای نوجوانان مستعد و هلاقمند برای یافتن راه آینده خود برگزار می‌شود.

فراخوان برگزاری چهارمین دوره از المپیاد فیلم سازی نوجوانان کشور اخیرا منتشر شد و از علاقمندان برای شرکت در بخش‌های «ایده» و «فیلم» دعوت به‌عمل آمد.

نوجوانان عزیز علاقمند به فیلم سازی می‌تواند در دو بخش زیر شرکت کنند:جشنواره فیلم سازی نوجوانان کشور

 1. ایده: طرح اولیه فیلمنامه است که شخصیت اصلی و کشمکش اصلی آن تعریف شده باشد و دارای آغاز، میانه و پایان باشد.
 2. فیلم کوتاه: فیلم‌هایی با زمان حداکثر ۵ دقیقه که بعد از سال ۱۳۹۷ تولید شده باشند.

پس از ارسال آثار و بررسی آنها توسط داوران، دبیرخانه المپیاد برای کسانی که آثارشان به مرحله نهایی راه پیدا کند، در دفاتر انجمن سینمای جوان ایران، کارگاه‌های رایگان «آشنایی با سینما» برگزار خواهد کرد.

جشنواره امسال از ۲۷ مهر تا ۲ آبان ۹۹ برگزار خواهد شد.

جزئیاتی که باید بدانیم

اصلی‌ترین مورد درباره المپیاد فیلم سازی نوجوانان این است که شرکت‌کنندگان باید در بازه سنی ۱۲ تا ۱۷ سال باشند؛ یعنی متولدین ۳۰ مرداد ۱۳۸۲ تا۳۰ مرداد ۱۳۸۷

برای شرکت در هر بخش نکاتی در فراخوان المپیاد ذکر شده که به آنها می‌پردازیم:

ایده:

 • حداکثر تعداد ایده (طرح) که هر شرکت کننده می‌تواند ارائه دهد ۲ مورد است.
 • ایده‌های پذیزفته شده که به المپیاد راه پیدا کرده‌اند، در کارگاه‌های «تبدیل ایده به فیلمنامه» که در اصفهان تشکیل می‌شود، زیر نظر اساتید طراز اول به فیلمنامه تبددیل می‌شوند.
 • طرح‌های برتری که در کارگاه «تبدیل ایده به فیلمنامه» پذیرفته می‌شوند، به کمک دبیرخانه المپیاد فیلم سازی تولید خواهند شد.

فیلم:

 • خبر خوب اول اینکه فیلم‌هایی که به‌صورت انفرادی و با تکنیک استاپ موشن تولید شده‌اند در بخش ویژه چهارمین دوره از المپیاد فیلم سازی نوجوان قرار می‌گیرند.
 • فیلم‌های ساخته شده باید حداکثر ۵ دقیقه باشند، فیلمبرداری با دوربین تلفن همراه نیز بلامانع است.
 • فیلم‌های برگزیده که برنده جوایز و مدال این المپیاد شده‌اند، در سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان به نمایش درمی‌آیند.

خبر خوب برای شرکت‌کنندگان هر دو بخش المپیاد این است که برگزیدگان پس از المپیاد، از طرف دبیرخانه برای حضور در اردوی آموزشی استعدادها و جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان دعوت خواهند شد.

از مواردی که در داوری آثار مورد توجه است، پاسخ دادن به این سوالات در ساخت فیلم یا نگارش ایده است:

 1. آرزوی من در مورد آینده کشورم، شهرم یا خانواده‌ام چیست؟
 2. کتاب‌ها و فیلم‌های ماندگار، چه تجربه‌هایی برای من ایجاد کرده‌اند؟
 3. اینترنت در زندگی‌ام چه امکانات یا مشکلاتی به‌وجود آورده است؟
 4.  درس‌های کرونا برای رسیدن به آینده بهتر چیست؟

خبر خوب فرصتی برای نوجوانان

نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ سال علاقمند به فیلم سازی این فرصت طلایی را از دست ندهید و برای شرکت در مسابقه تا ۵ شهریور ۹۹ به وب‌سایت انجمن سینمای جوان ایران مراجعه کرده و با ورود به بخش «چهارمین المپیاد فیلم سازی نوجوانان» و تکمیل فرم ثبت نام اقدام به شرکت در مسابقه کنید.

حجم فایل‌های ارسالی باید بین ۲۵۰ مگابایت تا ۱ گیگ باشد و فیلم‌سازانی که اثرشان به بخش مسابقه می‌رسد، باید تا ۵ روز بعد از اعلام لیست راه‌یافتگان نسخه اصلی فیلم خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.المپیاد فیلم یازی نوجوانان کشور

برای اطلاع از جزئیات بیشتر درباره المپیاد فیلم سازی نوجوانان کشور به وب‌سایت رسمی بنیاد فارابی مراجعه کنید.

چرا این خبر خوب است؟

برگزاری رویدادهایی که با هدف استعدادیابی برای نوجوانان برگزار می‌شوند، می‌تواند فرصت خوبی برای کشف و تقویت استعداد آنها و معرفی این عزیزان به اهالی فن و پیشرفت چشم‌گیرشان باشد. علاوه بر این از جنبه آموزشی این المپیاد و البته موضوع تقویت اعتماد به نفس نوجوانان علاقمند در این زمینه و تشویق آنها به ددنیال کردن اهدافشان نیز نمی‌توان غافل شد.

امید این داریم که کودکان و نوجوانان کشور با یافتن استعدادها و راه درست زندگی باعث افتخار خود و پیشرفت کشور عزیزمان شوند.

خبرهای خوب سینمایی و یادداشت‌های ما در این حوزه را بخوانید.

وج‌ورد هر روز برای شما یک خبر خوب دارد.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

المپیاد فیلم سازی نوجوانان و خبر خوب انتشار فراخوان چهارمین دوره
5 (100%) 1 vote