رشته مدیریت صنعتی را می‌شناسید؟

591

معرفی رشته مدیریت صنعتی ، فرصتی برای یک آینده درخشان

چقدر با رشته مدیریت صنعتی آشنایی دارید؟ همیشه داشتن شناخت از رشته‌ها می‌تواند در انتخاب ما برای رشته مورد نظرمان و ورود به دانشگاه کمک فراوانی به ما کند و مسیر زندگی ما رو تعیین کند. از همین رو در این یادداشت می‌خواهم که از تجربیات و اطلاعاتی که در مورد این رشته دارم را با شما به اشتراک بگذارم و در مورد جایگاه این رشته در کشورمان و بازار کار و سایر موارد مرتبط به شما اطلاعاتی بدهم. شاید این همان رشته‌ای باشد که فکر می‌کنید می‌تواند زندگیتان را تغییر دهد پس با من همراه باشید.

من مقطع کارشناسی رشته مدیریت صنعتی را در دانشگاه صنعتی شاهرود و مقطع کارشناسی ارشد مدیریت صنعتی گرایش تولید را در دانشگاه آزاد تهران مرکز گذرانده‌ام.

این رشته بیشتر به تحلیل مسائل و اتفاقات پیرامون دنیای اقتصاد و صنعت می‌پردازد. شاید بارزترین ویژگی رشته مدیریت صنعتی انعطاف بسیار زیادی است که دارد. این انعطاف باعث می‌شود تا دانشجو بتواند مسیر آینده خودش را بهتر پیدا کند.

رشته گریم سینما ؛ اگر می‌خواهید با این رشته بیشتر آشنا شوید حتماً این یادداشت رو مطالعه کنید.

رشته مدیریت صنعتی

شناختن رشته مدیریت صنعتی

من هم مثل اکثر دانشجوهای این مملکت ابتدا شناختی نسبت به این رشته نداشتم ولی باگذشت زمان و درس خواندن بیشتر در این شاخه، به رشته‌ام علاقه‌مند شدم. چون بیشتر نیازهای شخصیتی کاری من را ارضا می‌کرد. لطفاً به این مسئله بسیار اهمیت بدهید.

باید بدانید مهم‌ترین نیاز کشور ما در بحث مدیریت، مدیرت درزمینه تولید هست. چرا که چرخ اقتصاد در بخش تولیدمدیریت صنعتی می‌چرخد.

رشته مدیریت صنعتی شما را با چه دانش‌هایی آشنا میکند؟

شما در رشته مدیریت صنعتی با زمینه‌های متعددی آشنا خواهید شد. مدیریت، حسابداری، بازاریابی، فروش, روانشناسی، قانون کار و …در فرایند یادگیری این زمینه‌ها خواهید دید که چگونه دایره اطلاعات شما در زمینه تولید، صنعت و اقتصاد گسترده خواهد شد.

به عنوان یک فارغ‌التحصیل رشته مدیریت صنعتی، جالب‌ترین بخش این رشته را جامعیت و انعطاف بالای رشته مدیریت می‌دانم. ویژگی که به شما آزادی عمل بسیاری در خصوص آینده شغلیتان خواهد بخشید.

اگر شما هم به رشته فیلمنامه‌نویسی علاقمندید و می‌خواهید در مورد بازار کار و درآمد رشته فیلمنامه‌نویسی بیشتر بدانید پیشنهاد می‌کنیم یادداشت زیر را از دست ندهید.

رشته فیلمنامه‌نویسی ؛ راهی برای تغییر مسیر زندگی من

رشته مدیریت صنعتی برای چه افرادی مناسب‌تر است؟

یادداشت‌های وج ورد را در وبسایت وج ورد دنبال کنید.

این رشته بیشتر به درد آدم‌های ریسک‌پذیر و چالش پذیر می‌خورد. البته درصد کمی از افراد این ویژگی را دارند. اما سایر افراد نیز می‌توانند از این رشته استفاده کنند. چرا در کل رشته مدیریت رشته جامعی است و می‌تواند هر دانشجوی هدف‌داری را به نتیجه مطلوب برساند. اما طبیعتاً داشتن روحیه ریسک پذیری و چالش‌پذیری موقعیت‌های بزرگ‌تری را برای شما رقم خواهد زد.

مهم‌ترین تأثیر رشته مدیریت صنعتی بر جامعه، افزایش کارآفرینی و ایجاد اشتغال و همچنین افزایش بهره‌وری در همه بخش‌های صنعت است. باید برایتان جالب باشد از مهم‌ترین شخصیت‌های این رشته، افرادی همچون هنری فورد، استیو جابز، پیتر دراکر، هافستد را نام ببرم. افرادی که با تأثیرگذاری بر صنعت، دنیای ما را متحول ساختند.

“مهم‌ترین تأثیر رشته مدیریت صنعتی بر جامعه، افزایش کارآفرینی و ایجاد اشتغال و همچنین افزایش بهره‌وری در همه بخش‌های صنعت است”

جایگاه رشته مدیریت صنعتی در ایران

البته در وضعیت کنونی کشورمان شاید هنوز جایگاه واقعی و شایسته برای این رشته به وجود نیامده است، یکی از مهم‌ترین دلایل این وضعیت، تعداد اندک افرادیست که رشته مدیریت صنعتی را به صورت جدی دنبال کرده‌اند و دغدغه تلاش برای اقتصاد و صنعت را دارند.

آینده شغلی من و شما

مدیریت صنعتی

در مورد آینده شغلی خودم باید بگویم با توجه به شخصیت و علاقه‌ای که دارم مطمئنم که به نتیجه خوبی خواهم رسید. اما در مورد دانشجویان تازه وارد، می‌توانم بگویم که فرصت‌های بسیاری برایشان وجود دارد، به شرطی که هدف درستی را دنبال کنند و پشتکار لازم را از خودشان نشان بدهند.

توصیه‌های مهم برای انتخاب این رشته

به افراد تازه وارد در این رشته توصیه می‌کنم به خواندن صرف کتاب‌های دانشگاهی بسنده نکنند و مطالعه مستمر منابع مفید را همیشه در برنامه خود داشته باشند. همچنین  از شرکت در سمینارهای مختلف که فقط به جهت مدرک برگزار می‌شود خودداری کنند.  مسئله مهم دیگر این است که به آموزش‌های آکادمیک اکتفا نکنند و برای پیشرفت حتماً به یادگیری نرم‌افزارهای مختلف نیز بپردازند. فراموش نکنید که شما خودتان فرصت‌های آینده را برای خودتان ایجاد می‌کنید.

برای آشنایی با دیگر رشته‌های تحصیلی، پرونده معرفی رشته‌های تحصیلی را ببینید.

یادداشت‌های دیگر محمد حسین هراتی را اینجا دنبال کنید.

 

لطفاً به این یادداشت امتیاز دهید

یادداشت‌های وج ورد را در وبسایت وج ورد دنبال کنید.

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشته مدیریت صنعتی را می‌شناسید؟
5 (100%) 2 votes