انیمیشن سوزنبان و خبر خوب کسب جایزه بهترین انیمیشن از جشنواره هلندی

146

انیمیشن «سوزنبان» و خبر خوب جایزه از جشنواره FluXus

امروز با شما هستیم تا به معرفی انیمیشن «سوزنبان» ساخته مهدی خرمیان و خبر خوب اعطای جایزه بهترین فیلم انیمیشن از جشنواره بین‌المللی فیلم FluXus هلند بپردازیم.

دومین دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم انیمیشن FluXus اخیراً در کشور هلند برگزار شد. دو انیمیشن «خورده شده» و «سوزنبان» نمایندگان کشورمان در این دوره بودند که «سوزنبان» موفق به کسب جایزه بهترین فیلم انیمیشن بخش مسابقه این جشنواره هلندی شد.

انیمیشن سوزنبان و خبر خوب

درباره انیمیشن جذاب «خورده شده» در وج‌ورد بخوانید.

جشنواره انیمیشن هلندی و خبر خوب برای «سوزنبان»

اولین دوره از جشنواره بین‌المللی انیمیشن FluXus سال ۲۰۱۹ در کشور هلند برگزار شد. هدف از برگزاری این جشنواره جمع‌آوری بهترین آثار انیمیشن از سراسر جهان و نمایش آن‌ها برای مخاطبین هلندی، کمک گرفتن از آثار خلاقانه، با کیفیت و خوش‌ساخت بین‌المللی برای پیشرفت این سینما در کشور هلند و توجه ویژه به تکنیک‌های مختلف انیمیشن آنالوگ و هنری آثار است.

این جشنواره در اولین دوره برگزاری خود با استقبال بسیار خوبی روبه‌رو شد و صدها اثر از سراسر جهان برای رقابت در آن شرکت کردند. جشنواره در یک شب برگزار می‌شود؛ آثار راه یافته به بخش مسابقه برای مخاطبین به نمایش در آمده و بهترین آثار هر بخش با رأی داوران و مخاطبین به‌صورت مشترک انتخاب می‌شوند.

دومین دوره جشنواره انیمیشن FluXus اخیراً در هلند برگزار شد. دو انیمیشن ایرانی «خورده شده» ساخته محسن رضاپور و «سوزنبان» به کارگردانی مهدی خرمیان از طرف کشورمان در این جشنواره پذیرفته شدند و خبر خوب این است که انیمیشن «سوزنبان» موفق به کسب جایزه بهترین فیلم انیمیشن در بخش مسابقه این دوره شد.

انیمیشن «سوزنبان» و کسب دوباره جایزه بعد از ۴ سال!

مهدی خرمیان کارگردان ایرانی دارای مدرک کارگردانی انیمیشن و ارشد گرافیک از دانشگاه آزاد اسلامی است؛ در کارنامه هنری این کارگردان کشورمان بیش از سه هزار دقیقه انیمیشن عروسکی برای تلویزیون و فیلم‌های کوتاه تجربی بسیاری وجود دارد که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • انیمیشن «سبز رنگ دوستی»
 • «کاوه آهنگر»
 • «افسانه شکفتن»
 • مجموعه ۲۶ قسمتی «برکه دوستی» (خمیری)
 • مجموعه انیمیشن خمیری «نرمو»
 • «کات»
 • مجموعه ۲۶ قسمتی «سامی و دوستان»
 • مجموعه ۵۲ قسمتی «ملوچ»
 • مجموعه ۵۲ قسمتی «ماجراهای بهادر»
 • «کیمیاگر»

بسیاری از ما با آثار مهدی خرمیان کودکی خود را گذرانده‌ایم، انیمیشن‌هایی که جوایز جشنواره‌های بسیاری را نیز از آن خود کرده‌اند؛ جوایزی چون:

 • جایزه اول جشنواره فیلم کوتاه و دیپلم و دوربین طلایی جشنواره گلدن کمرای آلمان برای انیمیشن «سبز رنگ دوستی»
 • جایزه اول از جشنواره‌های کودک همدان، رشد، هنرهای دیجیتال، پویانمایی تهران برای انیمیشن «کیمیاگر»
 • جایزه بهترین انیمیشن جشنواره کودک اصفهان بزای انیمیشن «نرمو»

مهدی خرمیان

مهدی خرمیان در سال ۲۰۱۶ انیمیشنی به‌نام «سوزنبان» را کارگردانی کرد که ماجرای سوزنبانی پیر است که سالیان درازی به انتظار زنی در ایستگاه می‌‌نشیند تا اینکه متوجه می‌شود این زن توهمی بیش نیست.

این فیلم تاکنون در جشنواره‌های داخلی و بین‌المللی بسیاری پذیرفته شده و جوایز بسیاری چون جایزه بهترین انیمیشن جشنواره فیلم‌های ایرانی سانفرانسیسکو و  جایزه «آقای رُوسی» از جشنواره بین‌المللی کارتون کلاب شده است؛ناگفته نماند که «سوزنبان» منتخب بخش مسابقه جشنواره بین‌المللی کارتون و انیمیشن سئول کره‌جنوبی (SICAF) نیز است.

انیمیشن «سوزنبان» اخیرا در دومین دوره از جشنواره انیمیشن FluXus هلند یکی از نماینده‌های کشورمان بوده و خبر خوب این است که موفق به کسب جایزه بهترین فیلم انیمیشن بخش مسابقه این دوره شده است.

در وب‌سایت جشنواره این انیمیشن ایرانی در جمله‌ای کوتاه اینگونه وصف شده است:

«سوزنبان فیلمی با یک فرم هنری و جزئیات عالی است؛ یک فیلم جهانی که همه می‌توانند حس کنند که چگونه و به شکلی زیبا، با کاراکتر اصلی فیلم که هنوز به عشق زندگی‌اش پایبند است، همراه شوند …»

چرا این خبر خوب است؟

خبر کسب جایزه توسط انیمیشن «سوزنبان» اثر مهدی خرمیان که در جشنواره‌های بین‌المللی بسیاری درخشیده‌است، اصلاً دور از ذهن نبوده و نخواهد بود. اما کسب جایزه پس از ۵ سال گذشتن از ساخت این فیلم موجب شد تا به معرفی آن برای مخاطبین گرامی خود بپردازیم تا شما عزیزان هم از تماشای آن لذت ببرید.

با آرزوی موفقیت برای این هنرمند کشورمان، از شما عزیزان بابت همراهیمان تا انتهای خبر خوب امروز سپاس‌گزاریم.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی