این سو، آن سو و خبر خوب از دو سالانه انیمیشن براتیسلاوا

5

انیمیشن «این سو، آن سو» و خبر خوب جایزه یونیسف از دوسالانه براتیسلاوا

امروز آمده‌ایم تا درباره انیمیشن «این سو، آن سو» ساخته لیدا فضلی و خبر خوب اهدای جایزه یونیسف از جشنواره دوسالانه انیمیشن براتیسلاوا به این انیمیشن ایرانی برای شما همراهان گودنیوز بگوییم.

جشنواره دو سالانه انیمیشن براتیسلاوا در تاریخ ۵ تا ۱۰ اکتبر ۲۰۲۰ برگزار شد. در میان شرکت‌کنندگان این دوره انیمیشن ایرانی «این سو، آن سو» نیز حضور داشت که موفق به دریافت جایزه یونیسف جشنواره به‌دلیل موضوع جذاب فیلم که مربوط به حمایت از حقوق کودکان بود نیز شد.

جشنواره دوسالانه انیمیشن براتیسلاوا

«این سو، آن سو» و خبر خوب از جشنواره‌ای برای کودکان

جشنواره انیمیشن براتسیلاوا برای اولین بار در سال ۱۹۸۵ و با هدف برگزاری جشنواره‌ای اختصاصی برای انیمیشن، به‌صورت دوسالانه در کشور اسلواکی برگزار شد.

این جشنواره از سال ۱۹۹۱ حالتی تخصصی‌تر به خود رفت و به‌طور کامل مختص انیمیشن‌های کودک شد. ارائه بهترین انیمیشن‌های دنیا برای کودکان این کشور و ایجاد فرصتی برای مقایسه کیفیت آثار در سطح جهانی و همچنین بهبود کیفیت انیمیشن در اسلواکی نیز از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره بود.

این جشنواره که در طی سالیان برگزاریش به یکی از جشنواره‌های معتبر انیمیشن در جهان تبدیل شده است، هرسال به برپایی کارگاه‌ها و سمینارهایی درباره تصویرسازی و تولید انیمیشن برای کودکان و همچنین برگزاری نمایشگاه‌هایی در سراسر اسلواکی در همین حوزه در طی فرآیند جشنواره نیز می‌پردازد.

این کارگاه‌ها توسط بهترین فیلمسازان جهان برگزار شده و در انیمیشن‌های ساخته شده توسط کودکان نیز بررسی می‌شود تا فرصتی برای ارزشیابی هنر این عزیزان و تقویت استعداد آن‌ها نیز فراهم شود.

امسال هم جشنواره دوسالانه انیمیشن براتیسلاوا از ۵ تا ۱۰ اکتبر در اسلواکی برگزار شد. البته به دلیل مشکلات ناشی از شیوع بیماری کرونا در سراسر جهان، تممامی مراحل این رویداد هنری به‌صورت آنلاین انجام شد. در میان انبوه آثار ارسالی نماینده‌ای از ایران نیز حضور داشت؛

انیمیشن «این سو، آن سو» ساخته لیدا فضلی به بخش مسابقه این جشنواره راه یافت و پس از گذر از مرحله نمایش فیلم به بخش داوری رسید و خبر خوب این است که موفق شد در میان رقیبان خود به جایزه یونیسف جشنواره انیمیشن براتیسلاوا ۲۰۲۰ دست پیدا کند.

جشنواره دوسالانه انیمیشن براتیسلاوا

لیدا فضلی به جایزه یونیسف رسید

انیمیشن «این سو، آن سو» از ساخته‌های لیدا فضلی کارگردان فعال ایرانی است که می‌توان به جرأت گفت عمده کارهای وی در حوزه کودک و حمایت از حیوانات است.

«این سو، آن سو» که درباره دختر و پسر کوچکی است که در دو طرف مرزی با هم بازی می‌کنند و این موضوع باعث ایجاد جنگ میان بزرگترهایشان می‌شود، با پرداختن به موضوع حقوق کودکان و صلح جهانی تاکنون در جشنواره‌های جهانی بسیاری چون «کارتون کلاب» ایتالیا، جشنواره کودک هنگ‌کنگ و جشنواره بین‌المللی گلدن کوکر صوفیه بلغارستان شرکت کرده است.

خبرهای خوب انیمیشن کوتاه «این سو، آن سو» را در وب‌سایت ما بخوانید.

و اما «این سو، آن سو» در آخرین حضور خود در یک جشنواره بین‌المللی، مورد توجه مخاطبین و همچنین هیئت داوران قرار گرفت و خبر خوب کسب جایزه یونیسف از جشنواره انیمیشن براتیسلاوا را برایمان به‌همراه آورد.انیمیشن «این سو، آن سو» ساخته لیدا فضلی

در بیانیه هیئت داوران جشنواره درباره این اثر ایرانی گفته شده است که این فیلم، حامل پیام واقع‌بینانه در ارتباط بین یک مادر و فرزندش است.

چرا این خبر خوب است؟

کار کودک به‌دلیل سخت‌گیری بیشتری که باید در ساخت آن لحاظ شود قطعاً مستلزم زحمت بیشتری نیز هست و درخشش این انیمیشن ایرانی با وجود همه وسواسی که حتماً در سراسر جهان برای کار کودک وجود دارد، در سطح بین‌المللی قطعا خبر خوبی است.

ضمن اینکه این نکته نباید فراموش شود که جایزه کسب شده توسط این انیمیشن (جایزه یونیسف) دایره قضاوت را بسیار تنگ‌تر نیز می‌کند؛ زیرا این جایزه به فیلمی که در راستای حفاظت از حقوق کودکان ساخته شده باشد تعلق می‌گیرد.

با ارزوی موفقیت برای خانم لیدا فضلی کارگردان پر افتخار ایرانی از شما برای همراهیمان تا انتهای خبر متشکریم.

خبرهای خوب درباره انیمیشن و یادداشت‌های ما در این حوزه را از دست ندهید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی