تهران-مبارک و خبر خوب برگزاری هجدهمین مسابقه نمایشنامه‌نویسی

8

«تهران-مبارک» و خبر خوب انتشار فراخوان جشنواره نمایش عروسکی

امروز با شما هستیم با جشنواره نمایش عروسکی «تهران-مبارک» و خبر خوب انتشار فراخوان شرکت در مسابقه نمایشنامه‌نویسی هجدهمین دوره از این رویداد که توسط ایران تئاتر برگزار خواهد شد.

هجدهمین دوره از جشنواره نمایش عروسکی «تهران-مبارک» که به همت انجمن هنرهای نمایشی ایران (ایران تئاتر) برگزار می‌شود در حال انجام مقدمات است. در همین راستا فراخوان شرکت در مسابقه نمایشنامه‌نویسی این جشنواره منتشر شده و از علاقمندان دعوت به عمل آمده تا از اول آذر تا اول بهمن سال جاری برای شرکت در این مسابقه اقدام کرده و آثار خود را ارسال کنند.

جشنواره نمایش عروسکی «تهران-مبارک» و خبر خوب برگزاری هجدهمین دوره

اولین دوره از جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی «تهران-مبارک» در سال ۱۳۸۲ توسط انجمن هنرهای نمایشی ایران (ایران تئاتر) برگزار شد. از اهداف کلی این جشنواره می‌توان به ایجاد یک گردهمایی از نمایش‌های عروسکی از سراسر جهان و آشنایی با سبک نمایش‌ها و فرهنگ‌های مختلف اشاره کرد.

این جشنواره در بخش‌های مختلفی از جمله اجرای نمایش‌ها و داوری آثار، برگزاری نمایشگاه‌های مرتبط، مسابقات نمایشنامه‌نویسی، عکاسی و …، گارگاه‌های آموزشی و همچنین نمایشگاه‌های عروسکی در زمان برگزاری جشنواره برگزار می‌شود که هرساله با استقبال خوب و رو به رشدی مواجه می‌شود.جشنواره عروسکی تهران-مبارک

مسئولین هجدهمین دوره از جشنواره نمایش عروسکی «تهران-مبارک» هم‌اکنون در حال فراهم آوردن امکانات لازم برای برگزاری آن به‌صورت آنلاین و جذب علاقمندان برای شرکت در این دوره هستند و خبر خوب این است که فراخوان بخش نمایشنامه‌نویسی این دوره به‌تازگی منتشر شده است.

یکی از مهم‌ترین بخش‌های این جشنواره مسابقه نمایشنامه‌نویشی است که با هدف ایجاد زمینه برای تهیه متون تئاتری برای اجراهای عروسکی، شناسایی نویسندگان خلاق جوان، فراهم آوردن زمینه برای نمایشنامه‌نویسان حرفه ای و ایجاد فرصتی مناسب را برای معرفی متون تازه و خلاق در حوزه نمایش عروسکی برگزار می‌شود.

در این بخش مسابقه محدودیت موضوعی وجود ندارد، البته آثار با مضامین فرهنگی و اجتماعی ایران از گذشته تا امروز، موضوعات مرتبط با ادبیات کهن ایران، افسانه‌ها و اسطوره‌ها در اولویت خواهند بود. تلاش برای ایجاد تعامل میان کارگردانان تئاتر با نویسندگان مستعد و خلاق برای ایجاد رخدادی اثرگذار در نمایش عروسکی کشور نیز از دیگر اهداف این مسابقه است.

شرایط مهم، جوایز و مهلت برای شرکت در هجدهمین دوره

مهم‌ترین شروط برای شرکت در هجدهمین دوره مسابقه نمایشنامه‌نویسی جشنواره نمایش عروسکی «تهران-مبارک» به شرح زیر هستند:

  • تنها نمایشنامه‌هایی که تا به حال در هیچ مسابقه نمایشنامه‌نویسی حائز رتبه نشده و به چاپ نرسیده باشند، پذیرفته خواهند شد.
  • هر نمایشنامه‌نویس می‌تواند با ارسال حداکثر سه اثر برای شرکت در مسابقه اقدام کند.
  • تکمیل فرم ثبت نام و دریافت کدرهگیری پس از بارگذاری نمایشنامه به‌صورت یک فایل PDF با فونت زر ۱۴ به منزله تکمیل روند شرکت شما در مسابقه است.

علاقمندان برای شرکت در مسابقه نمایشنامه‌نویسی «تهران-مبارک» می‌توانند از اول آذر ماه تا اول بهمن ۹۹ با مراجعه به وب‌سایت رسمی جشنواره تئاتر عروسکی به نشانی tehranmobarak.theater.ir و تکمیل فرم ثبت نام و بارگذاری آثار خود اقدام به شرکت در هجدهمین دوره این مسابقه کنند.جشنواره عروسکی تهران-مبارک

لازم به ذکر است که بررسی آثار ارسالی از اول بهمن ماه ۹۹ آغاز خواهد شد و اسامی آثار برگزیده در ماه اسفند و در روز اختتامیه جشنواره «تهران-مبارک» اعلام خواهد شد؛ خبر خوب دیگر برای عزیزان این است که جشنواره امسال به‌صورت آنلاین برگزار خواهد شد.

جوایز نفرات اول تا سوم این بخش:

  • رتبه اول: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و ۷ میلیون تومان جایزه نقدی
  • رتبه دوم: لوح تقدیر و مبلغ ۵ میلیون تومان جایزه نقدی
  • رتبه سوم: لوح تقدیر و مبلغ ۳ میلیون تومان جایزه نقدی

در صورت تایید هیئت داوران نمایشنامه‌های برگزیده پس از طی مراحل لازم، از سوی انتشارات نمایش منتشر خواهند شد.

چرا این خبر خوب است؟

گذشته از اینکه مسابقات نمایشنامه‌نویسی می‌توانند چالشی برای نویسندگان جوان کشورمان که در این امر مستعد بوده و ذهن خلاقی دارند، باشند و ممکن است منجر به ایجاد فرصتی برای رسیدن آثار آنها به مرحله نمایش شوند، بین‌المللی بودن این رویداد و گستره دایره شرکت‌کنندگان آن می‌تواند بر جذابیت آن نیز بیفزاید.

امیدواریم علاقمندان مستعد در عرصه نمایشنامه‌نویسی برای شرکت در این مسابقه اقدام کرده و خود را مورد سنجش و بررسی قرار دهند.

از شما عزیزان بابت همراهیمان تا انتهای خبر سپاس‌گزاریم.

جشنواره عروسکی تهران-مبارک برگزاری توسط ایران تئاتر

خبرهای خوب ما درباره تئاتر و یادداشت‌های ما در این حوزه را بخوانید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی