تیم المپیاد دانش‌آموزی ایران؛ کسب چهار مدال در المپیاد جهانی زیست‌شناسی

75

المپیاد جهانی زیست‌شناسی

تیم المپیاد دانش‌آموزی ایران در سی‌امین دورهٔ المپیاد جهانی دانش‌آموزی زیست‌شناسی موفق به کسب سه مدال نقره و یک مدال برنز شد.

سی‌امین دوره المپیاد زیست‌شناسی جهان با حضور ۸۰ کشور در شهر بوداپست مجارستان برگزار شد. تیم المپیاد دانش‌آموزی ایران با ترکیب علی‌ یزدی‌زاده خرازی، علیرضا تنوری، شایان باقری و محمدامین خرقانی به سرپرستی دکتر حسین‌خانی در این رقابت‌ها شرکت کرد و در پایان علی یزدی‌زاده‌خرازی، محمدامین خرقانی و علیرضا تنوری به مدال نقره رقابت‌ها دست پیدا کردند. شایان باقری هم مدال برنز را کسب نمود.

در پایان رقابت‌ها کشور میزبان یعنی تیم گرجستان به مقام نخست دست‌یافت.

نخستین دورهٔ رقابت‌ها در سال ۱۹۹۰ با حضور ۶ کشور به میزبانی جمهوری چک برگزار شد. با آغاز رقابت‌ها هرساله بر تعداد کشورهای شرکت‌کننده در این رقابت‌ها افزوده می‌شد به‌طوری‌که امسال ۲۸۵ شرکت‌کننده از ۸۰ کشور جهان در این رقابت‌ها حضور داشتند.

ایران برای نخستین بار در سال ۱۹۹۹ در دهمین دوره این رقابت‌ها که در کشور سوئد برگزار می‌شد شرکت کرد. تیم المپیاد دانش‌آموزی ایران در سال ۱۳۷۷ (۱۹۹۸) برای نخستین بار شکل گرفت. تیم المپیاد دانش‌آموزی ایران در اولین تجربهٔ خود توانست ۲ مدال نقره و ۱ برنز بدست آورد.

مزایای المپیاد دانش‌آموزی

تمامی افرادی که از رقابت‌های المپیاد دانش‌آموزی مدال کسب می‌کنند نخبه محسوب می‌شوند و از مزایای بنیاد نخبگان بهره‌مند می‌شوند. مزایای آن‌ها با توجه به نوع مدال دریافتی آن‌ها از مسابقات متفاوت است.

مدال‌های طلا از شرکت در کنکور سراسری معاف هستند و می‌توانند بدون آزمون در رشته و دانشگاه مورد علاقهٔ خود به تحصیل بپردازند. مدال‌های نقره و برنز هم ۲۰ درصد به ازای هر مدال شخص به تراز کسب‌شده در کنکور افزوده خواهد شد و سپس با تراز جدید در رتبه‌بندی شرکت می‌کند.

بیست و نهمین دوره رقابت‌های المپیاد زیست‌شناسی در سال ۲۰۱۸ برای نخستین بار کشورمان ایران میزبان این رقابت‌ها بود. تیم المپیاد دانش‌آموزی ایران در این رقابت‌ها موفق به کسب دو مدال طلا، یک نقره و یک برنز گردید.

هر ساله در رشته‌های مختلف از جمله فیزیک، شیمی، کامپیوتر، ریاضی و زیست به میزبانی یک کشور مسابقات المپیاد با حضور کشورهای مختلف از سرتاسر جهان برگزار می‌شود.

اهداف شرکت در المپیاد دانش‌آموزی

ایران هر ساله با اهداف مختلف دانش‌آموزان نخبهٔ خود را تحت عنوان تیم المپیاد دانش‌آموزی پس از گذراندن چندین مرحله آزمون و گزینش، روانه مسابقات می‌کند از جمله:

شناسایی دانش آموزان مستعد در حیطه‌های مختلف زیست‌شناسی و حمایت از آنان در جهت شکوفایی

افزایش اعتمادبه‌نفس دانش آموزان، که آینده جامعه دانشگاهی کشور خواهند بود

آمادگی بیشتر دانش آموزان از جهت میزان مطالعه و استدلال تجربی در رشته‌های علوم پزشکی در دانشگاه

بررسی سطح علمی زیست‌شناسی در ایران و مقایسه آن با سایر کشورها

نخبگان سرمایه‌های علمی یک کشور محسوب می‌شوند و متأسفانه ایران جزو کشورهایی قرار دارد که سالانه بسیاری از نخبگان آن از کشور خارج می‌شوند. مطمئناً خروج نخبگان از کشور می‌تواند ضربه‌های جبران‌ناپذیری را به وجود بیاورد. به‌اصطلاح فرار مغزها از کشور یکی از معضلات اقتصادی، اجتماعی و آموزشی کشور است.

خروج نخبگان از کشور می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. فراهم نبودن زمینه برای پیشرفت و ارائهٔ توانایی‌های خود، نادیده گرفته شدن از جانب افرادی که در تصمیم‌گیری‌های کلان کشور تأثیرگذار هستند، امکان رشد و پیشرفت در کشور مقصد، دریافت دستمزد بیشتر در کشور مقصد. این‌ها تنها نمونه‌هایی از دلایل مهاجرت متخصصین و نخبگان کشور هستند. مساله‌ای که مسئولین اعتقاد دارند آمار آن در این چند سال اخیر کاهش یافته است. آن‌چه که مهم است آن است که باید شرایط لازم در اختیار متخصصین و نخبگان جامعه قرار گیرد چرا که آن‌ها سرمایه‌های ملی یک کشور محسوب می‌شوند و توجه درست به آن‌ها می‌تواند آینده یک جامعه را بسازد و نباید به راحتی آن‌ها را از دست داد چرا که هزینه‌های هنگفتی برای آن‌ها پرداخت شده است.

لازم به ذکر است تیم المپیاد دانش‌آموزی ایران در رشته زیست شناسی در طول تمامی ادوار گذشته در مجموع موفق به کسب ۶ مدال طلا، ۴۸ نقره و ۲۳ برنز شده است.

تحلیل خبر: رضا زرگر

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

تیم المپیاد دانش‌آموزی ایران؛ کسب چهار مدال در المپیاد جهانی زیست‌شناسی
5 (100%) 2 votes