جشنواره جاده ابریشم و خبر خوب دیگری برای سایه‌های بی خورشید

6

جشنواره جاده ابریشم و خبر خوب برای مستند «سایه‌های بی خورشید»

امروز با شما هستیم با جشنواره فیلم جاده ابریشم و خبر خوب جایزه‌ای دیگر برای فیلم مستند «سایه‌های بی خورشید» از این جشنواره.

هفتمین دوره از جشنواره فیلم جاده ابریشم از ۱۲ تا ۱۷ اکتبر در کشور چین به ریاست داوری اصغر فرهادی برگزار شد. جایزه بهترین فیلم مستند این دوره از جشنواره به فیلم «سایه‌های بی خورشید» ساخته مهرداد اسکویی رسید. این فیلم اخیراً در بسیاری از جشنواره‌های معتبر جهانی شرکت کرده و جوایز متعددی را نیز از آن خود کرده است.

جشنواره فیلم جاده ابریشم

جشنواره جاده ابریشم و خبر خوب برای مستند ایرانی

جشنواره بین‌المللی فیلم جاده ابریشم برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ با هدف ایجاد ارتباط و ارتقاء تبادل فرهنگی میان کشورهای واقع در مسیر جاده ابریشم و توسعه بیشتر صنعت سینما در کشور چین برگزار شد.

اگر از قدمت و تاریخچه جاده ابریشم نمی‌دانید، باید بگوییم که:

جاده ابریشم یا راه ابریشم شبکه‌ای از راه‌های به‌هم پیوسته در آسیا بود که از حدود ۱۱۴ سال پیش از میلاد مسیح تا ۱۷۰۰ سال بعد، یعنی در سال ۱۴۵۰ بزرگترین شبکه بازرگانی دنیا بود و ۳۰۰ شهر از ۷۳ کشور از جمله ایران را بهم مرتبط می‌کرد.جشنواره فیلم جاده ابریشم

با توسعه علم و صنعت راه‌سازی، جاده ابریشم برای چیزی در حدود ۵۶۷ سال فراموش شده بود و فقط جایگاهی در تاریخ بشر و نامی ثبت شده در یونسکو به‌عنوان یکی از میراث‌های فرهنگی بشر داشت. در سال ۲۰۱۷ بنا بر پیگیری‌های رهبران ۳۰ کشور واقع در مسیر این جاده، بالاخره جاده ابریشم جدید افتتاح شد تا دوباره مسیری برای پیشرفت اقتصادی بشر باشد.

این جشنواره هم علاوه بر تلاش برای پیشرفت صنعت سینما در چین، برای تبادل فرهنگی میان کشورهای واقع در مسیر جاده ابریشم نیز تلاش می‌کند.

در طی ۶ دوره گذشته تقریبا ۶۰۰۰ فیلمساز از حدود ۶۰ کشور جهان در این جشنواره شرکت کرده‌اند و جشنوار جاده ابریشم بالغ بر ۸۳۰ هزار مخاطب را به خود دیده است. همه این‌ها این جشنواره را به سومین جشنواره بین‌المللی جامع فیلم در چین تبدیل کرده است.

امسال هم جشنواره فیلم جاده ابریشم برای هفتمین بار برگزار شد و خبر خوب این دوره به ما نیز رسید. مستند «سایه‌های بی خورشید» ساخته مهرداد اسکویی برنده جایزه بهترین فیلم مستند جشنواره شد.

مهرداد اسکویی، ای بار با جایزه‌ای از چینمستند «سایه‌های بی خورشید»

فیلم مستند «سایه‌های بی خورشید» تجربه‌ای عجیب و متفاوت برای مهرداد اسکویی از گذراندن روزهایی در زندان و صحبت با زنانی است که همسر، پدر، برادر و اگر بخواهیم به‌طور کلی بگوییم یک نفر از اعضای مذکر خانواده خود را به قتل رسانده‌اند.

این مستند اشتراک تجربه‌ای تکان‌دهنده، دردناک، و پر از درد و دل‌های زنانی است که شاید هرگز گوشی برای شنیدن حرف‌هایشان نیافته بودند.

درباره مستند «سیاه‌های بی خورشید» و خبر خوب جوایز متعدد آن در وج‌ورد بخوانید.

و اما امروز مهرداد اسکویی در جشنواره بین‌المللی فیلم جاده بریشم شرکت کرد و خبر خوب کسب جایزه بهترین فیلم مستند را با «سایه‌های بی خورشید» برایمان به‌همراه آورد.

چرا این خبر خوب است؟

اگر به خبرهای ما درباره «سایه‌های بی خورشید» توجه کنید، درمی‌یابید که این مستند ایرانی در بسیاری از جشنواره‌های فیلم در کشورهای مختلف دنیا مورد توجه قرار گرفته است.

شاید این یک دلخوشی پنهانی باشد؛ اما می‌توان امیدوار بود که این توجه ویژه از سراسر جهان فقط توجه به یک فیلم نباشد و روزی حقیتا به ماجرایی که در پس عمل این زنان بوده نیز توجه شود و اتفاقی متفاوت در انتظارشان باشد.

جشنواره فیلم جاده ابریشم

خبرهای خوب درباره مستند و یادداشت‌های ما در این حوزه را از دست ندهید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

امتیازدهی