گروه کامنت ؛ مروری بر آلبوم «دایره‌ها»

138

 اولین آلبوم رسمی گروه کامنت

احتمالا تا به حال نام گروه کامنت به گوشتان خورده باشد، گروه آلترناتیو راک ایرانی، که در سال ۸۶ به واسطه آشنایی نیما رمضان با کیان پورتراب تشکیل شد و با پیوستن امیر بردیا (درامرز)، آرین کشیشی (گیتاربیس) و اشکان آبرون (کیبورد) تکمیل شد.

گروه کامنت اولین آلبوم مستقل خود را در سال ۸۸ به نام «میرم بالاتر» را در فضای مجازی منتشر کرد که مورد توجه اهالی موسیقی قرار گرفت.

آلبوم «دایره‌ها»

آلبوم «دایره‌ها» دومین آلبوم رسمی گروه کامنت محسوب می‌شود که چند سال پیش باز هم از طریق فضای مجازی در اختیار علاقمندان به این گروه قرار گرفت. با توجه به این‌که دو آلبوم ابتدایی گروه به صورت مستقل و بدون هیچ‌گونه حمایت از طرف کمپانی خاصی منتشر شده‌اند شاید نامربوط نباشد که آن‌ها را در دسته ایندی راک‌ها قرار بدهیم.

آلبوم شامل چهار ترک است (با مسیر باد، دایره‌ها، فرسنگ‌ها و لحظه‌ها). اشعار تمامی آهنگ‌ها را کیان پورتراب خواننده گروه سروده و آهنگسازی و تنظیم هم مشترکا بر عهده کیان پورتراب و نیما رمضان بوده است.

قطار کامنت

کامنت، از آن دسته گروه‌هایی است که باید آن را شنید و تجربه کرد و می‌توان لحظات بسیاری را با آن زندگی کرد. شاید صدای خواننده شش‌دانگ و قوی نباشد اما در عین ناملموس بودن دارای طنینی خاص است که به گوش مخاطب جذاب به نظر می‌رسد و آن را با خود همراه می‌سازد. موسیقی گروه کامنت را شاید بتوان با ریدیوهد مقایسه کرد هر چند کیان پورتراب حداقل در آلبوم «دایره‌ها» شهامت و شاید هم قدرت تام یورک در ریدیوهد را ندارد، اما نمونهٔ داخلی آن را کمتر می‌توان یافت و امضای مخصوص به خود را دارد.

آلبوم دایره‌ها را می‌توان موسیقی آلترناتیو راک معرفی کرد، موسیقی الهام گرفته شده از موسیقی مستقل زیرزمینی که در دهه ۱۹۷۰ به‌عنوان یکی از شاخه‌های موسیقی راک پدید آمد و در دهه ۸۰ با تشکیل گروه‌هایی مثل نیروانا به محبوبیت رسید. در آلبوم «دایره‌ها» درامز که نوازندگی آن بر عهده بردیا امیری است نقش مهمی را بازی می‌کند و در کنار لهجه خاص گیتار نیما رمضان با صدای کیان پورتراب آلبومی یکدست را پدید آورده است.

آهنگ لحظه‌ها اگر نه بهترین آهنگ گروه کامنت اما بهترین اثر آلبوم است. آلبومی که با جمع شدن چندین جوان مستعد چندین سال پیش منتشر شد. گروهی که با یک قطار سریع‌السیر شروع به حرکت کرد و خیلی زود توانست مسافرهای زیادی را با خودش سوار کند، در ایستگاه ناکجاآباد متوقف شد. تابه‌حال هم هیچ‌یک از اعضای بند در مورد سرنوشت گروه و متوقف شدن فعالیت‌هایشان حرفی نزده‌اند. شاید به نوعی مسیر را برای اینکه یک روزی دوباره به هم برسند و قطار دوباره شروع به حرکت کند و مسافرین را به مقصد مورد نظر برسانند باز گذاشته‌اند.

تجربه شخصی‌ام از کامنت

یادم میاد اولین بار که یه کار از گروه کامنت شنیدم، بعد از ظهر  یک روز بهاری بود، یه ترک دانلود کردم به نام لحظه‌ها و بدون هیچ‌گونه شناخت و ذهنیتی از گروه پخشش کردم. صدای ناملموس خواننده درعین‌حال که شاید برخی از واژه‌ها رو به‌صورت گنگ و با لهجه ادا می‌کرد اما در همون حال آرامش و ظرافت خاصی داشت. بار اول فقط محو موزیک کار شدم بدون این‌که متوجه بشم خواننده داره در مورد چی حرف می‌زنه. بار دوم با دقت گوش دادم. ترک با عبارت “می‌گذریم ما از روزها و روزها از ما” شروع شد اولش فکر کردم که خواننده داره فلسفه بافی میکنه  اما بعد که به جمله “فاصله‌ها بین ما نمیذارن تا من تو رو ببینم” رسید، متوجه شدم که خواننده داره در مورد عشق صحبت میکنه و تو بایک اثر عاشقانه مواجهی.

امیدوارم گروه دوباره تشکیل بشه و قطار به مسیر درستی که داشت حرکت می‌کرد ادامه بده.

پ.ن: در حال حاضر هرکدام از اعضای گروه پیگیر فعالیت‌های شخصی خودشان هستند.

پ.ن: اگر بخواهیم از ۱۰ به آلبوم نمره بدهیم به نظرم، نمره ۷/۵ می‌تواند نمره قابل قبولی باشد. هر چهار ترک آلبوم از سطح قابل قبولی برخوردار هستند که می‌تواند طرفدارهای این ژانر را راضی نگه دارد.

پ.ن: آهنگ لحظه‌ها بهترین آهنگ آلبوم و یکی از بهترین‌های این گروه است و اجرای زنده آن‌هم یکی از بهترین اجراهای زنده گروه است.

اجرای زنده موزیک “لحظه‌ها” از گروه کامنت:

 

به این مطلب امتیاز دهید

گروه کامنت ؛ مروری بر آلبوم «دایره‌ها»
4.2 (84%) 5 votes