جایزه جلال و خبر خوب انتشار فراخوان برگزاری سیزدهمین دوره

12

جایزه «جلال» و خبر خوب انتشار فراخوان این دوره

امروز آمدیم تا درباره جایزه ادبی «جلال» و خبر خوب انتشار فراخوان برگزاری سیزدهمین دوره از این جشنواره ادبی به یاد جلال آل احمد نویسنده بزرگ ایرانی را به اطلاع شما همراهان گرامی گودنیوز برسانیم.

فراخوان برگزاری سیزدهمین دوره از جایزه ادبی «جلال» منتشر شد و از نویسندگان، پژوهشگران، پدیدآورندگان و ناشران ادبی دعوت به‌عمل آورده تا آثار خود را تا ۱۰ آبان ۹۹ به آدرس دبیرخانه این جایزه ارسال کرده و در این رویداد ادبی شرکت کنند. این جایزه ادبی در روز تولد جلال آل احمد و برای یادبود این نویسنده گران‌قدر برگزار می‌شود.

جایزه جلال و خبر خوب

جایزه جلال و خبر خوب یادبودی برای جلال آل احمد

جلال آل احمد روشنفکر، نویسنده، منتقد ادبی و مترجم ایرانی و همسر سیمین دانشور بود که در جنبش روشنفکری و نویسندگی ایران تأثیر بسیاری داشت.

تأثیر وی بر ادبیات ایران در حدی بود که او را «پدرخوانده ادبیات ایران» نامیدند. جلال آل احمد با معرفی آلبر کامو به جامعه ادبی، ارائه ترجمه‌هایی از آندره ژید، یونگر، اوژن یونسکو و داستایوسکی، معرفی بیشتر شعر نو نیمایی و کمک به گسترش آن، حمایت از شاعرانی چون احمد شاملو و نصرت رحمانی و  جوانان دیگر مستعد در حوزه ادبیات، استفاده از ساده‌نویسی و زبان محاوره در آثارش که از محمدعلی جمال‌زاده و صادق هدایت آغاز شده بود و همچنین ایجاد تشکل‌های ادبی و صنفی، از جمله کانون نویسندگان ایران و انتشار مقالات گوناگون ادبی، تأثیر بسیار زیادی در ادبیات معاصر ایران گذاشت.

او همچنین با نگاه متفاوتش به جایگاه زن در جامعه، شرایط و خفقانی که بر زندگی زنان در جامعه مردسالارانه حاکم بود و هیچ و هویت و حقی برای آنان قائل نمی‌شدند و هیچ‌گونه آزادی و تساوی در جامعه وجود نداشت و با اشاره به بخشی از حقوق زنان که از آن محروم بودند و لزوم تساوی در فصل هفتم کتاب غرب‌زدگی، یاعث ایجاد تفکری جدید در جامعه شد.جلال آل احمد

اگر بخواهیم به گوشه‌ای از آثار به‌جا مانده از این ادیب بزرگ ایرانی اشاره کنیم، می‌توانیم از کتاب‌های «نفرین زمین»، «سنگی برگوری»، «سرگذشت کندوها»، «زن زیادی»، «از رنجی که می‌بریم» «سه تار»، «دید و بازدید»، مقالات «غرب‌زدگی»، «در خدمت و خیانت روشنفکران»، «مکالمات»، «نیما چشم جلال بود»، مشاهدات و سفرنامه‌هایی چون «اورازان»، «جزیره خارک دُرّ یتیم خلیج فارس»، «سفر فرنگ» و ترجمه آثاری چون «مائده‌های زمینی» اثر آندره ژید، «کرگدن» از اوژن یونسکو، «قمارباز» از فئودور داستایوسکی و «سوء تفاهم» اثر آلبر کامو و بسیاری آثار دیگر در این ۴ بخش نام ببریم.

در سال ۱۳۸۷، حدود ۳۰ سال پس از درگذشت مرگ جلال آل احمد، دولت تصمیم به برگزاری گرامی‌داشتی برای یادبود این این نویسنده بزرگ ایرانی گرفت و این حرکت خود یک خبر خوب برای نویسندگان کشور شد زیرا آثار مورد توجه در این جایزه ادبی به شکلی غیر قابل باور در سراسر کشور مطرح شدند.

جایزه ادبی «جلال آل احمد»

جایزه ادبی «جلال آل احمد» که به اختصار به جایزه «جلال» شهرت پیدا کرده است برای اولین بار در ۱۱ آذر سال ۸۷، مصادف با روز تولد این نویسنده بزرگ ایرانی و برای یادبود وی برگزار شد.

هدف از برگزاری این رویداد ادبی ارتقای زبان و ادبیات ملی- دینی از راه و روش پدیدآورندگان آثار برجسته، بدیع و پیشرو مانند جلال آل احمد بیان شده است.

در سیزدهمین دوره این جایزه ادبی، برگزاری آن را بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان به عهده گرفته است و آثار در چهار بخش «داستان بلند و رمان»، «مجموعه داستان کوتاه»، «نقد ادبی» و «مستندنگاری» بررسی و داوری می‌شوند.

فراخوان شرکت در سیزدهمین دوره از جایزه ادبی «جلال» و خبر خوب ایجاد فرصتی دیگر برای رقابت آثار ادبی سال گذشته به‌تازگی منتشر شده است. در این فراخوان از نویسندگان، پژوهشگران، پدیدآورندگان و ناشران ادبی دعوت شده تا آثار خود در چهار بخش اصلی مسابقه را تا ۱۰ آبان ۹۹ به دبیرخانه این جایزه ارسال کنند.

جایزه امسال هم طبق روند هر سال در آذر ماه و مصادف با تولد جلال آل احمد برگزار خواهد شد.جلال آل احمد

نکته قابل توجه در فراخوان جایزه این است که کتاب‌ها باید برای اولین بار در سال ۹۸ منتشر شده و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در داخل کشور به چاپ رسیده باشند.

آدرس دبیرخانه جهت ارسال آثار تهران، خیابان کریمخان زند، خیابان سنایی، کوچه اعرابی (پنجم)، پلاک ۶، کدپستی ۱۵۸۵۶۳۴۹۷۱، دفتر گسترش شعر و ادبیات داستانی است.

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جایزه ادبی «جلال» می‌توانند با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۳۱۸۶۴۶ داخلی ۲۱۸ تماس بگیرند یا به وب‌سایت رسمی جایزه جلال به آدرس jalal.adabiatirani.com مراجعه کنند.

چرا این خبر خوب است؟

یکی از نکات قابل توجه این جایزه ادبی این است که آثاری که به عنوان شایسته تقدیر دست پیدا می‌کنند، حتی اگر کاملاً ناشناخته باشند، به‌دلیل اعتبار و سطح بالای جایزه ادبی «جلال» در سراسر کشور بسیار مطرح شده و فروش بسیار خوبی خواهند داشت. پس می‌توان به این رویداد ادبی به چشم یک خبر خوب و فرصتی برای آثار با کیفیت و خوب نویسندگان ایرانی نگاه کرد.

از همراهی شما تا انتهای خبر سپاس‌گزاریم.

جایزه ادبی «جلال»

خبرهای خوب درباره کتاب و یادداشت‌های ما در این حوزه را بخوانید.

تحلیل خبر: فرانه رحمتی

لطفا به محتوای این خبر امتیاز دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

جایزه جلال و خبر خوب انتشار فراخوان برگزاری سیزدهمین دوره
4.1 (81.43%) 14 votes